მილიონი ლარი რუსთავის ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის - პრეზიდენტის წინასაარჩევნო ტრანსფერი
„თქვენთვის კარგი ახალი ამბავი მაქვს“, - ასე მიმართა 13 ივლისს საკრებულოს სხდომაზე საზოგადებას რუსთავის საკრებულოს თავჯდომარის მოადგილე კახა ბარათაშვილმა. ახალი და თანაც კარგი ამბავი პრეზიდენტის ფონდიდან რუსთავის ბიუჯეტისთვის 1 მილიონი ლარის ტრანსფერით გადმორიცხვა აღმოჩნდა.
„ეს თანხა, პრეზიდენტმა რუსთავის ინფრასტრუქტურული ღონიძიებებისთვის გადმოგვირიცხა“, - დააკონკრეტა რუსთავის მერის მოადგილე გიგი ტაბატაძემ.
ტრასფერი რომ დაგეგმილი არ ყოფილა, თვითმმართველობაში არ მალავენ. თამამად და ხაზგასმით ითქვა, რომ ეს კარგი ამბავი ყველასთვის სიახლეა. ასეთი სითამამის მიზეზი კი ისაა, რომ ტრანსფერებთან დაკავშირებით საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლით დაწესებული შეზღუდვები მხოლოდ არჩევნების დღის ოფიციალურად გამოცხადებიდან წესდება და არა აქვს მნიშვნელობა, რომ რეალურად წინასაარჩევნო კამპანიები თვეებიის წინ დაიწყო.
საზოგადოებამ არაერთხელ იხილა სხვადასხვა რეგიონებში პედაგოგებთან, მეხანძრეებთან და საჯარო სამსახურში დასაქმებულ სხვა სფეროს წარმომადგენლებთან შეხვედრებზე ჩასული პოლიტიკური ფიგურები. გარდა ამისა, რადგან საარჩევნო კოდექსი ამის საშუალებას იძლევა, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების საბიუჯეტო რესურსები უპრობლემოდ ხმარდება  მმართველი პარტიის რეიტინგის ზრდას. საბიუჯეტო თანხებით განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ ობიექტებს  საარჩევნო სუბიექტის - პარტია ნაციონალურ მოძრაობასთან ასოცირებული პირები ხსნიან. კონკრეტულად, გასულ თვეს,   პრეზიდენტის ფონდიდან დაფინანსებული რუსთავის ახალი საცურაო აუზი „არენა“პრეზიდენთან ერთად საზეიმოდ გახსნეს „ნაციონალური მოძარობის“ რეგიონალური მასშტაბის  სახეებმა.
წინასაარჩევნოდ დაუგეგმავ სოციალურ აქციებს რუსთავის თვითმმართველობაც არ ერიდება. ამის კარგი მაგალითია თვითმმართველობის მიერ გასულ თვეს მოსახლეობისთვის დაუგეგმავად დარიგებული კარტოფილი.
შესაბამისად, ლეგიტიმურად ჩნდება ეჭვი, რომ დაუგეგმავი ტრანსფერები ქულებს კვლავ მმართველ პარტიას მოუტანს.
„არჩევნების დანიშვნის დღიდან არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე აკრძალულია ისეთი პროექტების განხორციელება, რომლებიც მანამდე არ იყო გათვალისწინებული სახელმწიფო/ადგილობრივ ბიუჯეტში, ასევე - იმ საბიუჯეტო პროგრამების ზრდა, რომლებიც არჩევნებამდე გათვალისწინებული იყო ბიუჯეტით, არაგეგმური ტრანსფერების ინიცირება ან გეგმური ტრანსფერის ზრდა ადგილობრივ ბიუჯეტში“, - ვკითხულობთ საქართველოს საარჩევნო კოდექსის  49-ე მუხლში.

Million Lari for Infrastructural Projects-The President’s pre-election Transfer
“I have good news for you”, Kakha Baratashvili, the deputy head of Rustavi board, said as he addressed people gathered at a board meeting. The good news was a transfer of one million lari from the president’s fund to the Rustavi budget.
“The president transferred this sum for Rustavi infrastructural projects”, Gigi Tabatadze, the deputy mayor of Rustavi, clearly defined.
The local government admits that this transfer was not planned. They emphasized the transfer as good news for everybody. The reason for such straightforwardness  is that restrictions for transfers founded by Article 49 of the Election Code are established only when the Election Day is officially announced. It does not matter that election campaign actually began several months ago.
Society has watched politicians met with teachers, firemen, and people employed in different public departments in various regions. In addition, as the Election Code allows, central and local government budget resources are easily used for raising the rating of the ruling party. People associated with the elective subject-National Movement party inaugurate infrastructural objects realized by budget funds.  More precisely, the president of the ”National Movement”  opened a new swimming pool called “Arena” at a ceremony in Rustavi last month.  It was supported  by the president’s fund..
Even the government of Rustavi admits these social actions were not planned in advance. One example is the distribution of potatoes last month by the government.
Consequently, there is legitimate doubt that unplanned transfers greatly aid the ruling party.
“It is prohibited to initiate unplanned projects with the state/local budget from the time the election day is appointed until the summarizing the of results of the elections. Furthermore, it is prohibited to increase planned budget programs before elections in order to initiate unplanned transfers or increase planned transfers”.  Stated in Article 49 of the Election Code of Georgia.