MDF - „ტელეჟურნალისტები არღვევენ უდანაშაულობის პრეზუმფციას და სიუჟეტის გმირების პირად ცხოვრებაში ერევიან“
სამართლის თემების გაშუქებისას ქართველი ტელეჟურნალისტები ძირითადად ორი ტიპის შეცდომას უშვებენ - არღვევენ უდანაშაულობის პრეზუმფციას და სიუჟეტის გმირების პირად ცხოვრებაში ერევიან - აღნიშნულია „მედიის განვითარების ფონდის“ (MDF) მიერ გამოქვეყნებულ კვლევის ანგარიშში, რომელიც 2 ივლისს გამოქვეყნდა.
მედიამონიტორინგი, რომელსაც სტუდია „მონიტორის“ ჟურნალისტი გიორგი მგელაძე ატარებდა, 2012 წლის 12 მარტიდან 12  აპრილამდე პერიოდს მოიცავს. მკვლევარი ტელეკომპანიების, საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხის“, „რუსთავი-2“-ის, „იმედის“, „კავკასიის“ და „მაესტროს“, მთავარ საინფორმაციო გამოშვებებს აკვირდებოდა.
მონიტორინგის პერიოდში სამართლის თემაზე სულ 63 სიუჟეტი მომზადდა.  აქედან ყველაზე მეტი, 19 სიუჟეტი „რუსთავი 2“-მა მოამზადა, ორით ნაკლები „იმედმა“, „პირველმა არხმა“ -12, „მაესტრომ“ – 10, „კავკასიამ“ კი სამართლის თემას ყველაზე ცოტა, 5 სიუჟეტი მიუძღვნა.
კვლევის ანგარიშის თანახმად, უდანაშაულობის პრეზუმფციას ძირითადად სამართალდამცავები, ან სხვა სახელისუფლებო სტრუქტურების წარმომადგენლები გვევლინებიან. ჟურნალისტის მთავარი „დანაშაული“ კი ამ დარღვევების გაშუქება - ტირაჟირებაა.
„სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის“ თანახმად,  კონკრეტული პირი მის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანამდე უდანაშაულოდ ითვლება და მისი დამნაშავედ მოხსენიება, უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევად ჩაითვლება. ქართული კანონმდებლობა ამ კუთხით გარკვეულ დამატებით დათქმას აკეთებს მაუწყებლებისთვის. კერძოდ, „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი“, რომელიც მაუწყებლებისთვის სავალდებულო ხასიათის დოკუმენტია, 48-ე მუხლში ამბობს - დანაშაულისა და ანტისოციალური ქმედების გაშუქებისას, მაუწყებელმა უნდა დაიცვას ბალანსი, ერთი მხრივ, გამოხატვის თავისუფლებას, ხოლო მეორე მხრივ, უდანაშაულობის პრეზუმფციასა და  ეჭვმიტანილთა,  ბრალდებულთა, განსასჯელთა, მსჯავრდებულთა, მოწმეთა და დაზარალებულთა პირადი  ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებას შორის.
„მიუხედავად ასეთი საკანონმდებლო  დათქმებისა, ქართული მაუწყებლების ეთერში მრავლად შეხვდებით ფაქტს, როცა რამდენიმე საათის წინ დაკავებულ პირს (რომლისთვისაც ჯერ ოფიციალურად ბრალიც კი არ წაუყენებიათ) დამნაშავედ, კრიმინალად, მკვლელად და ა.შ. მოიხსენიებენ. იყო რამდენიმე შემთხვევა როცა ტელეეთერში დამნაშავედ გამოცხადებული სუბიექტი საბოლოოდ უდანაშაულო აღმოჩნდა“, - აღნიშნულია „მედიის განვითარების ფონდის“ მიერ გამოქვეყნებულ მონიტორინგის ანგარიშში.
ამის მაგალითად მკვლევარს „პირველი არხის“, „რუსთავი 2“ისა და „იმედის“ ეთერში გასულ სიუჟეტებში ჟურნალისტის მიერ გამოყენებული კონკრეტული ტექსტები მოჰყავს, სადაც ისინი დაკავებული პირების მიმართ ისეთ ტერმინებს იყენებენ როგორიცაა „ყაღაჩები“, „ბოროტმოქმედები“, „დამნაშავეები“, „დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები“. „ ჟურნალისტები ამგვარ ფრაზებს იმ დროს იყენებენ, როდესაც სიუჟეტის ეთერში გასვლის დროს დაკავებულები მხოლოდ ბრალდებულები შეიძლება ყოფილიყვნენ“, - ნათქვამია კვლევაში.
