„თემურ ალასანია მხოლოდ მიტინგების დასაშლელი იარაღის შეძენით არ იყო დაინტერესებული“
გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პარიზში იარაღის გამოფენას საქართველოს პრეზიდენტის ბიძა თემურ ალასანია დაესწრო, რომელიც მიტინგების დასაშლელად გათვალისწინებული თანამედროვე საშუალებების შეძენას ცდილობდა. ეს ინფორმაცია „რადიო ფრანსის“ ჟურნალისტ გიორგი ფოფხაძის ინფორმაციაზე დაყრდნობით გავრცელდა. „კვირის პალიტრა“ გიორგი ფოფხაძეს დაუკავშირდა.
- წელიწადში ერთხელ საფრანგეთში იარაღის გამოფენა იმართება, სადაც იარაღით მოვაჭრე ქვეყნებისა და ფირმების პროდუქციაა წარმოდგენილი. ასეთ გამოფენებზე თითქმის ყველა სახის იარაღია, დაწყებული საჰაერო თუ საზღვაო ტექნიკით, დამთავრებული პისტოლეტებითა და ავტომატებით. მე, როგორც „რადიო ფრანსის“  წარმომადგენელს ევროკავშირსა და ნატოში, ასეთ გამოფენებზე მუდმივი აკრედიტაცია მაქვს. იარაღის შესყიდვის მსხვილ კონტრაქტებსაც ასეთ გამოფენებზე დებენ. სამხედრო-სამრეწველო ინდუსტრიებთან სახელმწიფოს ოფიციალური პირები აფორმებენ კონტრაქტებს, კერძოდ, თავდაცვის ან შს სამინისტროს წარმომადგენლები. როგორც მაცნობეს, ამ გამოფენაზე საქართველო თემურ ალასანიამ წარადგინა, ის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მრჩეველია. რა უნდოდა გამოფენაზე თემურ ალასანიას? როგორც ვიცი, მან გაამჟღავნა, რომ დავალებული ჰქონდა მიტინგების დასაშლელი იარაღის შეძენა, რაც შსს-ს პრეროგატივაა.
საზოგადოდ, ასეთ გამოფენებზე სხვადასხვა ქვეყანა მიტინგების დასაშლელ უსაფრთხო თანამედროვე საშუალებებს ყიდულობს და ეს გასაკვირი არ არის, მაგრამ ამ საქმეს შს სამინისტროს წარმომადგენელი კურირებს და არა პრეზიდენტის ბიძა. მაქვს უტყუარი და არაერთ სანდო წყაროსთან გადამოწმებული ინფორმაცია, რომ თემურ ალასანიას სხვა დავალებაც ჰქონდა სააკაშვილისგან - უნდა გაემართა მოლაპარაკება ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვითი სისტემების, ე. წ. რადარების შეძენის თაობაზე. როგორც ჩანს, ალასანიას დაავალეს, მარტო წასულიყო პარიზში და თავდაცვის სამინისტროს გვერდის ავლით შეესყიდა შეიარაღება.
გამოფენა ორ კვირას გაგრძელდება და უსათუოდ წავალ (ამ დღეებში ბრიუსელში მომიხდა ყოფნა და ამიტომ ჩემი კოლეგების ინფორმაციას დავეყრდენი). ალბათ, ვნახავ პრეზიდენტის ბიძას, თუ ჩემი განცხადების შემდეგ უკან არ გაიწვიეს. ვეცდები პირადად დავუსვა რამდენიმე კითხვა... დასავლურ პრესაში არაერთხელ დაიწერა, რომ თემურ ალასანია იარაღის არალეგალურ მოვაჭრეებთან არის დაკავშირებული. ჩემი აზრით, ფრანგები იმასაც დააკვირდებიან, საქართველო მისი მეშვეობით ხომ არ შეიძენს იარაღს, რომ შემდგომ არაბულ ქვეყნებს მიჰყიდოს.
- როგორ ფიქრობთ, საქართველოში პოლიტიკური პროცესები ისევ ქუჩაში გადავა?
- ჩემი აზრით, სააკაშვილს ეს ხელს აძლევს კიდეც. ამიტომ ახლა ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, პირველად ვის უმტყუნებს ნერვები. არც ის გამიკვირდება, რომ ხელისუფლებამ ივანიშვილი საკუთარი სახლიდან გამოაგდოს. ამ შემთხვევაში ჩვენ მართლაც ვიქნებით პირველი ქვეყანა, რომლის უმდიდრესი ადამიანი ქუჩაში აღმოჩნდება. არც იმას გამოვრიცხავ, ბიზნესმენი ხელისუფლებამ ქვეყნიდან სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე გააძევოს.
ხელისუფლება შეეცდება სიტუაცია არჩევნებამდე არ მიუშვას, რადგან მისთვის არასასურველი ვითარება გამოიკვეთა; ხალხმრავალმა აქციებმა მოსახლეობის ანტისახელისუფლებო განწყობა აშკარა გახადა.
მახსოვს ეროვნული მოძრაობის წლები, ქუთაისში 5 ათას კაცზე მეტი ზვიად გამსახურდიამაც კი ვერ შეკრიბა... ხელისუფლებამ, როგორც უნდა დათვალოს ივანიშვილის მხარდამჭერები ქუთაისში, ამ აქციის გრანდიოზულობას მაინც ვერ დაამცრობს. არა აქვს მნიშვნელობა, 20 ათას კაცზეა ლაპარაკი თუ 55 ათასზე. სხვათა შორის, ფრანსუა ოლანდმა 65-მილიონიან საფრანგეთში 22 ათასი კაცი გამოიყვანა ქუჩაში, რაც ყველაზე მასშტაბურ აქციად შეფასდა საფრანგეთის ისტორიაში.
