ზესტაფონში „ქართული ოცნების“ საწინააღმდეგო ბანერი გააკრეს
„უარი ვუთხრათ! ივანიშვილის, ხიდაშელის, დავითაშვილის, ალასანიასა და ბერძენიშვილის არაქართული ოცნებით აშენებულ საქართველოს! უარი ვუთხრათ ფულზე გაყიდულ პოლიტიკოსებს! გააკეთეთ სწორი არჩევანი! დასანგრევი კიდევ ბევრია“, - ასეთი წარწერაა ბანერზე, რომელზეც „ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო ნომერი „5“-ია მითითებული.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ინსტიტუტის ხელმძღვანელმა, ია ანთაძემ განუცხადა, ბანერი ზესტაფონის ბაზრის შესასვლელთან, ერთ-ერთი მაღაზიის თავზეა გაკრული, რასაც მისი შინაარსის გამო, იურისტები კანონდარღვევად აფასებენ.
„ბანერის ფოტო ჩვენ ერთ-ერთმა მოქალაქემ გამოგვიგზავნა. როცა ის მივიღეთ, დავეჭვდით, რომ შესაძლოა, ფოტომონტაჟი ყოფილიყო, ამიტომაც სანამ გამოვაქვეყნებდით, ინფორმაცია გადავამოწმეთ. როგორც აღმოჩნდა, ზესფატონში, ბაზრის შესასვლელთან ასეთი შინაარსის ბანერი ნამდვილად არის განთავსებული“, - აღნიშნა ია ანთაძემ.
მისივე შეფასებით, ძნელია ბანერის ავტორის დასახელება, რადგან ერთის მხრივ, ბანერი „ნაციონალური მოძრაობასთან“ კავშირზე მეტყველებს, თუმცა, მეორე მხრივ, წარწერა „არც თუ კარგი ქართულითაა დაწერილი, რაც ეჭვს ბადებს, რომ ვისაც ჭკუა მოეკითხება, ის ტექსტს მაინც გამართავდა“.
ამასთან, ანთაძის თქმით, ზესტაფონში აღმოჩენილ ახალ ბანერთან დაკავშირებით „სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი“ არანაირ რეაგირებას არ აპირებს, რადგან მისი მოვალეობა მხოლოდ ინფორმაციის მოპოვება და გავრცელებაა.
„ჩვენ ამ საქმიანობას ვახორციელებთ პროექტის ფარგლებში, რომელიც გაეროს დემოკრატიის ფონდის მიერაა მხარდაჭერილი. ასეთ ფაქტებზე რეაგირება ჩვენს თავზე არასდროს აგვიღია. ჩვენი მიზანია მოვიპოვოთ და გავავრცელოთ ინფორმაცია. ჩვენ შევქმენით საინფორმაციო ბანკი სადაც ორი კალათაა - გადამოწმებული და გადაუმოწმებელი ინფორმაციების“, - განმარტა ანთაძემ.

Banner Against Georgian Dream in Zestaponi
“Say no to Georgia built with non-Georgian dream of Ivanishvili, Khidasheli, Davitashvili, Alasania and Berdzenishvili! Say no to the politicians sold for money! Make the right choice! There is a lot to be destroyed,” this message was on the banner, with the election number of the National Movement”5”.
Head of the institute Ia Antadze told InterPressNews, the banner was on the shop at the entrance to Zestaponi market. Lawyers said the banner is violation of law due to its content.
“A citizen sent the photo of the banner to us. Initially we doubted it was a photo manipulation, so we verified the information before publishing it. So, this banner is hanging over a shop in the entrance to Zestaponi market”, Ia Antadze said.
Antadze says that the Civil Development Institute is not going to take any measures with regard to the incident, because their obligation is to just get and disseminate information.
“We carry out activities in the framework of the project, supported by UN Democracy Fund. We have never responded to the facts. Our goal is to collect and spread information. We created information bank with two baskets - verified and unverified information”, Antadze said.