თელავში გარეგანათების სამუშაოებს „ნაციონალური მოძრაობის“ მაისურებში ჩაცმულები ასრულებენ
თელავში შპს „გარეგანათების“ თანამშრომლები „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო მაისურებში ჩაცმულები მუშაობენ. შპს „გარეგანათება“ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 100 000 ლარით ფინანსდება. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ იურისტმა ირინე ურუშაძემ განუცხადა, ეს ფაქტი ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება და ამომრჩევლის მოსყიდვაა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა აღნიშნული ფაქტი 2 სექტემბერს, ალაზნის გამზირზე დააფიქსირა. „გარეგანათების“ თანამშრომლებმა კითხვაზე, რატომ აცვიათ პოლიტიკური პარტიის საარჩევნო მაისური სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს, განაცხადეს, რომ როცა უნდათ მაშინ ჩაიცვამენ.
„გარეგანათების“ დირექტორმა კახა აზიკურმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, რომ მისი თანამშრომლები „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერები არიან და უფლება არ აქვს მაისურის ჩაცმა აუკრძალოს.
რატომ მუშაობენ თქვენი თანამშრომლები „ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო მაისურებით?
– გუშინ კვირა იყო, სახლიდან გამოვიყვანე ეგ ადამიანები, სასწრაფოდ იყო გასაკეთებელი რაღაც. სახლში ეცვათ ეგ მაისურები.
რა მნიშვნელობა აქვს კვირა იყო თუ არა, სამუშაოს შესრულების დროს ეცვათ პარტიის საარჩევნო მაისურები.
– ეხლა მაწვებით და იმას შვრებით... არ იყო სამუშაო საათები, სახლიდან გამოვიყვანე, ეგ მაიკები ეცვათ და ხომ არ ვეტყოდი გაიხადეთ მეთქი? არ მესმის თქვენი ჟურნალისტიკური ისა რა. ავარია იყო, მეზობლად ცხოვრობენ ეგენი, მივედი, ჩავსვი მანქანაში და წამოვიყვანე.
„ნაციონალური მოძრაობის“ მაისურით რატომ წაიყვანეთ სამუშაოს შესასრულებლად?
– ქუჩაში იდგნენ და ხომ არ ვეტყოდი ტიტლიკანები წამოდით მეთქი?
თქვენი ორგანიზაცია ბიუჯეტიდან ფინანსდება, თქვენი თანამშრომლები კი პოლიტიკური პარტიის მაისურით მუშაობენ, ეს ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება არ არის?
მერე რა, რომ ბიუჯეტიდან ფინასდება, მე სამუშაოს შესრულებაში მიხდიან ფულს ისე კი არა. რა, რეკლამას ვაკეთებ? ჯერ ერთი, „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერები არიან და უნდათ და იცვამენ. თან გუშინ კვირა იყო, აგიხსენით უკვე.
სამუშაო საათებშიც არ უკრძალავთ თანამშრომლებს ამ მაისურების ჩაცმას?
– არავინ არ უკრძალავს არაფერს, უფლება არა მაქვს რომ მე ჩემს თანამშრომლებს ავუკრძალო ჩაიცვან თუ არა. ეს მათი უფლებაა რას ჩაიცვამენ.
ირინე ურუშაძე, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტი: „მნიშვნელობა არ აქვს კვირა დღე იყო თუ არა, მთავარია, რომ სამუშაოს ასრულებდნენ. ეს არის ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება იმიტომ, რომ მოხდა სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული ღონისძიების, გარეგანათების სამუშაოს შესრულება და ამ სამუშაოს შესრულების დროს გამოყენებული იყო პარტიის სიმბოლიკა, რაც ნიშნავს, რომ პარტია იყენებდა ადმინისტრაციულ რესურსებს. ამომრჩევლისთვის ეს ღონისძიება, გარეგანათების სამუშაოს შესრულება აღიქმებოდა როგორც პარტიის მიერ შესრულებული სამუშაო. ამის გამო, შესაძლებელია სამსახურს, ან მის უფროსს, რომელიც პარტიის მიზნებისთვის იყენებდა თავის რესურსს, 2 000 ლარიანი ჯარიმა დაეკისროს. ეს საკითხი საარჩევნო ადმინისტრაციამ უნდა შეისწავლოს, გაარკვიოს ვინ არის პასუხისმგებელი პირი და დააკისროს შესაბამისი სანქცია. ასევე, საუბარი შეიძლება ამომრჩევლის მოსყიდვაზეც, თუმცა არა ტიპიური მოსყიდვის შემთხვევაზე, რომელიც გათვლისწინებულია სისხლის სამართლის კოდექსით. საარჩევნო კოდექსიც ითვალისწინებს ამომრჩევლის მოსყიდვას, როდესაც საარჩევნო სუბიექტი ისეთ სამუშაოს ასრულებს, რომელიც არ არის მისი ფუნქცია, ანუ ასრულებს თვითმმართველობის ფუნქციას და ეს როგორც მომსახურება ისე აღიქმება საზოგადოების მხრიდან, რაც საარჩევნო კოდექსის თანახმად პასუხისმგებლობის სახით სუბიექტის რეგისტრაციიდან მოხსნას იწვევს“.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა თელავში, ამომრჩევლის მოსყიდვის და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ფაქტი 31 აგვისტოსაც დააფიქსირა. სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობისთვის განკუთვნილ დახმარებას „ნაციონალური მოძრაობის“ მაისურებში ჩაცმული ახალგაზრდები არიგებდნენ. „ნაციონალური მოძრაობის“ კახეთის შტაბის ხელმძღვანელის გიორგი ბოტკოველის თქმით, ეს ადამიანები უბრალოდ გამვლელები იყვნენ და „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ კავშირი არ აქვს. ამ ფაქტზე სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს რეაგირება არ მოუხდენია.
