პოლიტიკური რეპრესიები სამტრედიაში
19 აგვისტოს დილის 11 საათზე სამტრედიის რაიონული განყოფილების პოლიციის თანამშრომლებმა 22 წლის სერგო კიღურაძე დააკავეს. კიღურაძე მოძრაობა „შვიდი ნოემბრის“ წევრია. ამჟამად იგი კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერია და კოალიცია „ქართული ოცნების“ სამტრედიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, კახი კალაძის წინასაარჩევნო კამპანიაშია ჩართული.
სერგო კოღურაძე 2003-2008 წლების საქართველოს ჩემპიონია თავისუფალი სტილისა და ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში.
კიღურაძის დაკავება სამტრედიაში ბიძის და ბიცოლას სახლში მოხდა. პოლიციამ დაკავების დროს ფიზიკური ძალა გამოიყენა, რასაც სერგო კოღურაძის ოჯახის წევრების ცემაც ახლდა თან.
„აივანზე ვიჯექით. უცებ, ჭიშკარი გაიღო და ეზო პოლიციელებით გაივსო. დაახლოებით 30 პოლიციელი იქნებოდა. ამოცვივდნენ აივანზე. მე ვკითხე - რატომ იყვნენ მოსულები, რა უნდოდათ. მათ კი არაფერი გვითხრეს, სტაცეს ჩემს ძმიშვილს ხელი და მიყავდათ. მე ვუთხარი, ჩემი ხელით  მოგიყვანთ, ოღონდ მითხარით, რა დანაშაული აქვს და რატომ მიგყავთ-მეთქი. პასუხი არ გაგვცეს, ისე გადმოგვყარეს კიბეებიდან. ჩემმა მეუღლემ წინააღმდეგობა გაუწია და სცემეს. მე მანქანის ქვეშ შემაგდეს და ერთმანეთს ეძახდნენ - გადაუარე, რას ელოდებიო. მხეცებივით მოგვექცნენ. ეს იმიტომ გააკეთეს რომ ჩვენ განსხვავებული აზრი გვაქვს და სამტრედიაში „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები ვართ.  აი, ასეთ დღეშია საქართველო და ასეთ დღეში ვართ ჩვენ ქართველები“, - აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბრისას სერგო კიღურაძის ბიძა შოთა კიღურაძე.
სამტრედიის პოლიციაში კიღურაძის მიყვანის შემდეგ, პოლიციის შენობასთან მალევე გამოჩნდნენ კიღურაძის ახლობლები. ისინი მის დაკავებას აპროტესტებდნენ.  აქციის მიმდინარეობისას პოლიციამ დამატებით სერგო კიღურაძის ბიძაშვილი, თემურ კიღურაძეც დააკავეს.
სერგო და თემურ კიღურაძეებს სამტრედიის რაიონულმა სასამართლომ იმავე დღეს 80-80 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
სამტრედიაში პოლიციის შენობასთან იყო „სამოქალაქო ფრონტის“ ხელმძღვანელი ჯაბა ჯიშკარიანი. „ეს არის ამ ხელისუფლების მიერ ნაქები სამართალდამცავი სტრუქტურა. სამოქალაქო საზოგადოება ამას არასოდეს შევეგუებით. ჩვენს ქვეყანაში სიკვდილის ბრიგადები ადამიანებს ართმევენ სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უფლებას. ფაქტია, რომ ნაცემია ოჯახის წევრები პოლიციელების მხრიდან და ჩვენ სწორედ ასეთ პოლიციურ სახელმწიფოს ვებრძვით“, - განაცხადა ჯაბა ჯიშკარიანმა.
დღის მეორე ნახევარში სამტრედიაში სამართალდამცველების მიერ დაზარალებული  კოღურაძის ბიცოლა მაია ახობაძე ქუთაისის სამხარეო კლინიკურ სავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ყბა-სახის ქირურგი ალეკო ბიბიჩაძე ამბობს: „ქალბატონს აღენიშნება ყბა-სახის დაზიანებები, კერძოდ - ნიკაპის მიდამოში აქვს კბილები დაზიანებული და საჭიროებს შესაბამის მკურნალობას“.
