35-დღიანი პატიმრობა – აგინებდა პრეზიდენტს, „ნაციონალურ მოძრაობას“
პოლიციამ „ქართული ოცნების“ პროგრამა „კარდაკარის“ რეგისტრატორი ილია სულიაშვილი 1 ივლისს დააკავა. იგი წვრილმანი ხულიგნობის ჩადენაში დაადანაშაულეს და სასამართლომ 35-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. ილია სულიაშვილს სხეულის დაზიანებები აქვს მიღებული.
ილია სულიაშვილს პოლიციაში სოფელ ჩაულაუბანში მცხოვრებმა გიორგი და ლალი ფრიდონაშვილებმა უჩივლეს. მათი თქმით, სულიაშვილმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენათ. თავად სულიაშვილი კი აცხადებს, რომ თავს სამი უცნობი პირი დაესხა და „ქართული ოცნებასთან“ თანამშრომლობის გამო ცემეს. ილია სულიაშვილის წინააღმდეგ თავდაპირველად გამოძიება სისხლის სამართლის წესით, ხულიგნობის მუხლით დაიწყო, თუმცა მოგვიანებით საქმე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად გადაკვალიფიცირდა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, გიორგი და ლალი ფრიდონაშვილები კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის ნათესავები არიან. ჩალაუბნიდან არის კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი. ამ სოფელში ცხოვრობენ მისი მშობლები.
ილია სულიაშვილის დედის, თამარ სულიაშვილის თქმით, 29 ივნისს, მის შვილს გურჯაანის რაიონის სოფელ ჩალაუბანში თავს სამი პიროვნება დაესხა და ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
„საღამოს 10 საათზე პოლიცია მოვიდა, სად არის შენი შვილიო. არ ვიცი-მეთქი. შენი შვილი როგორ არ იცი სად არის, სახლში იქნებაო. მერე მითხრეს, რომ ილია არის მაგრად ნაცემი. პოლიცია მეუბნება, ალბათ საავადმყოფოშია, ალბათ კვდება შენი შვილი და შენ რა დედა ხარ, რომ შვილს არ ეძებო. მერე წავიდნენ და ცოტა ხანში მოტრიალდნენ - უკვე სახლში შემოვიდნენ, თავზე დამადგნენ, გინდა თუ არა ტელეფონი მოგვეციო. მე ვუთხარი, არ მოგცემთ-მეთქი. მერე კიდევ მოვიდნენ, მიტოვებული სახლებია ახლოს და იქ ეძებდნენ. თან მეუბნებოდნენ, შენი ბასიაკი შვილი, მკვლელი, ქალი ცემა და დააგდო, მისი შვილიც ცემა, რა დედა ხარ ასეთი ქურდული მენტალიტეტის შვილი გაგიზრდიაო. დილით ადრე ისევ შემოხსნენ კარები, ილიას ეძებდნენ. მერე გიორგი კახიძემ გადმომირეკა, „კარდაკარის“ მონაწილეა ისიც - მე და ილია გურჯაანში ვართ და ნუ გეშინიაო. საღამოს პოლიციამ უწყება დატოვა. მითხრეს, 2–დან 5 წლამდე ციხე ეკუთვნის, მთელ სოფელს აგინებდა, კაცს ხელი მოტეხა, ქალს შეურაცხყოფა მიაყენა, გაარტყა და მიწაზე დააგდოო. მე ილია არ მინახავს, მაგრამ ამბობენ სახეზე და ტანზე აქვს დაზიანებებიო. თავზეც აქვს დარტყმები, როგორც ჩანს, თვალი აქვს ჩაშავებული, მეორე მხარესაც უზარმაზარი კოპი აზისო“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ილია სულიაშვილის დედამ თამარ სულიაშვილმა.
