სამტრედიელები ხიდის აშენებას ითხოვენ
1 აგვისტოს სამტრედიის გამგეობის წინ პოლიტიკური გაერთიანება „ახალი მემარჯვენეების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ლევან ბუაძემ ბრიფინგი გამართა. „მემარჯვენეები“ სოფელ ახალსოფელთან ხიდის აშენებას ითხოვენ, რადგან აქაურ გლეხებს მიწის ნაკვეთების დასამუშავებლად მდინარე რიონის გადალახვა ბორანით უწევთ. მდინარის ადიდების შემთხვევაში კი მისი გადალახვა შეუძლებელია, რის გამოც გლეხებმა 60 კილომეტრის შემოვლითი გზა უნდა გაიარონ.
„ხელისუფლება მთელ ქვეყანაში საჩვენებელი შენობების, შადრევნებისა და დეკორატიული შუშის ხიდების აგებითაა დაკავებული. ხოლო ხალხის ყოფის შესამსუბუქებლად და სოფლის მეურნეობის განვითარებისათვის ხიდის აშენება ავიწყდება“, - განაცხადა ლევან ბუაძემ.
ეს პრობლემა არც სამტრედიის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს და გამგეობას არ დაუყენებია ხელისუფლების წინაშე. „მემარჯვენეებმა“ კი თანხების დაუყონებლივ გამოყოფა მოითხოვეს ხიდის ასაშენებლად, რათა ხუთი სოფლის 4 000 კომლს უსაფრთხოდ და ზედმეტი დანახარჯების გარეშე შეეძლოს კუთვნილი მიწების დამუშავება.

On August 1, majoritarian candidate of the New Rights Levan Buadze gave a briefing in front of the Samtredia district administration. The New Rights members request construction of a bridge near Akhalsopeli village because local peasants have to cross Rioni River by ferry to cultivate their plots. If the river gets flooded, they cannot cross river and have to walk 60-kilometers-long roundabout to get to their plots.
“The government is busy with constructing show-off buildings, fountains and decorative glassy bridges; however they forget to construct a bridge to relieve hard life of people and to promote agriculture development,” Levan Buadze said.
Neither Samtredia municipal board nor district administration has raised this problem at the central governmental institutions. The New Rights requested to allocate finds for the construction of the bridge immediately in order to allow 4 000 families of five villages to cultivate their plots safely and without extra expenses.