საქართველო აცხადებს, რომ 3 ქართველი სამხედრო და 11 დივერსანტი მოკლულია რუსეთის საზღვართან
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ძალებმა 11 შეიარაღებული კაცი მოკლეს და სამი ქართველი სამხედრო დაიღუპა მაშინ, როდესაც რუსეთის საზღვართან მძევლებს ათავისუფლებდნენ, განაცხადა შსს-მ 29 აგვისტოს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ შსს-ს ოფიცრებიც დაიჭრნენ რუსეთის საზღვართან, დაღესტნის რეგიონთან, მაგრამ მათ არ დაუსახელებიათ არც დივერსანტების ეთნიკური კუთვნილება და არც ის განუცხადებიათ, შემოვიდნენ თუ არა ისინი რუსეთიდან.
თუ აღმოჩნდება, რომ დივერსანტები რუსეთიდან არიან, ამ ინციდენტმა შეიძლება, გაამწვავოს დაძაბულობა მოსკოვსა და პროდასავლურ თბილისს შორის. ამ ქვეყნების ურთიერთობა კვლავაც დაძაბულია 2008 წლის ხუთდღიანი ომის შემდეგ, რომელიც პრორუსული ქართული სეპარატისტული რეგიონების გამო მოხდა.
„ჩვენ ვერ ვიტყვით ვერაფერს ტერორისტული ჯგუფის წევრების ეთნიკურ კუთვნილებაზე ან წარმოშობაზე ოპერაციის დასრულებამდე“, - განაცხადა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა სალომე მახარაძემ.
მან თქვა, რომ სამინისტრომ საქართველოს ჩრდილოეთ რეგიონში, რამდენიმე მძევლის გათავისუფლების ოპერაციაში ადგილობრივი პოლიციის დასახმარებლად სამშაბათს სამხედროები გაუშვა. მძევალთა გაურკვეველი რაოდენობა გათავისუფლებულია და ოპერაციის განმავლობაში, სულ ცოტა, ერთხელ მაინც გაიხსნა ორმხრივი ცეცხლი - დასძინა სალომე მახარაძემ.
დაპირისპირება გაგრძელდა ოთხშაბათს. ჯარმა ექვს ტერორისტს შემოარტყა ალყა კავკასიის ხეობაში.
სამშაბათს იმ სოფლის მცხოვრებლებმა, რომელიც საზღვრიდან 30 კილომეტრში მდებარეობს, „რუსთავი 2“-ს უთხრეს, რომ შეშფოთებულნი იყვნენ, რადგან მათი ხუთი მეზობელი დაიკარგა რამდენიმე დღით და მათ ნახეს ადამიანი, რომელიც დაღესტნელს ჰგავდა.
„რუსთავი 2“-მა მოგვიანებით გადასცა, რომ ტერორისტებმა აიყვანეს სამი ჯგუფი მძევლებისა კახეთის ჩრდილოეთით.
გაურკვეველია, შეიძლება თუ არა ამ მოვლენების დაკავშირება სამშაბათს, რუსეთის საზღვართან, დაღესტანში ატეხილ სროლასთან, რომლის დროსაც, ხელისუფლების თქმით, სამხედრო მოსამსახურემ დახვრიტა 7 მესაზღვრე მანამდე, სანამ იგი თვითონვე მოკლეს.
მეამბოხეები იმისთვის იბრძვიან, რომ ჩრდილო კავკასიაში ისლამური სახელმწიფო შექმნან. ისინი რუს ჩინოვნიკებს და სამართალდამცავებს თითქმის ყოველდღე ესხმიან თავს და  სულ უფრო ხშირად იღებენ მიზანში იმ მუსულმან ლიდერებს, რომელთაც ხელისუფლება უჭერს მხარს.
გაურკვეველია, რატომ შეიძლება, გადმოელახათ  დივერსანტებს დაღესტნის საზღვარი და აეყვანათ მძევლები ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკის ტერიტორიაზე.
რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა (ფსბ), რომელსაც ევალება საზღვრების დაცვა, უარი თქვა კომენტარზე. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც უარი თქვა კომენტარზე.
2008 წლის აგვისტოში რუსეთმა საქართველოში ჯარი გაუშვა და მოიგერია ქართველთა თავდასხმა, რომლის მიზანი იყო სეპარატისტულ სამხრეთ ოსეთზე კონტროლის დამყარება. სამხრეთ ოსეთი მოსკოვის მხარდაჭერით უკვე 20 წელია, დამოუკიდებლად იმართება.
კონფლიქტი შეეხო სეპარატისტულ აფხაზეთსაც. მოსკოვმა სცნო აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა ომის შემდეგ და რეგიონებში თავისი სამხედრო ძალების რაოდენობა გაზარდა, რამაც შეერთებული შტატებისა და ნატოს კრიტიკა დაიმსახურა.
საქართველოს, სადაც 1 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდება, და რუსეთს დღემდე არა აქვთ დიპლომატიური ურთიერთობა და შვეიცარელი დიპლომატების მეშვეობით ურთიერთობენ.

Nino Ivanishvili, Reuters
(Reuters) - Georgian Interior Ministry forces shot dead 11 gunmen, and three of its own troops were killed in an operation to free hostages near the border with Russia, the ministry said on Wednesday.
It said five Interior Ministry officers had also been wounded near the frontier with Russia's Dagestan region, but did not give the nationality of the gunmen or say whether they had entered the country from Russia.
If the gunmen turn out to be from Russia, the incident could increase tension between Moscow and pro-Western Tbilisi, whose relations are still strained following a five-day war in August 2008 over two Russian-backed separatist regions in Georgia.
"We cannot talk about the nationality or origin of this terrorist group until the end of the operation," Georgian Interior Ministry spokeswoman Salome Makharadze said.
She said the ministry had sent troops to the region in the north of the country on Tuesday to help local police seeking the release of several hostages. An unspecified number of hostages had been freed and there was at least one exchange of gunfire during the operation, she added.
A standoff continued on Wednesday, with the troops surrounding six militants in a Caucasus Mountain gorge.
On Tuesday, residents of a village 30 km (18 miles) from the border told Georgia's Rustavi-2 television they were concerned because five neighbors had been missing for days and they had seen men who appeared to be from Dagestan in the area.
Rustavi-2 later reported that gunmen had taken three groups of people hostage in the northern Kakheti region.
It was unclear whether there could have been any link with a shooting at a Russian border post in Dagestan late on Tuesday in which authorities said a border guard killed seven fellow servicemen before being shot.
Insurgents fighting to carve an Islamic state from the North Caucasus attack Russian officials and law enforcement personnel almost daily, and have also increasingly targeted mainstream Muslim leaders backed by the authorities.
It was not clear why militants in Dagestan might cross the border into the neighboring former Soviet republic and seize hostages.
Russia's Federal Security Service (FSB), which is in charge of border guards, declined immediate comment. The Russian Foreign Ministry also declined comment.
Russia sent troops into Georgia in August 2008, repelling a Georgian offensive aimed at gaining control of separatist South Ossetia, which has run its own affairs with Moscow's support for 20 years.
The conflict also enveloped breakaway Abkhazia. Moscow recognized Abkhazia and South Ossetia as independent countries following the war and increased its military presence in the regions, drawing criticism from the United States and NATO.
Georgia, which holds a parliamentary election on October 1, and Russia still have no diplomatic relations and communicate through Swiss diplomats.