ინციდენტი, რაზედაც ილია სულიაშვილი დააკავეს, ჩალაუბნის სკოლასთან, ტერიტორიული ორგანოს შენობის წინ მოხდა. პოლიციის ინფორმაციით, ჩხუბს 40–მდე ადამიანი შეესწრო. თუმცა, ადგილობრივები ინციდენტზე არ საუბრობენ. ერთ–ერთმა, ლალი დათუაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში განაცხადა, რომ გზაზე მიმავალი ილია სულიაშვილი დაინახა, რომელსაც გიორგი ფრიდონაშვილი მისდევდა. თუმცა, რა მოხდა მათ შორის, არ იცის, ყურადღება არ მიუქცევია. ინციდენტის კიდევ რამდენიმე თვითმხილველმა ჩვენთან პირად საუბარში აღნიშნა, რომ ილია სულიაშვილს ცემა ჯერ სხვებმა დაუწყეს, რის შემდეგაც ჩხუბში ისიც ჩაერთო. თუმცა, ქალებისთვის შეურაცხყოფა არ მიუყენებია.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა სასამართლოდან ილია სულიაშვილის საქმის მასალები გამოითხოვა. ილია სულიაშვილის ჩვენების მიხედვით, მას თავს სამი პირი დაესხა და ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
ილია სულიაშვილის ჩვენება
„29 ივნისს სახლში ვიმყოფებოდი, საღამოს ქუჩაში გამოვედი. „ქართული ოცნების“  მაისური მეცვა. კოალიციის ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრი ვარ. ვიმყოფებოდი დაახლოებით ჩალაუბნის საჯარო სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ზუსტად არ მახსოვს - რა ადგილას, როცა ჩემთან მოვიდა ჩემთვის უცნობი სამი პიროვნება. ისინი იყვნენ ახალგაზრდა ბიჭები და მკითხეს ვინ ხარო, მე ვუთხარი ვინც ვიყავი. აღნიშნულმა პიროვნებებმა დაიწყეს გინება ჩემი და „ქართული ოცნების“  მისამართით. მე ვკითხე, თუ რატომ იგინებოდნენ და რატომ მაყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას, რა დროსაც მეც შევაგინე მათ. ამის შემდეგ მათგან ერთ–ერთმა სახეში გამარტყა მუშტი, რის შემდეგაც დავიწყეთ ჩხუბი. ვიგინებოდით ერთმანეთის მისამართით. რა დროსაც ერთმანეთს მივაყენეთ ფიზიკური შეურაცხყოფა. ჩხუბი გაგრძელდა რამდენიმე წუთი, რის შემდეგაც მე წამოვედი სახლში ფეხით. სახლში მისულმა ვიფიქრე, რომ ინციდენტის გამო ვინმე არ მოსულიყო ჩემთან და წავედი ტყეში, სადაც ვიმყოფებოდი მთელი ღამე და მეორე დღეს წავედი გურჯაანში „ქართული ოცნების“ ოფისში. ინციდენტის დროს ვიმყოფებოდი მარტო. ზემოთ მითითებულ არც ერთ პიროვნებას არ ვიცნობ, რადგან რამდენიმე თვეა, რაც სოფელ ჩალაუბანში ჩამოვედი საცხოვრებლად და სოფლის მაცხოვრებელებს კარგად არ ვიცნობ. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ ჩხუბის დროს სახეზე მივიღე დაზიანება. თუმცა, აღნიშნულის გამო მე არავის მიმართ პრეტენზია არ გამაჩნია და არც ექსპერტიზას არ ვსაჭიროებ. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ ჩხუბის დროს ჩემი მხრიდან არც პრეზიდენტის და არც „ნაციონალური მოძრაობის“ მისამართით სიტყვიერი შეურაცხყოფა არ ყოფილა. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ აღნიშნული ინციდენტის დროს მე ვიყავი ნასვამი, რის გამოც ჩვენს შორის მომხდარი შელაპარაკება, გადაიზარდა ერთმანეთის გინებასა და ფიზიკურ ჩხუბში. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ მე არ ვიცი, ვინ არის გიორგი ფრიდონაშვილი და დედამისი ლილი ფრიდონაშვილი, რადგან ჩალაუბნელებს კარგად ვერ ვიცნობ. ჩხუბის დროს ქალები იმყოფებოდნენ თუ არა და მოგროვდა ხალხი თუ არა, არ მახსოვს, რადგან გავნერვიულდი და მხოლოდ იმას ვცდილობდი, გავცლოდი იქაურობას“, – აღნიშნულია ილია სულიაშვილის ჩვენებაში.
