ეუთოს წარმომადგენელი მედიის საკითხებში საქართველოში შეშფოთებულია
ეუთოს წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების საკითხებში დუნია მიატოვიჩმა 16 ივლისს შეშფოთება გამოხატა „საქართველოში ბოლო კვირების მანძილზე ჟურნალისტების წინააღმდეგ ძალადობის განმეორებითი ფაქტების გამო“ და საქართველოს ხელისუფლებას ამ ფაქტების ზედმიწევნით გამოძიებისკენ მოუწოდა.
„ჟურნალისტებს დაუბრკოლებლად მუშაობის საშუალება უნდა ჰქონდეთ, მიუხედავად იმ მედია საშუალების პოლიტიკური ინტერესისა, რომელსაც ისინი წარმოადგენენ. ხელისუფლების პასუხისმგებლობაა იმის უზრუნველყოფა, რომ მედიის წარმომადგენლებმა თავიანთი პროფესიული მოვალეობების შესრულება ძალადობის შიშის ან სხვა რაიმე ფორმით დაბრკოლების გარეშე შეძლონ“, – ნათქვამია მიატოვიჩის განცხადებაში.
თორმეტზე მეტი ადამიანი დაშავდა ბიძინა ივანიშვილის ოპოზიციური კოალიციის „ქართული ოცნების“ აქტივისტებს და ხელისუფლების მხარდამჭერებს შორის 12 ივლისს სოფელ კარალეთში მომხდარი დაპირისპირების დროს. ათი მათგანი ჟურნალისტია, რომელთა შორის არიან ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ და სააგენტო „ინფო–9“–ს ჟურნალისტები, ასევე ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ჟურნალისტები, რომლის მეწილე „მეცხრე არხიც“ არის და საინფორმაციო სააგენტოს „შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის“ ჟურნალისტები. იყო სხვა შემთხვევებიც, რომლის დროსაც ამ მედია საშუალებების ჟურნალისტები დევნის შესახებ იტყობინებოდნენ, მათ შორის 26 ივნისს მერეთში მომხდარი დაპირისპირებისას. კარალეთის  ინციდენტთან დაკავშირებით 6 ადამიანი დააკავეს და 15–დღიანი პატიმრობა მიუსაჯეს; ერთ–ერთი მათგანი ჟურნალისტზე თავდასხმის გამო იქნა დაკავებული.
მაისში ეუთოს წარმომადგენელს მედიის თავისუფლების საკითხებში საქართველოს მთავრობასთან მიმოწერა ჰქონდა ჟურნალისტების წინააღმდეგ ძალადობის და დევნის შემთხვევებთან დაკავშირებით.
„მე შეშფოთებული ვარ ამ ინციდენტების გამო და ვიმედოვნებ, რომ ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ შეცვალოს ეს შემაშფოთებელი ტენდენცია“, – ნათქვამია მიატოვიჩის განცხადებაში.
თავის განცხადებაში მან ასევე წამოწია ტელეკომპანია „მაესტროს“ მიერ შემოტანილი, დაახლოებით, 10 000 სატელიტური ანტენის დაყადაღების საკითხი და იმედი გამოთქვა, რომ ხელისუფლების ეს გადაწყვეტილება უარყოფითად არ აისახება მაყურებელთა უფლებაზე თავისუფლად მიიღონ ინფორმაცია.

Dunja Mijatović, the OSCE representative on freedom of the media, expressed concern on July 16 over "repeated occurrences of violence against journalists in Georgia in recent weeks" and called on the Georgian authorities to investigate the cases thoroughly.
“Journalists should be able to work unhindered, regardless of the political affiliation of the media outlets they represent. It is the responsibility of the authorities to ensure that media workers can perform their professional duties without fear of violence, or any other form of obstruction,” Mijatović said in a statement.
Among over dozen of people injured during a clash between activists of Bidzina Ivanishvili-led Georgian Dream opposition coalition and supporters of the authorities in the village of Karaleti on July 12, ten were journalists. Among them were journalists from Channel 9, a television station owned by Ivanishvili and its news agency Info-9, as well as reporters from Gori-based Trialeti TV in which Channel 9 owns shares and news agency Shida Kartli Information Center.   There have been other cases too when journalists from these media outlets were reporting about harassment, including during the fist-fight incident in the village of Mereti on June 26. Six people were arrested in connection to the incident in Karaleti and jailed for 15 days; one of them was arrested for assaulting a journalist.
In May the OSCE representative for freedom of media exchanged letters with the Georgian government over other cases of violence and harassment against journalists.
“I am concerned by these incidents and I hope authorities will do their utmost to reverse this worrying trend,” she said in the statement.
In the statement she also raises the issue of impounding of about 10,000 satellite dish antennas, imported by the Tbilisi-based Maestro TV and expressed hope that this decision by the authorities would not negatively impact the right of viewers to freely receive information.