დაკავებულმა მამის დაკრძალვაზე დასწრების მოთხოვნით შიმშილობა დაიწყო
კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრმა ილია სულიაშვილმა, რომელიც სიღნაღის დროებითი მოთავსების იზოლატორში ადმინისტრაციულ პატიმრობაში იმყოფება და პატიმრობის ვადა 5 აგვისტოს უმთავრდება, მამის დაკრძალვაზე დასწრების მოთხოვნით, შიმშილობა დაიწყო.
როგორც ადვოკატმა თედო კობახიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, სიღნაღის დროებითი მოთავსების იზოლატორის უფროსი გიორგი კობიაშვილი ილია სულიაშვილის მამის დაკრძალვაზე გაშვებასთან დაკავშირებით შუამდგომლობის ჩაბარებაზე გუშინ მთელი დღის განმავლობაში უარს აცხადებდა.
„ილია სულიაშვილმა გუშინ გამოაცხადა შიმშილობა. მან მამის გარდაცვალების შესახებ გუშინ, ჩვენი ადვოკატისგან შეიტყო. მთელი ამ დღეების განმავლობაში, მას იზოლატორის თანამშრომლებმა და უფროსმა გიორგი კობიაშვილმა მამის გარდაცვალების შესახებ არ აცნობეს. გუშინ, მთელი დღის განმავლობაში ილიას და, ირმა სულიაშვილი დროებითი მოთავსების იზოლატორის კართან იმყოფებოდა, რომ  შუამდგომლობა ჩაებარებინა, რათა ილია სულიაშვილისთვის მამის პანაშვიდზე და დაკრძალვაზე დასწრების ნება დაერთოთ, მაგრამ გიორგი კობიაშვილმა შუამდგომლობა მანამდე არ ჩაიბარა, სანამ თბილისიდან „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები არ ჩამოვედით. შსს გენინსპექციას საჩივრით უკვე მივმართე, რადგან გიორგი კობიაშვილი თანამდებობას ბოროტად იყენებს,“ – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თედო კობახიძემ.
ილია სულიაშვილის მამა, 64 წლის თამაზ სულიაშვილი 26 ივლისს, ნერვიულობის ნიადაგზე გარდაიცვალა. გარდაცვლილის მეზობლების თქმით, თამაზ სულიაშვილი შვილის უსამართლოდ დაპატიმრებას ძალიან განიცდიდა, რის გამოც ინფარქტი მიიღო და დაიღუპა. გარდაცვლილს დღეს დაკრძალავენ.
შეგახსენებთ, რომ პოლიციამ „ქართული ოცნების“ პროგრამა „კარდაკარის“ რეგისტრატორი ილია სულიაშვილი 1 ივლისს დააკავა. ის წვრილმანი ხულიგნობის ჩადენაში დაადანაშაულეს და სასამართლომ 35 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. ილია სულიაშვილს სხეულის დაზიანებები აღენიშნებოდა. მას პოლიციაში სოფელ ჩალაუბანში მცხოვრებმა გიორგი და ლალი ფრიდონაშვილებმა უჩივლეს.
მათი თქმით, სულიაშვილმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენათ. თავად სულიაშვილი კი აცხადებს, რომ თავს სამი უცნობი პირი დაესხა და „ქართული ოცნებასთან“ თანამშრომლობის გამო ცემეს. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, გიორგი და ლალი ფრიდონაშვილები კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის ნათესავები არიან. ჩალაუბნიდან არის კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი. ამ სოფელში ცხოვრობენ მისი მშობლები.

10:35, Thursday, 20.06.2013
Ilia Suliashvili, member of the Coalition Georgian Dream, who is serving administrative imprisonment in Signagi temporary detention setting until August 5, started hunger-strike with the request to attend his father’s funeral.
Lawyer Tedo Kobakhidze told ICK that head of Signagi district temporary detention setting Giorgi Kobiashvili was refusing them to accept their solicitation on allowing Ilia Suliashvili to attend his father’s funeral all day long yesterday.
“Yesterda, Ilia Suliashvili went on strike. He learned about his father’s death from the lawyer yesterday. The personnel and head of the detention setting had not informed him about it before. Yesterday, his sister Irma Suliashvili spent all day in front of the temporary detention setting to hand in the solicitation but Giorgi Kobiashvili did not accept it until representatives of the Georgian Dream arrived there from Tbilisi. We have already filed complaint to the General Inspection of the MIA because Giorgi Kobiashvili is abusing his power,” Tedo Kobakhidze told ICK.
Ilia Suliashvili’s father – Tamaz Suliashvili, 64, died of nervous palsy on July 26. The neighbors said Tamaz Suliashvili was extremely worried about his son’s arbitrary detention, so he had a stroke and died. His funeral is today.
Police arrested Ilia Suliashvili, registrar of the Program Kardakari from the Georgian Dream on July 1. He was accused of minor hooliganism and the court sentenced him to 35-day administrative imprisonment. Ilia Suliashvili had injuries on the body. Giorgi and Lali Pridonashvilis from the Chalaubani village had sued him.
They alleged Suliashvili had physically and verbally assaulted them. Suliashvili claims three strangers had assaulted him and had beaten him because of his cooperation with the Georgian Dream. According to the ICK, Giorgi and Lali Pridonashvilis are relatives of Kakheti regional governor Giorgi Gviniashvili who also comes from Chalaubani village.