ადვოკატის ცნობით ზაქარია ქინქლაძეს იზოლატორში აშიმშილებენ
კოალიცია „ქართული ოცნების“ ახმეტის შტაბის უფროსის, პატიმრობაში მყოფი ზაქარია ქინქლაძის ადვოკატი ქეთი ზაქარიაშვილი აცხადებს, რომ ყვარლის დროებით მოთავსების იზოლატორში ზაქარია ქინქლაძეს საკვებს არ აძლევენ.
ადვოკატის თქმით, ზაქარია ქინქლაძემდე მისი ოჯახის წევრების მიერ შეგზავნილი ამანათები არ აღწევს.
„რაც ზაქრო დაკავებულია, ჩვენ სამი ამანათი შევაგზავნეთ, მაგრამ მასთან მხოლოდ ძალიან  მცირე რაოდენობით მიაღწია. ზაქრო კვირას დააკავეს, ორშაბათს პატარა ჭიქით უშაქრო ჩაი და პატარა ნაჭერი პური შეუტანეს, სამშაბათს საღამოს კი 2 პომიდორი და 1 კიტრი, ძალიან პატარა ნაჭერი პური და პატარა ნაჭერი ყველი. გუშინ და გუშინწინ არაფერი შეუგზავნიათ. ფაქტიურად არ აჭმევენ. მართალია, თვითონ მას ნერვიულობის გამო მადა არ აქვს, მაგრამ ორგანიზმმა საკვები ხომ უნდა მიიღოს. კაცს უკვე შიმშილობა ეტყობა“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ქეთი ზაქარიაშვილმა.
მისივე თქმით, ზაქარია ქინქლაძემდე არც ტანსაცმელსა და ჰიგიენის ნივთებს მიუღწევია. „კაცს პერანგი გამოსაცვლელი აქვს, პირი გასაპარსი, ფჩხილები დასაჭრელი. რომ დააკავეს, მეორე დღესვე შევუგზავნეთ ტანსაცმელი და ჰიგიენის საშუალებები, მაგრამ ზაქრომდე ამ ყველაფერს არ მიუღწევია“, – აღნიშნა ადვოკატმა.
ახმეტის პოლიციის თანამშრომლებმა წვრილმანი ხულიგნობის ბრალდებით ზაქარია ქინქლაძე 24 ივნისს დააკავეს. პოლიციაში მას ახმეტის გამგეობის თანამშრომელმა, ნაციონალური მოძრაობის წევრმა პაატა სუხიშვილმა უჩივლა. თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილმა ზაქარია ქინქლაძეს 25 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. მოსამართლემ პროცესი ისე ჩაატარა, რომ მასზე დასწრების საშუალება არც ადვოკატს მიეცა, არც ჟურნალისტებს და არც სხვა დაინტერესებულ პირებს.
27 ივნისს, ზაქარია ქინქლაძის ადვოკატებმა თელავის რაიონული სასამართლოს დადგენილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრეს, ისინი დადგენილების  ბათილად ცნობას და პატიმრობიდან ქინქლაძის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას ითხოვენ, თუმცა საჩივარი სააპელაციო სასამართლოს ამ დრომდე არ ჩაბარებია.
ზაქარია ქინქლაძის საქმეზე კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ჟურნალისტური მოკვლევა ჩაატარა. საგამოძიებო ჯგუფის მიერ მოპოვებული მტკიცებულებებით დასტურდება, რომ ის უკანონო პატიმარია. არაერთი უფლებადარღვევის ფაქტზე ინფორმაციის გავრცელების მიუხედავად, სახალხო დამცველის აპარატი ქინქლაძის საქმით ამ დრომდე არ დაინტერესებულა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, ამავე მდგომარეობაში არიან კასპის რაიონის სოფელ დოესის მაცხოვრებლები, რომლებიც სარწყავი წყლის მოთხოვნით, რამდენიმე დღის წინ დააპატიმრეს და ადმინისტრაციულ პატიმრობას ისინიც ყვარლის დროებითი მოთავსების იზოლატორში იხდიან.

Lawyer Reports Zakaria Kinkladze Is Kept Hungry at Temporary Detention Setting
Keti Zakariashvili, lawyer of the head of Georgian Dream’s Akhmeta office, imprisoned Zakaria Kinkladze, said her client does not receive food in Kvareli district temporary detention setting.
The lawyer said, parcels sent by family members are not delivered to Zakaria Kinkladze.
“We have sent three parcels to the detention setting since Zakro was imprisoned but only small part of it reached him. Zakro was arrested on Sunday and on Monday he was given a little glass of tea without sugar and a slice of bread; on Tuesday he received two tomatoes and one cucumber, a little slice of bread and cheese. Yesterday and the day before yesterday he did not receive food at all. In fact, he does not eat. Although he cannot eat because of nervousness, he needs food to feel well. The hunger result is already visible,” Keti Zakariashvili told ICK.
She said Zakaria Kinkladze had not received clothes and hygiene items either. “He wants to change t-shirt, to shave up and cut finger-nails. We sent him clothes and hygiene items next day of his detention but nothing reached him,” the lawyer said.
On June 27, Zakaria Kinkladze’s lawyers sued the court judgment at the Tbilisi Appeal Court; they demand to annul the judgment and to immediately release Kinkladze from prison; however, the Appeal Court has not accepted the appeal yet.
Information Center of Kakheti carried out journalistic investigation on Zakaria Kinkladze’s case. The evidence obtained by the ICK investigative group proves that he is arbitrary prisoner. Although much was reported about human rights violations in Kinkladze’s case, Public Defender’s Office has not taken up Kinkladze’s case yet.
According to the ICK’s information, residents of Doesi village in Kaspi district are also in unbearable conditions in detention setting, who were arrested for their request of irrigation water during the rally several days ago and were imprisoned under administrative law.