“რეზონანსი”- პატიმრებისთვის პრესის შეგზავნა აკრძალულია
ორგანიზაცია “ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის” თავმჯდომარემ, ნანა კაკაბაძემ გაზეთთან საუბრისას აღნიშნა, რომ “განსაკუთრებით თავისუფალ ჟურნალ- გაზეთებს კრძალავენ. ეს ბრძანება ოფიციაულური არ არის და ყველაფერი არაოფიციალურად ხდება. ტელევიზიასთან და რადიოსთან ხელმისაწვდომობაც პრესასთან ერთად აიკრძალა”.
კაკაბაძის თქმით, პატიმრებს წიგნების შეტანაზეც აქვთ შეზღუდვები დაწესებული, ერთი კილოგრამი წიგნის შეტანა 12 ლარი ღირს.
უფლებადამცველი პრესის აკრძალვას პოლიტიკურ პროცესებს უკავშირებს და ამბობს, რომ პრესის შეზღუდვა პატიმრებისთვის იმ დროიდან დაიწყო, როცა მილიარდერი პოლიტიკოსი, ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკაში გამოჩნდა.
“რეზონანსთან” საუბრისას ადვოკატი გელა ნიკოლაიშვილი ამბობს, რომ პატიმრებთან დაშვებულია მხოლოდ რამდენიმე ჟურნალის შეტანა - “გზის”, “თბილისელების” და “რეიტინგის”.
“დანარჩენი გაზეთები პრაქტიკულად აკრძალულია. 27 მაისამდე “კვირის პალიტრასაც” უშვებდნენ, მაგრამ ესეც საშინლად აიკრძალა”- ამბობს ნიკოლაიშვილი.
მისი განმარტებით “როცა პოლიტიკური ტემპერატურა მაღლა იწევს და დაძაბულობა მატულობს, ყოველთვის ასე ხდება - ეს პირველი შემთხვევა არ არის”.
ნიკოლაიშვილის თქმით, გაზეთებთან ერთად ტელეარხების ჩვენებაც იკრძალება. “ადრე ხელმისაწვდომი იყო “კავკასია” და “მაესტრო” ახლა ესეც აკრძალულია და მხოლოდ “იმედს” და “რუსთავი 2”-ს აჩვენებენ, პირველი არხის ჩვენებაც კი აკრძალულია”.
პატიმრებისთვის პრესის აკრძალვის შესახებ საუბრობს “საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაც”.
ამ ორგანიზაციის იურისტის, ნინო გობრონიძის თქმით, პატიმრებისთვის პრესის აკრძალვა დეკემბერში დაიწყო, რა დროსაც გაზეთებიდან ციხეში მხოლოდ კროსვორდებს უშვებდნენ, გლდანის მე -8 დაწესებულებაში კი, მხოლოდ რუსულენოვან ჟურნალებს.
“პატიმრების თქმით, სოციალური სამმსახურის თანამშრომლები ეუბნებოდნენ, რომ გაზეთების შეგზავნა ფოსტით შეიძლება, მაგრამ აფრთხილებდნენ, ოპოზიციური გამოცემების შემოტანას მოერიდეთო”- ამბობს გობრონიძე და დასძენს, რომ ეს ინფორმაცია გადაუმოწმებელია.

Press Delivery to Prisoners Prohibited – The Rezonansi Reports
“Independent newspapers and magazines are especially restricted,” said Nana Kakabadze, the Chairperson of the domestic NGO Former Political Prisoners for Human Rights reporting to the newspaper. The order is not official and everything is being done informally. Access to radio was restricted together with press.”
There are some restrictions on the delivery of books as well, Nana Kakabadze, said. Delivery of 1 kg of books costs GEL 10.
According to the human rights defender the restriction of press is related with ongoing political processes. The limitation was launched following Georgian billionaire Bidzina Ivanishvili’s appearance in politics.
Reporting to the Rezonansi lawyer Gela Nikolaishvili said only few magazines including the Gza, Tbiliselebi and Reitingi are admitted to be delivered to prisoners.
“The rest of the print editions are virtually prohibited. They allowed delivery of the weekly newspaper Kviris Palitra beforel May 27th but now it is also prohibited,” said Nikolaishvili.
“It is not first fact; It usually happens, when political temperature and tension goes high,” he said.
“Besides newspapers, prisoners have their access to TV channels limited as well,” she said.
“Earlier prisoners could watch TV-Companies Kavkasia and Maestro but now they can watch only Imedi and Rustavi 2, even GPB First Channel is prohibited.”
The Georgian Young Layers Association (GYLA) also speaks about the restriction of newspapers delivery at custodies.
According to lawyer Nino Gobronidze of GYLA the restriction of press was launched in December, when only puzzle newspapers were allowed to be delivered to prisoners; Russian-language magazines were allowed into the 8th jail in Gldani.
“According to prisoners the social workers told them it was possible to send press via post but warned against sending opposition print editions,” said Gobronidze and thereby added the reports are not verified.