შეგახსენებთ, 2012 წლის 16 მაისს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ საგარეჯოში „გლობალ TV“–ის ანტენებს „ქართული ოცნების“ მაისურებში ჩაცმული ახალგაზრდები ამონტაჟებდნენ. სტატიის საფუძველზე კონტროლის პალატამ საქმის შესწავლა დაიწყო და საბოლოოდ „ქართულ ოცნებას“ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა, რის გამოც სასამართლოს გადაწყვეტილებით კოალიცია დიდი რაოდენობის თანხით დაჯარიმდა.

People Dressed in National Movement’s T-shirts Repair Outdoor Illumination in Telavi
Employees of Ltd Gareganateba [outdoor illumination] work dressed in the National Movement’s t-shirts in Telavi. The Ltd is financed with 100 000 lari from the local budget. As Irine Urushadze-the lawyer of Transparency International - Georgia told ICK it is abuse the administrative resources and bribery of voters.
ICK video-recorded this fact in the Alazani Avenue, Telavi on September 2. When the workers of the Ltd Gareganateba were asked why they were wearing the t-shirts of a political party while implementing their duties, they said it is their business what to wear.
Kakha Azikuri-the director of Ltd told ICK that his employees support the National Movement and he cannot prohibit them to wear the party’s election t-shirts.
-Why do your employees work in National Movement’s t-shirts?
-It was Sunday yesterday. I took those people from homes because there was something urgent to do. They were wearing those t-shirts at home.
-Does it make any difference whether they worked on Sunday or not? They were wearing party t-shirts during working.
-You are oppressing me now… It was not official working hours and I took them from their houses where they had those t-shirts on; I could not tell them to take them off. I do not understand your journalistic interests. There was some problem; those workers live nearby; so I picked them up by car and took to the place of the incident.
-Why did you take them wearing t-shirts of the UNM?
-They were standing in the street when I picked them up and could not request them to take off clothes.
-Your organization is funded from the budget and your employees implement their activities in the t-shirts of a political party; is not it abuse of administrative resources?
-What then if we are funded from the district budget; they pay me for the implemented job. Do I advertise them? First of all, the workers support the National Movement and they want to wear those t-shirt. Then it was Sunday and I have already explained everything.
-Do not you prohibit them to wear those t-shirts during working hours either?
-Nobody prohibits them anything. I do not have right to indicate to my employees what to wear at work. It is their choice.
Irine Urushadze, lawyer at the TI-Georgia: “It does not make any difference whether they were working on Sunday or on working days. It is abuse of administrative resources because outdoor illumination was repaired with the state budget funds and workers were wearing symbols of the political party that means the party abused administrative resources. Voters perceived that the political party was implementing that particular job. So, the Ltd or its director might be fined with 2 000 lari for similar activities. The Election Administration shall study this case, estimate the responsible person and impose relevant sanction on him/her. Besides that, it can be qualified as bribery of voters though it is not ordinary bribery that is punished under the Criminal Law. The Election Code also envisages punishments for bribery of voters when election subject is implementing a job that is not within its functions or implements the functions of the self-government; the society perceives similar activities as service that causes annulment of the election subject’s registration in accordance to the Election Code.”
ICK observed another fact of voters’ bribery and abuse of administrative resources in Telavi on August 31 too. Young people dressed in the t-shirts of the National Movement were distributing aid to the population victimized by the natural disaster. Head of National Movement’s Kakheti regional office Giorgi Botkoveli claims those people were ordinary passers-by and had no connection with the National Movement. State Audit Office has not responded to this fact yet.
On May 16, 2012 ICK reported that young people dressed in the t-shirts of the Georgian Dream were installing Global TV’s antennas in Sagarejo. So, the State Audit Office immediately started investigation of the case and finally they drew up administrative protocol on Georgian Dream and the court fined the Coalition with large sums.