მონიტორინგის პერიოდში ეჭვმიტანილების იდენტიფიცირება მოხდა ტელეკომპანია „კავაკსიის“ ეთერში. წამყვანმა ცხრავე დაკავებულის ვინაობა ჩამოთვალა და თქვა, რომ  „ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღით შეიარაღებულები თავს ესხმოდნენ ოჯახებს“.  ცხრავე დაკავებული ტელეკომპანიამ “ყაჩაღებად” ყოველგვარი სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე გამოაცხადა.
„მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ თანახმად კი  „დანაშაულისა და ანტისოციალური ქმედების გაშუქებისას, მაუწყებელმა არ უნდა მოახდინოს ეჭვმიტანილის იდენტიფიცირება, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა მისი სახელი საზოგადოებისთვის ცნობილია, ან საქმე საზოგადოებრივი ინტერესის მქონეა“.
კვლევის ანგარიშის თანახმად. უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევის ფაქტები „მაესტროს“ ეთრში არ დაფიქსირებულა. „ეს შესაძლოა კრიმინალური ფაქტების გაშუქების სიმცირითაა განპირობებული, ნაციონალური მაუწყებლებისგან განსხვავებით „მაესტრო“ ასეთ ამბებს ნაკლებ დროს უთმობს“, - აღნიშნულია კვლევაში.
გარდა უდანაშაულობის პრეზუმფციის პრინციპის დარღვევისა, მონიტორინგის დროს კერძო ცხოვრებაში ჩარევის რამდენიმე მაგალითიც გამოიკვეთა.
კვლევაში ნათქვამია, რომ მონიტორინგის პერიოდში პირადი ცხოვრების დეტალების გამჟღავნების ნათელი მაგალითი იყო მაუწყებლების მხრიდან თბილისში, რადიანის ქუჩაზე მომხდარი ინციდენტი.  2012 წლის 3 აპრილს რადიანის 7 ნომერში გარდაცვლილი ცოლ-ქმარი იპოვეს. ეს ამბავი მაუწყებლების მთავარი თემა რამდენიმე დღის განმავლობაში იყო.
ამ თემის გაშუქებისას „პირველმა არხმა“ „კავკასიამ“, „რუსთავი 2“-მა და „იმედმა“ აღნიშნეს, რომ მკვლელობა სავარაუდოდ ეჭვიანობის ნიადაგზე მოხდა. ქმარი მოიხსენიეს როგორც მკვლელი და ხაზი მის ფსიქიკურ  მდგომარეობას გაუსვეს -  „ერთ-ერთი ვერსიით ტრანკვილიზატორებს იღებდა“. მაუწყებლებმა გარდაცვლილების ფოტოებიც აჩვენეს. რაც კვლევის თანახმად პირად ცხოვრებაში ჩარევაა.
„გარდაცვლილები არ წარმოადგენდნენ არც საჯარო მოხელეებს და არც საჯარო პირებს, რომ მათ მიმართ საზოგადოების მაღალი ინტერესი ყოფილიყო. ამიტომაც ჟურნალისტი ამ ამბის გაშუქებისას უფრო ფრთხილი უნდა ყოფილიყო“, - ნათქვამია ანგარიშში და აღნიშნულია, რომ ამ თემის გაშუქებისას შედარებით ფრთხილი იყო „მაესტრო“. მას დანაშაულის მოტივად ეჭვიანობა არ დაუსახელებია და არც გარდაცვლილების ფოტოები უჩვენებია.
კვლევაში ასევე ნათქვამია, რომ მაუწყებლების ეთერში მრავლადაა სიუჟეტები, როცა ჟურნალისტი წესების დაცვით აშუქებს მოვლენას და დაკავებულებზე, ან დაზარალებულებზე გაუმართლებელი იარლიყების მიკერება არ ხდება.
