მიცვალებულებით ვაჭრობა პანკისის ხეობაში
დუისის სასაფლაოზე 22 წლის ასლან მარგოშვილი და 26 წლის ბაჰაუდინ ალდამოვი (დედის გვარით ქავთარაშვილი) 3 სექტემბერს, დილის 5 საათზე დაკრძალეს. პოლიციის თანამშრომლებმა და გარდაცვლილთა ახლობლებმა სასაფლაოზე ცხედრები შემოვლითი გზით მიიტანეს, რადგან პანკისის ხეობაში შესასვლელ გზაზე ჟურნალისტები ვიყავით გაჩერებულები.
ბოლო ორი დღის განმავლობაში პანკისის ხეობის მაცხოვრებლები ხეობის დატოვებას გვთხოვდნენ. მათ არაერთხელ გვითხრეს, რომ როგორც კი ჟურნალისტები ხეობიდან გავიდოდით, ცხედრებს გადასცემდნენ. რადგან ხეობა არ დავტოვეთ, გუშინ, საღამოს ქისტებმა გადაწყვიტეს, თუ ხელისუფლება მათ ღამით ცხედრებს არ გადასცემდა, დილიდან ხეობაში საპროტესტო აქციები დაიწყებოდა. აქციების გამართვა აღარ დასჭირდათ. ორი გარდაცვლილი ღამით დაკრძალეს.
დაკრძალვის დასრულებიდან რამდენიმე საათში დუისის სასაფლაოზე ხუთი ცარიელი საფლავი ადგილობრივებმა მიწით ამოავსეს. „თქვენი ბრალია მიწით რომ ვავსებთ, თქვენ რომ არ მოსულიყავით, ექვსივე ცხედარს გვაძლევდნენ“, – გვითხრეს დუისში მცხოვრებმა ახალგაზრდებმა ჟურნალისტებს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო დღეს, დილამდე ცდილობდა დაემტკიცებინა, რომ ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად ლიკვიდირებულ „ბოევიკთა“ შორის საქართველოს არცერთი მოქალაქე არ იყო. გუშინ, 2 სექტემბერს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ექსკლუზიურად მოიპოვა და გამოაქვეყნა სპეცოპერაციის შედეგად გარდაცვლილი სამი ახალგაზრდის, ასლან მარგოშვილის, ბაჰაუდინ ალდამოვის და ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილის ფოტოები. ამ საკითხზე შს სამინისტროში მთელი დღის განმავლობაში კომენტარს არ აკეთებდნენ.
დღეს, დილით კი შს სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ იდენტიფიცირებული 7 ცხედრიდან 2 საქართველოს მოქალაქეა.
„საზოგადოების მაღალი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს მოგაწოდოთ ახალი ინფორმაცია ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად ლიკვიდირებულ პირთა ვინაობის შესახებ. ცხედრების ექსპერტიზის, დათვალიერებისა და ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, შესაძლებელი გახდა 11 ლიკვიდირებული პირიდან 7 ცხედრის ვინაობის დაზუსტება. იდენტიფიცირებული 7 ცხედრიდან 2 არის საქართველოს მოქალაქე: ასლან მარგოშვილი, დაბადების თარიღი: 28/06/1990 და ბაჰაუდინ ქავთარაშვილი, დაბადების თარიღი 07/02/1986. 5 ცხედარი არის რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ჩრდილოეთ კავკასიიდან, აქედან ერთ-ერთი, ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილი არის დაბადებული გროზნოში, 1986 წლის 10 თებერვალს და მას ნათესავები ჰყავს პანკისის ხეობაში. დანარჩენი იდენტიფიცირებულები რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები არიან: დუკვახა დოშუევი, დაბადების თარიღი: 19/01/1968,  დაბადების ადგილი ჩეჩნეთი, ქ. ვეგენო.  სალამ ზაურბეკოვი, დაბადების თარიღი: 14/12/1991, დაბადების ადგილი ჩეჩნეთი, ქ. გროზნო. ხაშიევ ჯაბრაილი, დაბადების თარიღი: 24/01/1989, დაბადების ადგილი ინგუშეთი. მუსა ადუევი, დაბადების თარიღი: 28/03/1981, დაბადების ადგილი ქ. გროზნო,“ – აღნიშნულია სამინისტროს განცხადებაში.
