საია საზოგადოებასთან ურთიერთობას აძლიერებს
„იცოდე, ვის და რისთვის ირჩევ“, „ჩემი ხმა პარლამენტში“ - ამ პროექტების ფარგლებში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალი აქტიურ მუშაობას იწყებს. 7 აგვისოს ორგანიზაციის წევრები მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ და მომავალი აქტივობების შესახებ ისაუბრეს.
„პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია რიგი საქმიანობები. პირველ რიგში, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ამოქმედდება ცხელი ხაზი, რომლის მეშვეობითაც გაიცემა სამართლებრივი კონსულტაციები მოქალაქეებისთვის. ადამიანებს უნდა ჰქონდეთ მაქსიმალური ინფორმაცია როგორც წინასაარჩევნო, ისე შემდეგ პერიოდში. ასევე, მნიშვნელოვანია მუნიციპალური ორგანოების საქმიანობები. რამდენად შეესაბამება ისინი ხალხის, ჩვენი მოქალაქეების მოთხოვნებს. ამომრჩეველმა უნდა იცოდეს, რომ სწორედ მუნიციპალური ორგანოა შუამავალი რგოლი მასსა და პარლამენტს შორის. დაგეგმილი გვაქვს მჭიდრო თანამშრომლობა იმერეთის თორმეტივე მუნიციპალიტეტთან“, - ამბობს საიას ქუთაისის ფილიალის წარმომადგენელი ნინო თვალთვაძე.
შეხვედრაზე, რომელსაც პოლიტიკური პარტიებისა და საოლქო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ, ითქვა, რომ როგორც წინასაარჩევნო, ისე მის შემდგომ პერიოდში, ყურადღების ცენტრში ძირითადად დედაქალაქის და ქვეყნის მსხვილი ქალაქების პრობლემები ექცევა. პერიფერიები კი, ყურადღების მიღმა რჩება. ასევე, სოფლის მოსახლეობა სერიოზულ ინფორმაციულ კრიზისსაც განიცდის.
„ჩვენი მიზანია, არსებული საკითხები რეგიონულ ჭრილში განვიხილოთ და შესაბამისად, ქმედითი ღონისძიებები განვახორციელოთ; აქტიურად ვიმუშაოთ მაჟორიტარი კანდიდატების ბიუროებთან და დავეხმაროთ ხალხს მეტი კონტაქტი და ინფორმაცია ჰქონდეთ ყველაზე ელემენტარულ და ერთი შეხედვით ნაკლებად მნიშვნელოვან საკითხზეც კი“, - განაცხადეს საიას წარმომადგენლებმა.

09:03, Sunday, 19.05.2013
“Know who you are choosing and why” “My vote in parliament” – this project was begun by Georgian Young Lawyers Association of the Kutaisi branch. On August 7 organization members met with the media and nongovernmental organizations to introduce them to upcoming activities.
“The project provides a range of activities. The first and most important is the hotline which gives legal advice to society. People should have the maximum amount of information about the pre-election period and about the period following.  The activities of municipal bodies are also very important including how they meet our people’ and citizens’ needs. Every voter should know that municipal bodies are the mediator between the parliament and them. We have planned to work closely with all 12 municipalities in the Imereti region” said Nino Tvaltvadze representative of Gylas Kutaisi branch. At a meeting attended by representatives of political parties and the district election commission, it was stated that during the pre-election and the period afterward the main focus would be problems concerning the capital, big cities, and peripheries will be left without attention. Also citizens in villages have extremely big problems receiving information.
“Our aim is to discuss current issues in the regional context and, therefore, carry out effective measures; we must work actively with majoritarian candidates in order to help people have information even about small and seemingly less important facts” – Gyla member said.