ექიმების თქმით, მაია ახობაძეს ტვინის შერყევაც აქვს მიღებული, რასაც დამატებით მკურნალობა ესაჭიროება. ასევე, ცნობილი გახდა, რომ დაზარალებულს ამ დაზიანებებიდან გამომდინარე, გადაუდებელი სტაციონალური მკურნალობა სჭირდებოდა და ამ მიზნით იგი საავადმყოფოში დააწვინეს.
კახა კალაძე მისი შტაბის წევრების, სერგო და თემურ კიღურაძეების დაკავებას პოლიტიკურ ანგარიშსწორებად აფასებს. როგორც კალაძემ 2- აგვისტოს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, ხელისუფლებას სამტრედიაში მობილიზებული ჰყავს სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრის, ლადო ვარძელაშვილის და სროლის ფედერაციის პრეზიდენტის გია უდესიანის ათკაციანი ზონდერბრიგადა.
„ეს ადამიანები ცდილობენ, მოსახლეობასთან ჩემი შეხვედრები ჩაშალონ, თუმცა ადგილობრივები მათ უპირისპირდებიან. მომხდარი ფაქტი მეტყველებს იმაზე, რომ ჩვენი კრიმინალი ხელისუფლება „ქართული ოცნების“ აქტივისტების მიმართ ძალადობას და რეპრესიებს ახორციელებს. ეს არის შეშინებული ხელისუფლების ნამდვილი სახე“, - განაცხადა კალაძემ და დასძინა, რომ „კიღურაძეების დაკავების ამსახველი ვიდეომასალა უწყებათაშორის კომისიას უკვე გადაეცა და აღნიშნული უკვე ხვალ, საქართველოში აკრტედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს გადაეცემა“.
კალაძემ ჟურნალისტებს წარუდგინა ვიდეომასალა, რომელიც სერგო კიღურაძის დაკავებამდე რამდენიმე დღით ადრეა გადაღებული. ვიდეომასალაში ასახულია, როგორ მიდის ლადო ვარძელაშვილი სამტრედიის სპორტულ დარბაზში და როგორ ჰპირდება სპორტსმენებს სპორტული დარბაზის რეკონსტრუქციას.  ამის შემდეგ მოჭიდავე სერგო კიღურაძე აცხადებს, რომ ვარძელაშვილის ეს დაპირება წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილია.  კალაძის თქმით, წორედ ეს კომენტარი გახდა კიღურაძის დაკავების მიზეზი. მისივე თქმით, ვარძელაშვილის გააქტიურება სამტრედიაში უკვე 10 დღეა შეინიშნება.
„სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი ლადო ვარძელაშვილი სამტრედიაში რამდენიმე დღით, სპორტული ღონისძიებებისა და სარეაბილიტაციო სამუშაოების გამო იმყოფებოდა“, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ მინისტრის მოადგილე დავით ნამგალაურმა განუცხადა.
„მთელ საქართველოში გვაქვს მასშტაბური რეგიონალური პირველობები და ინფრასტრუქტურული პროექტები. მათ შორის ძალიან მნიშვნელოვანი ღონისძიებები (ცენტრალური სტადიონის რეაბილიტაცია, ორი საჭიდაო დარბაზის კაპიტალური რემონტი და საფეხბურთო მინიმოედნების მოწყობა) ხორციელდება სამტრედიაში. ასე რომ, მიზეზი ნათელია, თუ რატომ იმყოფებოდა მინისტრის სამტრედიაში რამდენიმე დღით. სამტრედიის გარდა, ჩვენ დასავლეთ საქართველოს ძალიან ბევრ რაიონში ვიყავით. ასე რომ, კალაძის სიზმრებზე ჩვენ კომენტარს არ გავაკეთებთ. ყველამ თავის კამპანიას მიხედოს, კახი კალაძე ტყუილად ნერვიულობს“, - განაცხადა ნამგალაურმა.
რაც შეეხება გია უდესიანს, ნამგალაურის თქმით, ის სამტრედიაში საერთოდ არ იმყოფებოდა:
„რატომ უნდა ყოფილიყო სამტრედიაში, მე ვერ ვხვდები. თუ ვინმე ადასტურებს ამას, კარგი იქნება, თუ ფოტოს ან ვიდეოს მაინც თუ დადებს“.