სასამართლოს დადგენილებაში მითითებულია, რომ ილია სულიაშვილი „მხილებულია წვრილმანი ხულიგნობის ჩადენაში, ესე იგი საზოგადოებრივ ადგილებში ლანძღვა–გინება, მოქალაქეებზე შეურაცხმყოფელი გადაკიდება და სხვა ამგვარი მოქმედება, რომელიც არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს და მოქალაქეთა სიმშვიდეს“.
მოწმეები – ილია სულიაშვილი აგინებდა სოფელს, პრეზიდენტს და „ნაციონალურ მოძრაობას“
გიორგი და ლილი ფრიდონაშვილების, ფრიდონაშვილის მეუღლის მაია გიგაურის, მეგობარ ვასილ ხალილაშვილის და სხვა მოწმეების ჩვენებებში კი აღნიშნულია, რომ ილია სულიაშვილმა გიორგი ფრიდონაშვილს ცემა და აგინა, დაარტყა დედამისსაც, რის შედეგადაც ლილი ფრიდონაშვილი წაიქცა. ასევე აგინებდა ფრიდონაშვილის ოჯახს, სოფელს, პრეზიდენტს და „ნაციონალურ მოძრაობას“.
„2012 წლის 29 ივნისს, საღამოს საათებში, მე, დედაჩემი ლილი ფრიდონაშვილი, ჩემი მეუღლე მაია გიგაური, ჩემი მეგობარი, სოფელ ჩალაუბანში მცხოვრები ვასიკო ხალილაშვილი ვისხედით ჩემი სახლის წინ, ქუჩაში. დაახლოებით იქნებოდა 20:30 საათი, ქვემოდან ამოიარა ორმა პიროვნებამ, აქედან ერთი იყო სოფელ ჩალაუბნის მცხოვრები ილია სულიაშვილი, ხოლო მეორე იყო ასაკით პატარა, მისი სახელი და გვარი არ ვიცი. ვიცი, რომ ცხოვრობს სოფელ ჩალაუბანში. ილია მოვიდა ჩემთან ახლოს, ხმამაღლა, აგრესიულად და აგდებული ტონით მითხრა - შენ ხომ მიშისტი ხარ, მიდი მიშაზე ლექსები თქვიო. მე ვუთხარი, რომ იყო ძალიან ნასვამი და დაენებებინა ჩემთვის თავი. ამ სიტყვებზე ილია გახდა ძალიან აგრესიული და დაიწყო გინება ხმამაღლა, უცენზურო სიტყვებით, როგორც ჩემი და ჩემი ოჯახის მისამართით, ასევე „ნაციონალური მოძრაობის“ მისამართით. ამ გინების დროს მან მუშტი დამარტყა მკერდში. მე წავბარბაცდი. მან გააგრძელა ხმამაღლა ჩემი ოჯახის მისამართით უცენზურო სიტყვებით გინება, ასევე, აგინებდა „ნაციონალურ მოძრაობას“, თან გამოიწია ჩემზე საცემად. ილიამ რომ დამარტყა, დედაჩემმა და ჩემმა მეუღლემ დაიწყეს ყვირილი. ვასიკო ხალილაშვილი და დედაჩემი ცდილობდნენ მის გაკავებას, რადგანაც ის იგინებოდა ხმამაღლა, უცენზურო სიტყვებით, მიგინებდა ოჯახის წევრებს, აგინებდა „ნაციონალურ მოძრაობას“  და იგინებოდა სოფლის მოსახლეობის მისამართით, თან იწევდა ჩემზე საცემად. ყვირილზე მოცვივდნენ მეზობლები, დაახლოებით 30–40 ადამიანი, რომლებიც ცდილობდნენ ილიას დაწყნარებას. ჩემმა მეზობლებმა, არ მახსოვს ვინ, გამიყვანეს ცოტა მოშორებით, მაგრამ ილია არ ჩერდებოდა. უცბად გაუსხლტათ და გამოიქცა ჩემსკენ ხმამაღალი გინებით, რა დროსაც წინ გადაუდგა დედაჩემი. ილიამ დაარტყა დედაჩემს ხელი თუ რამე საგანი არ დამინახავს. დარტყმის შედეგად დედაჩემი წაიქცა, ხოლო ილია გინებით