„ნაციონალების“ მაჟორიტარობის კანდიდატი ლანჩხუთში სააკაშვილის ყოფილი მოწინააღმდეგე იქნება
22 აგვისტოს ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძე სტუმრობდა. სტუმრობის მთავარი მიზანი ლანჩხუთში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარის დეპუტატობის კანდიდატის წარდგენა იყო.
ამომრჩევლების საათნახევრიანი ლოდინის შემდეგ სტუმრებიც გამოჩნდნენ - დავით ბაქრაძე, ინფრასტრუქტურის მინისტრი რამაზ ნიკოლაიშვილი, გურიის გუბერნატორი ვალერი ჩიტაიშვილი, ვიცე–გუბერნატორი ლელა თავართქილაძე, ლანჩხუთის გამგებელი გიორგი გოგუაძე და საკრებულოს თავმჯდომარე რევაზ ჩიტიძე.
მთავრობისა და ადგილობრივი ადმინისტრაციების  წევრები ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის აგიტაცია-პროპაგანდაში აქტიურად მონაწილეობენ. ამის უფლებას მას ქართული კანონმდებლობაც აძლევს.
დავით ბაქრაძემ ამომრჩევლებთან შეხვედრისას მოკლედ მიმოიხილა ქვეყანაში არსებული სიტუაცია და აღნიშნა, რომ „რვა წლის წინ საქართველო იყო დაშლილი და ახლა ქვეყანა ახალ რელსებზე გადავიდა. ლოზუნგი - „მეტი სარგებელი ხალხს!“ მხოლოდ ლოზუნგი არაა. ეს ასეც უნდა იყოს და ჩვენ ამას გავაკეთებთ. საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვება ნაციონალური მოძრაობის გამარჯვება კი არ იქნება, არამედ - საქართველოს გამარჯვება“.
სიტყვის დასასრულს ბაქრაძემ შეკრებილებს ნაციონალური მოძრაობის მაჟორიტარობის კანდიდატად ლანჩხუთის აწ უკვე ყოფილი გამგებელი გიორგი გოგუაძე წარუდგინა და დასძინა: „მე იმედი მაქვს, რომ გია კიდევ უფრო მეტ საქმეს გააკეთებს ლანჩხუთისთვის. ვუსურვებ მას, რომ ოთხი წლის მერე მისი სახელის გაგონებას ოვაციით შეხვდეთ“.
„ლანჩხუთი იქნება იქ, სადაც არის ჩვენი ქვეყანა. ეს ახალგაზრდები იქნებიან იქ, სადაც ჩვენ გვინდა, რომ ვიყოთ. ლანჩხუთი ჩვენია, ბატონო დავით“, - თავის მხრივ აღნიშნა გოგუაძემ.
გიორგი გოგუაძე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლად 2008 წლის 3 აპრილიდან მუშაობს. 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ ის საკრებულომ ხელმეორედ აირჩია მუნიციპალიტეტის გამგებლად.
გიორგი გოგუაძის ბიოგრაფიიდან მნიშვნელოვანია ერთი ეპიზოდი: 2003 წელს, ჯერ კიდევ ოპოზიციონერი მიხეილ სააკაშვილი თანაგუნდელებთან ერთად ლანჩხუთის რაიონს ესტუმრა. მაშინ იგი ახალჩამოყალიბებული „ნაციონალური მოძრაობის“ ადგილობრივ აქტივისტებს ყოფილი ჩაის ფაბრიკის კლუბში შეხვდა. შეხვედრას ადგილობრივი მედიის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. გიორგი გოგუაძემ ოპოზიციონერ სააკაშვილს ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი რამდენიმე ადამიანი დაახვედრა. როგორც თვითმხილველები ამბობენ, გოგუაძემ მაშინ სააკაშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფაც მიაყენა - შევარდნაძის მშობლიურ მხარეში რას მოდიოდიო.
მიუხედავად ამისა, გიორგი გოგუაძე ამჟამად მინისტრ რამაზ ნიკოლაიშვილის ფავორიტია და თან იმდენად, რომ უკვე „ნაციონალების“ მაჟორიტარობის კანდიდატია ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში.