Political Repressions in Samtredia
On August 19, at 11:00 am Samtredia district police officers detained Sergo Kiguradze, 22. He is member of the public movement November 7. Currently, he supports Coalition Georgian Dream and is actively involved in the pre-election campaign of the Georgian Dream’s majoritarian candidate in Samtredia Kakhi Kaladze.
Sergo Kiguradze was Georgia’s champion in free style and Greek-Romanian wrestling in 2003-2008.
Kiguradze was detained in his uncle’s house in Samtredia. During the detention, police officers used force and they even beat Kiguradze’s family members.
“We were sitting on the veranda when gate opened and our yard got crowded with police officers; there were about 30 police officers. They ran up to the stars. I asked the reason of their coming but they did not say anything; grabbed my nephew and took him away. I asked them to explain to us what crime he had committed and I was ready to deliver him to the police station myself. They did not reply me, pushed us away from the stairs. My wife resisted them and police officers beat her. They pushed me under the car and were telling each other- “what are you waiting, drive over him.” The police officers acted like animals. They behaved so rudely because we have different opinion and support Georgian Dream in Samtredia. It is general situation in Georgia, and we Georgian people live in similar conditions,” Sergo Kiguradze’s uncle Shota Kiguradze told humanrights.ge
After Kiguradze’s detention, his relatives soon arrived at the police building. They protested his detention. During the protest rally, police arrested Sergo Kiguradze’s cousin Temur Kiguradze too.
On the same day, Samtredia district court sentenced Sergo and Temur Kiguradzes to 80-days administrative imprisonment each.
Jaba Jishkariani, head of Civil Fron was near police office in Samtredia. “This is law enforcement agency praised by the government. Civil society will never put up with similar situation. Death brigades deprive right to speech and freedom of expression from people in Georgia. It is fact, that police officers beat family members and we are fighting against similar police state,” Jaba Jishkariani said.
In the second half of the day, Kiguradze’s aunt Maya Akhobadze, injured by Samtredia district police officers, was taken to Kutaisi Regional Hospital.
Otolaryngologist Aleko Bibichadze said: “The woman had injuries in the jaw and face; namely her teeth were damaged in the area of chin and she requires relevant medical treatment.”
Doctors said Maia Akhobadze has brain concussion too that needs additional medical treatment. Reportedly, the victim woman needed urgent stationary treatment and she was placed in hospital.
Kakhi Kaladze evaluated detention of his election HQ members Sergo and Temur Kiguradzes as political revenge. At the briefing on August 2, Kaladze said that government has sent ten-member zonder brigade of Lado Vardzelashvili - Minister of Sport and Youth Affairs and Gia Udesiani – president of the Shooting Federation.
“Those people try to fail our meetings with people but locals oppose them. This fact proves that criminal government uses violence and repressions against Georgian Dream’s activists. It is real face of the scared government,” Kaladze said and added that “video of Kiguradzes’ detention was already delivered to the Interagency Task Force and tomorrow the video will be sent to diplomatic corps accredited in Georgia.”
Kaladze showed the video-materials to the journalists which was prepared several days before Sergo Kiguradze’s detention. It shows how Lado Vardzelashvili visited Samtredia sport hall and promised sportsmen to reconstruct the hall. Afterwards, wrestler Sergo Kiguradze said that Vardzelashvili’s promise was part of pre-election campaign. Kaladze said this statement became motive of Kiguradze’s detention. The majoritarian candidate said Vardzelashvili has become active in Samtredia for the last ten days.
“Lado Vardzelashvili stayed in Samtredia for several days to observe ongoing sport events and rehabilitation activities,” deputy minister Davit Namgalauri told Interpresnews.
“We have regional championships and ongoing infrastructural projects throughout Georgia. Including very important projects (rehabilitation of central stadium, reconstruction of two wrestling halls and equipment of football playgrounds) are being implemented in Samtredia. So, it is clear why the minister visited Samtredia for several days. We visited several other districts in the Western Georgia. So, we are not going to comment on Kaladze’s dreams. Everybody should pay attention to his campaign; Kaladze should not worry about it,” Namgalauri said.
As for Udesiani, Namgalauri said he had not visited Samtredia at all.
“I cannot understand why he should have arrived in Samtredia. It will be nice if somebody proves it by photo or video.”