გამოიქცა ჩემსკენ, მაგრამ იქ მყოფმა მეზობლებმა დაიჭირეს. დედაჩემი წამოდგა და წამიყვანა სახლში, მაგრამ ილია კვლავ განაგრძობდა უცენზურო სიტყვებით ხმამაღალ გინებას. ზემოთაღნიშნული ფაქტი გაგრძელდა დაახლოებით 25–30 წუთი, რის შედეგადაც ილია სულიაშვილი ძალით წაიყვანეს, მაგრამ რომ მიჰყავდათ, მესმოდა გინების ხმა ჩემი ოჯახის წევრების და „ნაციონალური მოძრაობის“ მისამართით. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ ილიასთან მყოფ მეორე პიროვნებას არანაირი მონაწილეობა არ მიუღია ჩხუბში და არც ხმა ამოუღია. კითხვაზე გიპასუხებთ, რომ მე ილია სულიაშვილის ხელში აღნიშნული ფაქტის დროს არ დამინახავს იარაღი ან სხვა რაიმე საგანი“, –აღნიშნავს გიორგი ფრიდონაშვილი თავის ჩვენებაში.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი მომხდართან დაკავშირებით გიორგი ფრიდონაშვილთან გასაუბრებას შეეცადა, თუმცა სახლში მხოლოდ მისი მეუღლე მაია გიგაური დაგვხვდა. მან ინციდენტის შესახებ საუბარი არ ისურვა.
– არაფერი არ მომხდარა ისეთი.
ამ ჩხუბის გამო ადამიანი დააკავეს, როგორ არ მომხდარა?
– ალბათ საჭირო იყო და იმიტომ დააკავეს, არ არის საჭირო გახმაურება.
რის გამო მოხდა ჩხუბი?
– ადამიანი იყო ნასვამი და ზედმეტი მოუვიდა უბრალოდ.
ვინ იყო ნასვამი?
– ვინ და ილია.
ფიზიკურად შეეხო თქვენ მეუღლეს?
– რად გინდათ ეხლა ესეთი ისინი.
სად მოხდა ჩხუბი?
– კარგით რა, არ მინდა ასე დაწვრილმანება. აქვე მოხდა მაღაზიის წინ. არ მინდა, რომ გიამბოთ. არ მსიამოვნებს, კიდევ ერთხელ ვილაპარაკო“.
მაია გიგაურმა გუბერნატორთან მისი მეუღლის ნათესაური კავშირი კატეგორიულად უარყო: „ვინ გითხრათ ეგ, ჩვენ ვართ ფრიდონაშვილები და ის არის ღვინიშვილი. ეს არის ცრუ ინფორმაცია, როგორ გეკადრებათ, რა ნათესავი?!“ – აღნიშნა გიგაურმა.
ამ საკითხზე კომენტარი არ გააკეთეს კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციაში.
„სასამართლო სხდომაზე სამართალდამრღვევმა აღიარა ჩადენილი სამართალდარღვევა, ითხოვა პატიება და მოითხოვა, რომ სახდელის სახით შეეფარდოს ჯარიმა. სამართალდამრღვევის ადვოკატმა კობა კობახიძემ განმარტა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფმა პირმა აღიარა ჩადენილი სამართალდარღვევა, ითხოვა პატიება, წარსულში ადმინისტრაციული სახდელი არ ჰქონია დადებული, ნასამართლევი არ არის, ადრე მუშაობდა პოლიციაში და აქვს სურვილი, კვლავ დაბრუნდეს სამუშაოდ პოლიციაში. არის 26 წლის ახალგაზრდა. 60 დღის ვადით პატიმრობა მისთვის არის მკაცრი სახდელი. ამიტომ ითხოვა, რომ მას ადმინისტრაციული სახდელის სახით შეეფარდოს ჯარიმა. მის მიმართ გამოყენებული უნდა იქნეს ადმინისტრაციული პატიმრობა 35 დღის ვადით“, –აღნიშნულია მოსამართლის დადგენილებაში.

