ჩარგალში ივანიშვილთან შეხვედრის გამო მოქალაქეები პოლიციაში დაიბარეს
რამდენიმე მოქალაქე, რომლებიც 14 ივლისს, ვაჟაობისთვის, დუშეთის რაიონის სოფელ ჩარგალში ჩასულ ბიძინა ივანიშვილს შეხვდნენ და ხელი ჩამოართვეს, ჟინვალის პოლიციაში დაიბარეს.
„14 ივლისს ვაჟაობა იყო. ბიძინა ივანიშვილი იყო ჩამოსული. ჩარგალში ვცხოვრობ და დავინტერესდი. ბიძინა რომ მოვიდა, რამდენიმე ადამიანს ხელი ჩამოართვა, მოგვესალმა, მივესალმეთ. ღონისძიებებს დავესწარი, მერე ჩვეულებრივ სახლში დავბრუნდი. 4 დღის შემდეგ სახლში ჟინვალის პოლიციის თანამშრომელმა მომაკითხა, პოლიციაში ხარ დაბარებულიო. გასულ კვირას ვიყავი პოლიციაში. მითხრეს, იქ რა გინდოდაო. უხეშად იქცეოდნენ. გვარი – სახელი არ უთქვამთ ვინ იყვნენ, პოლიციის ფორმა ეცვათ და გასაუბრებაც პოლიციის განყოფილებაში შედგა. მითხრეს, რომ სადაც ივანიშვილი იქნება, იქაურობას ახლოს არ უნდა გავეკარო, თორემ მეც და ჩემს შვილსაც პრობლემა შეგვექმნება, საპროცესოთიც ვერ გახვალთ გარეთო“, – განუცხადა მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს ჩარგალში მცხოვრებმა ერთ–ერთმა მამაკაცმა.
მასთან პოლიციის თანამშრომლის ვიზიტი და პოლიციაში დაბარების ფაქტი მამაკაცის ოჯახის წევრებმაც დაადასტურეს.
მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ჟინვალის პოლიციას დაუკავშირდა, სადაც კომენტარი არ გააკეთეს.
შეგახსენებთ, რომ მანამდე პოლიციაში დაიბარეს კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები, რომლებმაც პირველ ივლისს, მცხეთაში გამართულ აქციაში მიიღეს მონაწილეობა. „ქართული ოცნების“ დუშეთის შტაბის უფროსის დოდო ჩოხელის განცხადებით, სოფელ ქვეშეთის სკოლის დირექტორი კამილა ხევსურიშვილი კოალიციის მხარდამჭერებს სკოლიდან ბავშვების გარიცხვით დაემუქრა.

People Summoned to Police for Having Met Ivanishvili in Chargali
Several citizens, who met and shook hands with Bidzina Ivanishvili in Chargali village, Dusheti district on July 14, were summoned to Zhinvali police.
“It was Vazhaoba [holiday dedicated to famous Georgian poet Vazha Pshavela] on July 14 and Bidzina Ivanishvili arrived here. I live in Chargali and it was interesting for me to meet him. He shook hands with several people and greeted us. I attended the ceremonies and then returned home. A police officer visited me at home 4 days later and said I was summoned to police. Last week I went there and they asked the reason of my presence at the meeting. People in police uniforms, who did not introduce themselves, talked rudely with me. They warned me against going to the place where Ivanishvili arrives or I and my son could face problems; we would be arrested and even plea-agreement would not help us to leave prison,” a man from Chargali village told ICMM.
His family members also confirmed information about police officer’s visit in their house and his summoning to police station.
ICMM got in touch with the Zhinvali police office but nobody commented on the fact there.
Before that, supporters of the coalition Georgian Dream were also summoned to the police, who had participated in the assembly in Mtskheta on July 1. Head of Georgian Dream’s Dusheti district office Dodo Chokheili reported that director of Kvesheti public school Kamila Khevsurishvili threatened coalition supporters to expel their children from school.