მოსწონთ თუ არა ნაციონალების კანდიდატი? ამ კითხვით მივმართეთ რამდენიმე ადამიანს, რომლებიც ვინაობის დასახელებას არ მოერიდნენ:
ნაირა კუკულაძე: „რატომ უნდა მომწონდეს გოგუაძე? ფერმა მქონდა, წამართვეს და ვიღაცას მისცეს. ახლა ვერც კი შევფრინდები. შენობა–ნაგებობა გაფორმებული მაქვს, ყველა დოკუმენტი მაქვს, რომ ფერმა ჩემი საკუთრებაა, მაგრამ რად გინდა?! არ დავუჭერ მხარს ნაციონალურ მოძრაობას და არც მათ კანდიდატს“.
შოთა ფირცხალაიშვილი: „არა, არ მომწონს ეს კანდიდატი. ჯერ ერთი, არ მომწონს იმიტომ, რომ სულითა და გულით კომკავშირელია, არ მომწონს იმიტომ, რომ ყვარყვარეა - დღეს რომ ფეხებს ურტყამ, ხვალ იმ კაცის გვერდით არ უნდა იყო“.
Humanright.ge დაინტერესდა, ვინ შეასრულებს გამგებლის მოვალეობას ამის შემდეგ.
გამგებლის მოადგილემ კახა ასკურავამ ამ საკითხის კომენტირებისას გვითხრა: „ჩვენ გვაქვს მხოლოდ ერთი მოვალეობა - პირველ ოქტომბერს მოვიგოთ არჩევნები“.
გამგებლის კიდევ ერთმა მოადგილემ ნუგზარ ღლონტიმა კი აღნიშნა, რომ ჯერჯერობით არაფერია გარკვეული და ეს საკითხი საკრებულოს სხდომაზე გადაწყდება.

Saakashvili’s Former Opponent to Be Majoritarian Candidate of the National Movement in Lanckhuti
On August 22, Chairman of the Parliament of Georgia Davit Bakradze visited Lanchkuti district. Main purpose of his visit was to nominate majoritarian candidate of the United National Movement in Lanchkhuti.
The guests – Davit Bakradze, Minister of Regional Development and Infrastructure Ramaz Nikolaishvili, Guria Region Governor Valeri Chitaishvili, Guria region vice-governor Lela Tavartkiladze, Lanchkhuti district governor Giorgi Goguadze and chairman of the municipal board Revaz Chitidze made voters to wait for them for one and half hour and then appeared.
Davit Bakradze shortly reviewed general situation in the country and said that “eight years ago Georgia was divided and the new country started movement alongside a new rail. Our slogan “More Benefit to People” is not just a slogan. Everything should be done in this way and we will do it. Victory of the UNM in the parliamentary elections will be victory of Georgia in general.”
At the end of this speech, Bakradze introduced the majoritarian candidate of the National Movement Giorgi Goguadze, who was Lanchkhuti district governor, and added.
I hope, Gia will do more for Lanchkhuti [from the parliament]. I wish you will meet him with applause after his four-year membership of the parliament.”
“Lanchkhuti will always stay beside our country. These young people will always be where we want to be. Lanckhuti is our [town], Mr. Davit,” Goguadze said.
Giorgi Goguadze occupied the position of the Lanchkhuti district governor on April 3, 2008. As a result of self-governmental elections in 2010 the municipal board elected him to the same position second time.
One episode is very important from Giorgi Goguadze’s biography: in 2003, when oppositionist Mikheil Saakashvili visited Lanchkhuti together with his allies, he met local activists of the recently established National Movement in the club of tea-factory. Representatives of local media also attended the meeting.  Giorgi Goguadze sent drunken people to meet oppositionist Saakashvili. Witnesses allege Goguadze even physically assaulted Saakashvili claiming – how did you dare to visit the native region of Shevardnadze [previous president of Georgia]?
Despite that, Giorgi Goguadze is favorite person of the Minister Ramaz Nikolaishvili and he even became a majoritarian candidate of the UNM in the district.
Do people like the candidate of the UNM? I asked this question to several people who did not refrain from publishing their names.
Naira Kukuladze” Why should I like Goguadze? I had a farm and they seized it from me and assigned to somebody else. Now you cannot even enter there. I have all premises registered on my name; I hold all documents to prove that the farm was my property but it is useless. I will not vote for the National Movement and their candidate.”
Shota Pirtskhalaishvili: “No I do not like this candidate. First of all, he is innately communist. Then I do not like him because he is Kvarkvare [a character of a Georgian movie who can find common language with every government] – you should not stand beside the man, whom you kicked yesterday.”
Humanrights.ge got interested who will replace the district governor now. Deputy Governor Kakha Askurava said: “We have only one duty now- to win the October 1 Elections.”
Second deputy governor Nugzar Glonti said nothing is cleared up yet and everything will be settled at the next session of the municipal board.