19:44, Wednesday, 22.05.2013
Police arrested Ilia Suliashvili, Georgian Dream’s registrar for the Program Kardakari [polls to check voters’ lists before elections], on July 1. He was charged for minor hooliganism and the court sentenced him to 35-day administrative imprisonment. Ilia Suliashvili has bodily injuries.
Residents of Chalaubani village, Giorgi and Lali Pridonishvilis, sued Ilia Suliashvili. Suliashvili allegedly verbally and physically assaulted them. However, Suliashvili claims three strangers assaulted him and beat him because of his cooperation with the Georgian Dream. Initial investigation against Suliashvili was launched under Criminal Law for hooliganism but later the case was classified as administrative offence.
According to the ICK, Giorgi and Lali Pridonashvili are relatives of Kakheti regional governor Giorgi Gviniashvili, who is also from Chalaubani village. His parents live there.
Ilia Suliashvili’s mother Tamar Suliashvili said that on June 29 three people attacked them and beat her son in Chalaubani village in Gurjaani district.
“At 10:00 pm police officers came and asked where my son was; I said I did not know but they could not believe I did not know where he was. Then they said Ilia was severely beaten, that he might be dying somewhere in hospital, and they rebuked me for being a bad mother for not inquiring about the fate of my son. They left but returned soon and demanded that I give them my cell-phone. I refused to give them my phone. They returned a third time and searched nearby abandoned houses thinking he was hiding there. Police officers told me that my alcoholic son had beaten a woman and her son and left them alone. They asked how I could bring up such a criminal. They came to my house the next morning as well and started looking for Ilia. Later another registrar of the Kardakari Giorgi Kakhidze called me and said he and Ilia were in Gurjaani.  They told me not to worry. In the evening police said my son was facing imprisonment from 2 to 5 years because he had cursed the entire village, broken the hand of a man, and slapped a woman. I have not seen Ilia since the incident; people say he has injuries on his face and body. He was beaten in the head, his eyes are bruised, and he has a knob on the other side,” Ilia Suliashvili’s mother told ICK.
The incident Ilia Suliashvili was arrested for occurred in front of the territorial entity office and Chalaubani public school. According to police report, about 40 people witnessed the incident. However, the locals have not spoken about the incidents. One of them, Lali Datuashvili, told ICK she had seen Ilia Suliashvili walking along the street with Giorgi Pridonashvili was chasing him. However, she did not know what had happened between them, and did not pay attention to them. Several other witnesses told us that initially others attacked Ilia Suliashvili and he started quarreling with them, but he did not insult women.
ICK requested Ilia Suliashvili’s case materials from the Court. According to his testimony, three people attacked and physically assaulted him.
Ilia Suliashvili’s Testimony
“On June 29, I was at home and went out in the street with a Georgian Dream’s t-shirt on. I am a member of the youth organization of the Coalition. I was somewhere near Chalaubani public school when three young people approached me and asked my name. I told them my name and they started cursing me and the Georgian Dream. I asked them to explain why they were cursing and insulting me and then I cursed back at them. Afterwards, one of them punched me in the face and we started quarreling. We cursed and beat each other; the incident lasted several minutes and then I walked home. At home I thought somebody might be searching for me after the incident so I went to the forest and spent that night there; the next morning I went to Georgian Dream’s office in Gurjaani. During the incident I was alone. I did not know any of my attackers because we had settled in Chalaubani village several months ago and I do not know the local people at all. I received injuries on my face during the quarrel but I will not sue anybody for it; I will not request expertise either. I would like to underline that I insulted neither the president nor the National Movement during the incident. I was drunk during the incident and that’s why our controversy turned into verbal and physical assault. I do not know who Giorgi Pridonashvili and her mother Lili Pridonashvili are because I do not know the Chalaubani village residents. I do not remember whether women gathered during our quarrel because I was nervous and was trying to get out of the area,” Ilia Suliashvili stated in his testimony.