დაზუსტებული ინფორმაციით, ასლან მარგოშვილის და ბაჰაუდინ ალდამოვის ცხედრები ახლობლებს თბილისში, გლდანში, ციხის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ პროზექტურაში, 3 სექტემბერს, ღამის 3 საათზე გადასცეს. პანკისის ხეობის მაცხოვრებლებს უარი უთხრეს ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილის ცხედრის გადაცემაზე. პოლიციამ მოითხოვა, რომ ცხედრის წასაღებად პროზექტურაში მშობლები ან ძმები მივიდნენ. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს დუისის მაცხოვრებლებმა განუცხადეს, ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილი წლების განმავლობაში სოფელ დუისში ცხოვრობდა, საშუალო სკოლაც დუისში დაამთავრა. მას ძმები და ოჯახი ავსტრიაში ჰყავს. ისინი საქართველოში 4 სექტემბერს, დილით ჩამოფრინდებიან.
ახლობლებს გარდაცვლილთა ცხედრები იმ პირობით გადასცეს, რომ მომხდარის შესახებ ჟურნალისტებთან არ უნდა ისაუბრონ. პანკისის ხეობაში სამივე გარდაცვლილის სახლთან პოლიციის თანამშრომლები, „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები და ვაჰაბისტები დგანან. ისინი ჟურნალისტებს არა მარტო ოჯახის წევრებთან გასაუბრების უფლებას არ აძლევენ, არამედ გზაზე გადაღებასაც კი უკრძალავენ.

Bargaining with dead people in Pankisi Ravine
On September 3, at 5 am 22 year old Aslan Margoshvili and 26 year old Bahaudin Aldamovi (Mothers last name Kavtarashvili) were buried on Duisi cemetery. The police officers and relatives of deceased delivered corpses through the bypass, because Journalists were waiting in the entrance road of Pankisi ravine.
The last two days Pankisi residents urged us to leave. They have told several times that as soon as journalists would have left ravine they would have got corpses. Yesterday night. Yesterday evening Kists decided that if the government does not give the corpses at night, they would begin protest meeting from the next day. Two dead were buried at night so there was no need in protest meetings.
A few hours after the funeral locals covered up with earth five empty graves. It’s your fault that we are covering up with earth graves, if you wouldn’t have come they were given all six bodies.” said young people who live in Dusisi.
Ministry of Internal Affairs today tried to confirm that during Lopota operation that took place to liquidate paramilitaries were no Georgian citizens. Yesterday On September 2 ICK exclusively obtained and published photos of 3 young people Aslan Margoshvili, Bahaudin Almadov and Bahaudin Bgakashvili. MIA didn’t make any comments for whole day about these facts.
Today MIA spread information that from identified 7 bodies 2 are Georgian Citizens.
We want to give new information about liquidated people due to society’s high interest. After expertise and investigative actions it became possible to identify 7 people from liquidated 11. Two out of seven are Georgian citizens. Aslan Margoshvili, birth date:  28/06/1990 and Bahaudin Kavtarashvili birth date: 07/02/1968. 5 bodies are Russian citizens from North Caucasia. One of them Bahaudin Bgakashvili was born in Grozno, on February 10 of 1986. He has relatives in Pankisi. Other identified people are citizens of Russia : Dukvakha Doshuevi birth date: 19/01/1968, birth place Chechnya city Vegeno.  Salam Zaurbekov, birth date: 14/12/1991, birth place Chechnya, city Grozno. Khasiev Jabraili birth date: 24/01/1989 birth place Ingusheti. Musa Aduevi, birth date: 28/03/1981, birth place city Grozno”- Said in the statement of MIA.
According to confirmed information Aslan Margoshvili and Bahaudin Aldamovi corpses were given to relatives near the territory of Gldani prison in a morgue on September 3 at night 3 o’clock. Pankisi ravine residents were refused to transfer Bahaudin Bagakashvili corpse. Police requested that they needed parents or brothers to come to morgue for transferring the body. As Dusisi residents told to ICK Bahaudin Bagakashvili was living for years in village Duisi and he has finished school hear. His brothers and family members are in Austria. They will arrive in Georgia on September 4, early morning.
They gave relatives body with one conditions Journalists shouldn’t know anything. National Movement activists, Police officers and Vahabit’s are standing in all three houses of dead people in Pankisi ravine. They not only disallow journalists to talk with family members but also don’t allow to record roads.