მკვლევარი ჟურნალისტებს რეკომენდაციით მიმართავს, იმ შემთხვევაში როდესაც თავად სამართალდამცავები არღვევენ უდანაშაულობის პრეზუმფციას, მაქსიმალურად მოერიდონ  ამგვარი განცხადებების ტირაჟირებას და ყოველი ახალი ბრალდების წინ უნდა დააკონკრეტონ, რომ ინფორმაცია სამართალდამცევის მონათხრობს ეყრდნობა.

05:13, Monday, 20.05.2013
MDF - "The journalists violate presumption of innocence and interfere in personal lives of Story Heros”
The journalists, covering criminal facts, basically commit two mistakes – they violate presumption of innocence and intervene in personal lives of the story heroes - the "Media Development Foundation" (MDF) has published a research report, which was released on July 2.
Media monitoring was conducted by journalist Giorgi Mgeladze of the studio "monitor" covers the period from April 12 to March 12, 2012; he monitored main news programs of the TV companies: Public Broadcasting, "Rustavi 2", “Imedi”, "Caucasia TV" and "Maestro TV",.
During monitoring period, 63 TV-stories were prepared about justice. Most of them - 19 stories were prepared by "Rustavi 2", Imedi TV released 17; GPB -12, "Maestro" – 10 and the least – 5 TV-stories were aired by Kavkasia.
The report states that the presumption of innocence was mainly violated by law enforcement or governmental bodies. Journalist's main "crime" is the coverage of these violations – the stories.
According to the Criminal Procedural Code, a specific person shall be presumed innocent before the verdict of guiltiness is brought against this person and mentioning him/her as guilty in advance shall be deemed as violation of presumption of innocence. In this regard, the Georgian law makes additional reservation for broadcasters. In particular, the Broadcasters' Code of Conduct " that is the binding document for broadcasters, states in the Article 48 that the broadcasters while covering Crime and Anti social actions, they should maintain the balance between freedom of expression on the one hand, and between presumption of innocence and right to private lives of suspects, accused persons, offenders, victims, witnesses, etc.
"Despite such legislative reservations, the Georgian broadcasters often declare a person, detained several minutes before, to be a criminal, murderer, etc. There were several occasions when the publicly labeled criminal was finally found not-guilty", - the monitoring report of the Media Development Foundation reads.
Researcher cited concrete texts of journalists from the GPB, "Rustavi 2" and "Imedi" TV when they refer to the detained persons and they are: "Robbers", Criminals", and “members of criminal group.” “Journalists use those terms when detainees are only accused at the time of TV-story broadcasting,” the research states.
During the monitoring the suspects were identified by TV-Company Kavkasia too. The TV-presenter named all nine detainees and said "they attacked families armed with automatic rifles." The TV Company declared all of them to be "Robbers" without any court decision.
Broadcasters' Code of Conduct states that “When covering crime and anti-social activities, broadcasters shall not identify the suspect, except the case when his name is known to the society, or if the case is of high public interest".
According to the research report, presumption of innocence was not violated by Maestro TV Company. "This may be caused by limited coverage of criminal issues; unlike national broadcasters, Maestro spends less time on covering similar issues," the report states.
Besides violation of presumption of innocence, several examples of intervention in personal lives were outlined during monitoring.
The research underlines that during the monitoring period, an accident in Radiani Street, Tbilisi was vivid example of disclosure of details of private life. On April 3, 2012, dead wife and husband were found in Radiani St. 7. This story was main topic of the news programs of the broadcasters during several days.
When reporting about the tragedy, GPB, Kavkasia, "Rustavi 2" and "Imedi” declared that supposedly, jealousy was motive of the murder. They referred to the husband as a murderer and underscored his psychic conditions – “according to one of the versions he was receiving tranquilizers." Broadcasters showed photos of the dead people. The research states it was interference in private life.
"The dead people were not public servants or figures that could be ground of high public interest to this accident. So, the correspondent was to be more careful when covering the fact,” the report states and underscores that Maestro TV was more careful when reporting about this accident. They did not allege jealousy was motive of the crime and did not show photos of the dead people either.
The research states that broadcasters release many TV-stories, when journalists cover stories about detainees in compliance with the law, and victimized people are not unfairly “labeled”.
The researcher recommends journalists that if law enforcement officers violate presumption of innocence, they should maximally avoid dissemination of their statements and when speaking about any concrete accusations, they should underline that their statements rely on the stories of enforcement officer.