The court judgment states that Ilia Suliashvili “was charged for minor hooliganism, cursing in public places, insulting citizens, and similar activities that breach public order and safety.”
Witnesses – Ilia Suliashvili was cursing village, president, and the National Movement
Testimonies of Giorgi and Lili Pridonashvilis, the former’s wife Maia Gigauri, their friend Vasil Khalilashvili, and other witnesses state that Ilia Suliashvili beat and cursed Giorgi Pridonashvili. He had beaten his mother and as a result Lili Pridonashvili had fallen down. He was also cursing Pridonashvili’s family, villagers, the president, and the National Movement.
“In the evening of June 29, 2012, my mother Lili Pridonashvili, my wife Maia Gigauri, my friend Vasiko Khalilashvili and I were sitting in front of our house in the street. It was about 20:30 when two people walked past us – one of them was Ilia Suliashvili, local resident, and the second was younger person, I do not know his name though I know he lives in Chalaubani as well. Ilia approached me and aggressively told me – You are Misha’s supporter, are not you? Tell me a rhyme about Misha. I told him he was very drunk and asked him to leave me alone. But he got very aggressive and started cursing me, my family and the National Movement loudly in foul language. Suddenly he hit me with his fist in the chest, I staggered, and he continued insulting my family and the ruling party; he then tried to assault me. When Ilia beat me, my mother and wife started shouting. Vasiko Khalilashvili and my mother tried to stop him because he was cursing loudly. About 30-40 neighbors came at the noise and tried to calm Ilia down. They managed to take him away but he still continued shouting. Suddenly he escaped and attacked me, but my mother stopped between us and Ilia hit her hand or some thing else, I could not see. As a result of this assault my mother fell down and Ilia went towards me cursing but neighbors stopped him. My mother got up and took me home but Ilia continued cursing. The above mentioned incident continued for about 25-30 minutes. Finally Ilia Suliashvili was forcibly taken away from the area while still insulting my family members and the National Movement. The other person, who was with Ilia Suliashvili, did not participate in the quarrel and did not say anything. I did not detect any weapon in Suliashvili’s hands during the incident,” Giorgi Pridonashvili stated in his testimony.
ICK tried to interview Giorgi Pridonashvili regarding the incident but only his wife Maia Gigauri was at home and she refused to speak about it.
-Nothing special has happened.
-A person was detained for the incident. How can you say that nothing has happened?
-Maybe it was necessary to arrest him; but it is not necessary to make it public.
-What was the motive of the quarrel?
-The man was drunk and simply could not control his behavior.
-Who was drunk?
-Ilia was.
-Did he physically abuse your husband?
-Why do you need to ask similar questions?
-Where did the incident occur?
-Please, do not inquire details. It happened over there, near the shop. I do not want to tell you the story. I do not like speaking about it again.”
Maia Gigauri categorically denied that her husband is a relative of the regional governor. “Who told you that? We are Pridonashvilis and he is Gviniashvili. It is false information. You should not say that,” Gigauri said.
Nobody commented on the issue at the Kakheti regional administration.
“The perpetrator pleaded guilty at the court hearing, asked for forgiveness, and requested fine as a punishment. His lawyer Koba Kobakhidze clarified that his client had pleaded guilty, requested forgiveness, had never been punished under administrative law, and does not have criminal record. He has worked for the police and wishes to return back to the police department again. He is a 26-year-old man and a 60-day imprisonment is too strict of a punishment for him. So he requested fine as administrative liability. The court concluded to impose a 35-day administrative imprisonment on him,” the judgment reads.