პოლიცია კახეთში „ქართული ოცნების“ წევრებს მასობრივად აჯარიმებს
პოლიციის თანამშრომლები კახეთში კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრებს მასობრივად აჯარიმებენ. ლაგოდეხში მცხოვრები მერაბ ივანაშვილი სამართალდამცავებმა ორი დღის განმავლობაში სამჯერ, სულ 340 ლარით დააჯარიმეს.
„ლაგოდეხიდან სოფელ ულიანოვკაში მივდიოდით სამი – ოთხი მანქანით, სულ ბოლოს მე მივდიოდი. სარკეში ვხედავდი, რომ უკან პოლიციის მანქანა მომყვებოდა. არაფერი დამიშავებია. 60–ით მივდიოდი. უცებ პოლიციის მანქანამ გადამისწრო და გაჩერება მომთხოვეს. პოლიციის თანამშრომლებმა მითხრეს, რომ ღერძულა ხაზი გადავკვეთე, რაც არ გამიკეთებია. მანქანაში 5 ადამიანი იჯდა. ყველა დამემოწმა, რომ მოძრაობის წესები არ დამირღვევია, მაგრამ 200 ლარიანი ჯარიმა მაინც დამიწერეს. 7 აგვისტოს, სოფელ კავშირში, ბენზინგასამართ სადგურთან ისევ გამაჩერეს და ისევ ჯარიმა დამიწერეს, 100 ლარიანი. ღერძულა ხაზი გადაკვეთეო. არც ამჯერად გადამიკვეთავს, რადგან ვხედავდი, რომ პოლიციის მანქანა მომყვებოდა. მეორე დღეს ლაგოდეხში ვიყავი, „ქართული ოცნების“ ოფისში. იქიდან რომ გამოვედი, დავჯექი მანქანაზე და სოფელში წამოვედი. პოლიცია ამედევნა, გამაჩერეს. მანქანაში სხვა მგზავრებიც იყვნენ. უსაფრთხოების ღვედი გადაჭერილი გვქონდა, მაგრამ პოლიციამ, არ გქონდათო. 40 ლარიანი ჯარიმა დამიწერეს“,– განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს მერაბ ივანაშვილმა.
პოლიციის თანამშრომლებმა ლაგოდეხში „ქართული ოცნების“ კიდევ ერთი წევრი კახაბერ კევლიშვილი 400 ლარით დააჯარიმეს. კევლიშვილს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი არასწორი გასწრების მიზეზით ორჯერ შეუდგინეს. „პოლიციის თანამშრომლებს ვუთხარი, გასწრება არ გამიკეთებია საერთოდ და უკანონოდ მაჯარიმებთ მეთქი. ჩვენ ოქმს შევადგენთ და შენ სადაც გინდა იქ იდავეო, მითხრეს“, – აღნიშნა კახაბერ კევლიშვილმა.
ლაგოდეხში 100 ლარით დააჯარიმეს „ქართული ოცნების“ კიდევ ერთი წევრი გია ბიწაძე. „ღერძულა ხაზის გადაკვეთაში დამადანაშაულეს, არადა არ გადამიკვეთავს, მაგრამ როგორ დავუმტკიცებ?“, – ამბობს ბიწაძე.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, პოლიციის თანამშრომლებმა 5 და 9 აგვისტოს, კოალიცია „ქართული ოცნების“ თელავის შტაბის წევრი ლევან ხვისტანიც დააჯარიმეს. ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი მას ავტომანქანის ბუნებრივ აირზე გადაყვანის საბუთის არქონის და მოძრაობის წესების დარღვევის მიზეზით შეუდგინეს.
„ქართული ოცნების“ წევრების მასობრივ დაჯარიმებასთან დაკავშირებით საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოში და შსს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში კომენტარს არ აკეთებენ.
არც ერთ დაჯარიმებულს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი სასამართლოში არ გაუსაჩივრებია. მათი თქმით, გასაჩივრებას აზრი არ აქვს, რადგან არაფერი იცვლება.
სტატისტიკური მონაცემებით, 2010 – 2011 წლებში, თელავის, გურჯაანის და ყვარლის რაიონულ სასამართლოებს პოლიციის მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევით შედგენილი არცერთი ოქმი არ გაუუქმებია.

Police Massively Fines Members of Georgian Dream in Kakheti
Police officers massively fine members of Georgian Dream in Kakheti. Law enforcement officers fined Merab Ivanashvili from Lagodekhi 340 lari in two days.
“We were traveling from Lagodekhi to Ulianovka village in three or four cars; I was last in the row. I saw police cars following me in the mirror. I did not break traffic rules; I was driving at the speed of 60 km per hour. Soon, police officers demanded me to stop the car; they said I had crossed the axial line but I actually had not done this. Five people were sitting in my car and everybody confirmed that I had not breached the rules but police officers fined me 200 lari. On August 7, I was stopped at petrol-station in Kavshiri village and they fined me 100 lari. They accused me of crossing the axial line though I had not because I knew that the police car was following me. The next day I was in Georgian Dream’s office in Lagodekhi. Having left office, I went to the village; the police followed and stopped me. I had passengers in the car; everybody had their seat belts on but police officer accused us of not; as a result I was fined 40 lari,” Merab Ivanashvili told ICK.
Police officers fined another member of Georgian Dream, Kakhaber Kevlishvili, 400 lari in Lagodekhi. Two administrative protocols were drawn up on Kevlishvili for having incorrectly outrun cars. “I told police officers I had not outrun any car and that they were fining me illegally. They said I could complain about their protocol anywhere I wished,” Kakhaber Kevlishvili said.
Another member of Georgian Dream, Gia Bitsadze, was fined 100 lari in Lagodekhi. “I was blamed for crossing the axial line when I had not done it. But I cannot prove the opposite,” Bitsadze said.
According to the ICK’s information, on August 5 and 9 police officers fined Levan Khvistani, member of Georgian Dream’s Telavi office. They drew up administrative protocol on him alleging he did not have permission to transfer his car from petrol to auto-gas and for having breached traffic rules.
Representatives of the Kakheti Department of the Patrol Police and the Kakheti regional MIA department did not comment on the massive fining of Georgian Dream’s members in the region.
None of the people who were fined have sued the imposed administrative protocols. They said it is useless because it will not change anything.
According to statistical data, in 2010-2011 Telavi, Gurjaani and Kvareli district courts have not annulled any administrative protocols drawn by patrol police officers.