ჟურნალისტ მარი ოთარაშვილს ახალგორიდან გამოძევებით ემუქრებიან
22 ივლისს, ახალგორში, ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“, გაზეთ „რეზონანსის“ და მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი მარი ოთარაშვილი დააკავეს. იგი რამდენიმე საათის განმავლობაში ჯერ მილიციაში ჰყავდათ, მოგვიანებით კი პროკურატურაში გადაიყვანეს.
დაკავებისას ჟურნალისტს ჩამოართვეს ვიდეოკამერა, ტელეფონი და „ფორმა 9“ - დოკუმენტი, რომელსაც სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლება ახალგორში რეგისტრირებულ პირებზე გასცემს. მოგვიანებით გამომძიებლებმა ტექნიკა დააბრუნეს, მაგრამ „ფორმა 9“ დაიტოვეს. ეს არის დოკუმენტი, რომლის გარეშეც დაბაში შესვლა შეუძლებელია. აღსანიშნავია, რომ მარი ოთარაშვილი ახალგორშია რეგისტრირებული, იქა აქვს სახლი, ჰყავს ნათესავები და დაბაში ხშირად ჩადის ხოლმე. დაკითხვის შემდეგ იგი პროკურატურიდან სახლში გაუშვეს. ოფიციალური ბრალდება მისთვის არ წაუყენებიათ.
ახალგორის დე ფაქტო სამართალდამცავები მას ერთი სატელეფონო მესიჯის შესახებ ეკითხებოდნენ, სადაც მისი სახელი იყო მოხსენიებული. სამართალდამცველთა თქმით, მესიჯი ახალგორელმა თამარ მეარყიშვილმა შეცდომით ახალგორის ბავშვთა სახლის დირექტორს, ზაირა ელკანოვას გაუგზავნა. ზაირა ელკანოვამ კი ამის შესახებ დაბის პროკურატურას აცნობა. დე ფაქტო სამართალდამცავების თქმით, ეს მესიჯი თითქოს ქართული სპეცსამსახურებისთვის იყო განკუთვნილი.
თამარ მეარაყიშვილმა რაიმე მესიჯის გაგზავნა ელკანოვასთან უარყო. მან  Media.Ge-ს მესიჯის შესახებ სამართალდამცავების ვერსია მოუთხრო. „ვითომ, ამ მესიჯში ეწერა - „ჩავიწერე ნურგალიევის ვიზიტი, გადავიღე ყველაფერი, აქაურ პირველ პირებთან შეხვედრები. გიწერთ ფლეშკაზე და გიგზავნით მარის [ოთარაშვილის] ხელით“. თურმე, ეს მესიჯი შემეშალა და ამ ელკანოვასთან გამეგზავნა. ამ ქალის ნომერი საერთოდ არ ვიცი. როგორ შეიძლება, შეგეშალოს ნომერი, რომელიც საერთოდ არ გიწერია?! მე არანაირ უშიშროებასთან არ ვთანამშრომლობ“, – აცხადებს თამარ მეარაყიშვილი.
გამოძიებას მან საქმის ობიექტური შესწავლა მოსთხოვა და ელკანოვას ადგილობრივ პროკურატურაში ცილისწამებისთვისაც უჩივლა. მეარაყიშვილის თქმით, ელკანოვა მას მუდმივად მეთვალყურეობს და თითოეული ნაბიჯის შესახებ ოსური სპაცსამსახურების წარმომადგენლებს უყვება. მეარაყიშვილი ამბობს, რომ ელკანოვა მას დაბიდან გაძევებით არაერთხელ დამუქრებია.
ამჟამად მარი ოთარაშვილი ახალგორში, საკუთარ  სახლში იმყოფება და დაბიდან გაძევების მოლოდინშია. მისი აზრით, ელკანოვა მის მიმართ ბინძურ პროვოკაციას ამზადებს. მას ეჭვი აქვს, რომ ბავშვთა სახლის დირექტორი თვითონ თანამშრომლობს ქართულ სპეცსამსახურებთან.