სააკაშვილს ისღა დარჩენია, რომ არეულობის ინსპირირება მოახდინოს, რათა დასავლეთს დაანახოს, აჰა, ბატონო, ოპონენტები ახლაც ქუჩიდან მებრძვიან და არჩევნებში მონაწილეობა არ სურთო. სააკაშვილი ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ აღშფოთებული ხალხი ქუჩაში გამოვარდეს და ხელისუფლების წასვლა არჩევნებამდე მოითხოვოს.
ამიტომ როგორმე ოქტომბრამდე უნდა მივიდეთ და საარჩევნო ყუთებთან გამოვხატოთ ჩვენი ნება. ვეცადოთ, ნერვებმა არ გვიმტყუნოს. მერე კი, თუ არჩევნებს გააყალბებენ, ხალხის ქუჩაში გასვლა დასავლეთის თვალში გამართლებული იქნება. არჩევნების შემდგომ ყველამ უნდა დავიცვათ საკუთარი ხმები.
„ზურაბ ჟვანიას მკვლელობა პირდაპირ კავშირშია თემურ ალასანიასთან“
უფლებადამცველმა და პუბლიცისტმა ირაკლი კაკაბაძემ არაერთხელ დასდო ბრალი თემურ ალასანიას იარაღით უკანონო ვაჭრობასა და სხვა მძიმე დანაშაულში. მან „ობიექტივის“ პირდაპირ ეთერში განაცხადა: „ალასანია იარაღით მოვაჭრე თეთრხელთათმნიანი კრიმინალი და მაფიოზია... ზურაბ ჟვანიას მკვლელობა პირდაპირ კავშირშია თემურ ალასანიასა და მის ინტერესებთან. მას იარაღით სავაჭროდ თბილისის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული შენობების ტენდერის გზით ხელში ჩაგდება სურდა. ჟვანიასა და ალასანიას ინტერესები სწორედ აქ გადაიკვეთა, რის შემდეგაც ზურაბ ჟვანია მოკლეს“.

“Temur Alasania Was Not Interested Only In the Purchase of Dispersal Weapon”
According to the spread information, Temur Alasania, uncle of the Georgian President, is attending the weapon exhibition in Paris; he wants to purchase modern weapon for the dispersal of demonstrations. The information was spread based on the reports of journalist Giorgi Popkhadze from the Radio France. Kviris Palitra got in touch with Giorgi Popkhadze with regard to this case.
-France hosts weapon exhibition every year where weapon producing countries and companies exhibit their products. You can see all kind weapons there – air or naval weapons, pistols or automatic guns. I, as representative of the Radio France in the EU and NATO, have permanent accreditation at the exhibitions. Contracts of weapon procurement are also signed on those exhibitions. Officials of various governments, representatives of the defense or interior ministries, sign contracts with military industries. I was notified that Temur Alasania represented Georgia at the exhibition; he is advisor at the Ministry of Foreign Affairs. What did Alasania want at the exhibition? As far as I know, he admitted that according to the instructions he had to purchase weapon for the dispersal of demonstrations though it is within competence of the MIA.
Generally, various countries purchase non-lethal modern weapon for the dispersal of demonstrations on similar exhibitions and it is not strange but a representative of the MIA shall be in charge of the procurement instead the president’s uncle. I have reliable and verified information that Temur Alasania had some other instruction from Saakashvili – to negotiate about the purchase of anti-air defense systems, so called radars. Apparently, Alasania was requested to go to Paris alone and purchase weapon without participation of the Defense Ministry.
The exhibition will last two weeks and I will go there (I had to stay in Brussels these days and so I relied on the information of my colleagues). Hopefully, I will soon see the president’s uncle unless he is called back after my letter is published. I will try to ask him several questions… Newspapers in the west often wrote that Temur Alasania was suspected in the cooperation with weapon-traffickers. I think French side will try to find out whether Georgia intends to purchase weapon in France to sell them to Arabic countries afterwards.
-Do you think political processes will again move to the street in Georgia?
-I think, Saakashvili will gain from it. So, everything depends on who will lose temper first. I will not be surprised if the government expels Ivanishvili from his own house. In this case, we will be the first country where the richest person gets homeless. I also suspect that the government might expel the businessman from the country without legal grounds.
The government will do its best to avert current situation before the elections because they detected unpleasant reality; large demonstrations proved anti-governmental attitude of the population.
I remember years of national movement; even Zviad Gamsakhurdia [late president of Georgia] could not gather more than 5 thousand people in Kutaisi … despite the government’s calculation, they could not discredit significance of the Ivanishvili’s supporting demonstration in Kutaisi. It makes no difference 20 000 people or 55 000 people gathered there. By the way, Francois Hollande gathered only 22 000 people in France with 65 million population and this demonstration was evaluated as the largest assembly in French history.
Saakashvili has only one solution to inspire controversy to show to the West that his opponents still fight against him from the street and do not want to participate in the elections. Saakashvili will do his best to compel anxious people to go in the street and demand coup before elections.
So, we must somehow endure current situation till October and then express our free will at the ballot boxes. We must do our best to avoid nervous collapse. Then, if they fraud elections, the west will also justify people’s protest assemblies. After the elections, everybody shall protect his/her vote.
“Zurab Zhvania’s assassination is directly connected with Temur Alasania”
Human rights defender and publicist Irakli Kakabadze several times blamed Temur Alasania in illegal weapon trafficking and in some other gross crimes. He declared during live broadcasting of Obiektivi-TV: “Alasania is weapon-trafficker criminal and mafia leader with white gloves… Zurab Zhvania’s assassination is directly connected with Temur Alasania and his interests. He wanted to get hold of buildings located close to the Tbilisi International Airport for weapon trafficking. Zhvania opposed him in this particular case and finally Zurab Zhvania was killed.”