„ინფო 9“- ის გადამღებ ჯგუფს პოლიციელი თავს დაესხა
გორის რაიონის სოფელ წედისში „ინფო 9“-ის გადამღებ ჯგუფს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ჟურნალისტი რეზო ნადირაძე და ოპერატორი ლექსო ალექსიძე სოფელში საპროტესტო აქციის გასაშუქებლად იყვნენ ჩასულები. წედისელები სასმელი წყლის მიწოდების მოთხოვნით, გზის გადაკეტვას აპირებდნენ. მოულოდნელად სოფელში, მერსედესის მარკის მანქანა გამოჩნდა ნომრით (SOV 001).
მანქანიდან გადმოსულმა ერთ–ერთმა პირმა ხელი მიკროფონს ჩაარტყა. როცა ჟურნალისტი დაინტერესდა, თუ ამას რატომ აკეთებდა, მეორე პირმა ჟურნალისტს და ოპერატორს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ეს ყველაფერი ვიდეომასალაზეც დაფიქსირებულია.კონფლიქტში სოფლის მოსახლეობა ჩაერთო და იქ მისული პირები იძულებული გახდნენ წედისი დაეტოვებინათ.
წედისელებმა მერსედესით მისული პირები იქვე ამოიცნეს. ერთი მათგანი მეზობელ სოფელ ატენში მცხოვრები პოლიციელი სამსონ ვანიშვილი აღმოჩნდა, რომელიც ჟურნალისტებს საქმიანობაში ხელს უშლიდა.
„ინფო 9“-ის ჟურნალისტი რეზო ნადირაძე იხსენებს, რომ სოფელში მისული პირები აგრესიულად იქცეოდნენ და ჯერ მიკროფონს ურტყამდნენ. მოგვიანებით კი სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფაზე გადავიდნენ.
ნადირაძის თქმით „ინფო 9“-ის კიდევ ერთი გადამღები ჯგუფი ვანიშვილების სახლში მივიდა, სადაც ოჯახის წევრებმა დაადასტურეს, რომ სამსონ ვანიშვილი პოლიციის თანამშრომელია.
ჟურნალისტებმა დაადგინეს, რომ ინციდენტში მამა–შვილი ოთარ და სამსონ ვანიშვილები მონაწილეობდნენ. მათი თქმით, პროვოცირება ჯერ მამამ დაიწყო, უფრო აგრესიული კი პოლიციელი შვილი იყო.
გორის რაიონში ბოლო დროს კვირა ისე არ გავა, რომ ჟურნალისტს შეურაცხყოფა არ მიაყენონ. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მონაცემებით რეგიონში წელს უკვე ჟურნალისტების საქმიანობაში ხელის შეშლის მე–8 შემთხვევაა დაფიქსირებული. არცერთი საქმე ბოლომდე გამოძიებული არ არის.

Film crew of the Info 9 was physically assaulted in the village Tsedisi. Journalist Rezo Nadiradze and the cameraman Lekso Alexidze arrived in the village to cover the protest assembly. Tsedisi residents intended to block the road in request of drinking water. Suddenly, car with state number SOV 001 arrived in the village.
A person from a car hit the microphone. When the reporter inquired reason of his behavior, second person from the car physically assaulted the journalist and cameraman. The incident was video-recorded.
Villagers also interfered in the conflict and strangers were forced to leave Tsedisi.
Tsedisi residents recognized people in the car. One of them was police officer Samson Vanishvili from the neighboring village Ateni, who hindered professional activities of journalists.
Info 9’s journalist Nadiradze recalled that the village visitors acted aggressively; initially they hit the microphone and then started verbal and physical abuse of journalists.
Nadiradze said second film crew of "Info 9" visited Vanishvilis family in Ateni village and family members confirmed that Samson Vanishvili is a police officer.
Journalists found out that the father and son Otar Vanishvili and Samson Vanishvili participated in the incident. They said that the father started to provoke and a policeman's son was more aggressive.
Recently, journalists have been insulted in Gori district almost every week. According to the Young Lawyers’ Association, this year there are 8 cases of interference in the journalistic activities but none of them were investigated yet.