„მე თვითონ ვთხოვე გამომძიებელს, რომ დაწვრილებით გამოიძიოს, რა მესიჯზეა ლაპარაკი. იქ მხოლოდ მარი ეწერა და თუ ჩემზეა ლაპარაკი, მე საიდან მოვხვდი? და თუ თამარის ესემესია, ჯერ ხომ თამარი უნდა დაკითხოთ-მეთქი? არაფრის გაგონება არ სურდათ. მე ვფიქრობ, ეს არის საბაბი იმისთვის, რომ გამაძევონ აქედან. გამომძიებელი დათო გურწიევი მოვიდა ჩემთან სახლში. მითხრა, რომ ჩავალაგო ბარგი, უნდა მიმიყვანოს დეფაქტო საზღვრამდე და მოახდინოს ჩემი დეპორტაცია, მაგრამ მე გავუწიე წინააღმდეგობა და ვუთხარი, რომ წარმოედგინა ბრძანება, თუ რის საფუძველზე აკეთებს ამას. მან მითხრა რომ ეს ზეპირსიტყვიერი ბრძანებაა და აქ საერთოდ წერილობითი ბრძანებები არ გაქვთ, ყველაფერს ზეპირსიტყვიერად აკეთებენ. მე კატეგორიული წინააღმდეგობა გავუწიე და ვუთხარი, რომ მას არ ჰქონდა უფლება,  ჩემი სახლიდან გავეგდე“, – ამბობს მარი ოთარაშვილი.
მეარაყიშვილიც და ოთარაშვილიც კატეგორიულად უარყოფენ, რომელიმე სპეცსამსახურთან თანამშრომლობას. მათი აზრით გარკვეული პირები მათ წინააღმდეგ ბინძურ პროვოკაციას ამზადებენ. მარი ოთარაშვილი ახლა დე ფაქტო სამართალდამცავებს „ფორმა 9“-ის დაბრუნებას სთხოვს, რადგან ამ დოკუმენტის გარეშე მისი სადმე გადაადგილება წარმოუდგენელია.

Journalist Mari Otarashvili Threatened with Expulsion from Akhalgori
On July 22, journalist Mari Otarashvili of TV company Channel 9, concurrently employed at the Georgian daily Rezonansi and Mtskheta-Mtianeti Information Center, was detained. For a few hours she was held in detention at the police station and afterwards she was taken to the Prosecutor’s Office. Upon being detained, police seized her video camera, phone and Form #9 (the paper issued by de facto authorities of South Ossetia to individuals registered in Akhalgori). Later on, the seized equipment was given back but the Form #9 was withheld. Without this paper entry is not granted to the settlement. It is noteworthy that Mari Otarashvili is registered in Akhalgori, has a house and relatives there and visits the place rather often. After the interrogation she was sent home from the Prosecutor’s Office, without any official charges against her.
Ossetian law enforcement officers were asking her about a phone message mentioning her name. According to law enforcement, Akhalgori resident Tamar Mearkishvili sent the message by mistake to Zaira Elkanova, director of the Akhalgori orphanage. Zaira Elkanova reported this to the local Prosecutor’s Office. According to law enforcement officials, the message was quasi meant for Georgian law enforcement.
Tamar Mearkishvili denied sending any message to Elkanova, and gave the following version to Media.ge:
“According to the message I had ‘recorded Nurgaliev’s visit and filmed everything, all the meetings with local officials. I am copying the footage to the memory stick and sending it through Mari [Otarashvili],’ and they say I sent the message to Elkanova by mistake. I haven’t got the phone number of this woman at all. How can you dial a number you haven’t got stored in your phone? I am not cooperating with any kind of security agency,” Tamar Mearkishvili said.
She demanded an objective investigation into the case and lodged a complaint against Elkanova at the local Prosecutor’s Office for libel. Elkanova, she alleged, keeps watching her and reports to the Ossetian special services about every step of hers. Mearkishvili alleges Elkanova had repeatedly threatened her with expulsion.
Currently Mari Otarashvili is at home in Akhlagori, expecting expulsion. She thinks Elkanova is plotting a filthy provocation against her. She suspects that the director of the orphanage is cooperating with Georgian special services.
“I asked the prosecutor to launch a thorough investigation of the message concerned. The message mentioned only ‘Mari’ and why does that have to be me? And if it is a message from Tamari, she should be interrogated first, I said. They did not want to hear anything. I think the reason is to expel me from here. Prosecutor Dato Gurtsiev visited me at home. He ordered me to pack so that they could drive me to the de facto border and deport me. But I resisted, telling him to present an order by which I was going to be deported. It’s a verbal order, he said, stating they have no written orders. I stood up to him, telling him he had no right to kick me out of my own house,” Mari Otarashvili says.
Mearkishvili and Otarashvili flatly refuse cooperation with any special service. Some individuals, they allege, are organizing a filthy provocation against them. Mari Otarashvili is now demanding Form #9 back since travelling is impossible without it.