რუსთაველ მოსამართლეს ერთი წითელი ხუთიანი გამორჩა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 9 აგვისტოს რუსთავის თვითმმართველობის, სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის სამსახურის უფროსის კაბინეტში გაკრული „ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო №5-ის მითითებით ერთი მცირე ზომის პლაკატი და მის გვერდით დიდი პოსტერი ნახა. ამ უკანასკნელზე პრეზიდენტი და ასაკოვანი ადამიანი იყვნენ გამოსახული. პოსტერის ბოლოს №5-თან ერთად იყო წარწერა „საქართველო სიღარიბის გარეშე“.
ამის შესახებ ვრცლად ვწერდით Humanrights.ge-ზე გამოქვეყნებულ სტატიაში - „წითელი ხუთიანები რუსთავის თვითმმართველობის, სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის სამსახურის უფროსის კაბინეტში“.
სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ, რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი, სოსო შველიძე დაგვიკავშირდა. მისი თქმით, თემით უწყებათაშორისი კომისია დაინტერესდა და ადამიანის უფლებათა ცენტრისგან ითხოვდნენ მტკიცებულებას, საჯარო მოხელის კაბინეტში ნამდვილად იყო მსგავსი სააგიტაციო  მასალები გაკრული თუ არა.
ჩვენი მხრიდან საოლქო-საარჩევნო კომისიაში მივიტანეთ ინტერვიუს აუდიოჩანაწერი, სადაც გარკვევით ისმის, რომ კითხვაზე - თუ რატომ აქვს მსგავსი პლაკატები გამოკრული კაბინეტში, რუსთავის სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის სამსახურის უფროსი, მინდია აფციაური გვპასუხოდა: „მე რა ვიცოდი, რომ „ნაციონალებს“ ისევ №5 ექნებოდათ? კედელზე დიდი ღრუა და მაგას ვფარავ მაგ პლაკატით. მომიტანეთ რამე უკეთესი და იმას მივაფარებ“.
„აღნიშნულ ფაქტზე რუსთავის საოლქო-საარჩევნო კომისიამ სასამართლოს მიმართა და მოითხოვა მინდია აფციაურის 1 000 ლარით დაჯარიმება. თუმცა მოსამართლე ეკატერინე პართენიშვილმა ჩვენი სარჩელი არ დააკმაყოფილა. ახლა ცესკოსთან შეთანხმებით გადავწყვეტთ, გავასაჩივრებთ თუ არა ამ გადაწყვეტილებას ზემდგომ ინსტანციაში“, - გვითხრა რუსთავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელმა, სოსო შველიძემ.
წითელ ხუთიანებთან დაკავშირებით 3 სექტემბერს რუსთავის სასამართლომ თავისი გადაწყვეტილება წერილობით მხარეებს გადაუგზავნა. გადაწყვეტილების  სარეზოლუციო ნაწილში ვკითხულობთ, რომ მინდია აფციაური მართალია, არ უარყოფს თავის კაბინეტში მსგავსი პლაკატის არსებობას, მაგრამ მას კანონი მაინც არ დაურღვევია.
მოსამართლის გადაწყვეტილებაში ვკითხულობთ: „სასამართლომ დაადგინა, რომ მინდია აფციაურის სამუშაო ოთახში ნამდვილად იყო გამოფენილი ჩარჩოში ჩასმული ფოტოილუსტრაცია წარწერით „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“, ციფრი ხუთი და მიხეილ სააკაშვილის პორტრეტი.
სასამართლო განმარტავს, რომ „ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატები“ არ წარმოადგენს მიმდინარე საარჩევნო პროცესის მონაწილე სუბიექტს. იგი არ არის კანონით დადგენილი წესით რეგისტრირებული და წარმოადგენს სხვა სუბიექტს, რომელიც მონაწილეობდა 2004 წლის საპარლამენტო არჩევნებში. 2004 წელს ერთ პარტიად გაერთიანდნენ ნაციონალური მოძრაობა და „თავისუფალი დემოკრატები“ და ასეთი ფორმით მიიღეს მონაწილეობა 2004 წლის საპარლამენტო არჩევნებში.
აღნიშნული საარჩევნო ბლოკი დღეის მდგომარეობით არ არსებობს. შესაბამისად, მხოლოდ ციფრი ხუთიანის არსებობა ამ პლაკატზე არ გულისხმობს, რომ მინდია აფციაურს მიმდინარე არჩევნებში 5 ნომრით დარეგისტრირებული საარჩევნო სუბიექტის სააგიტაციო მასალა ჰქონდა გამოკრული და ეწეოდა წინასაარჩევნო კამპანიას ამისათვის აკრძალულ ადგილას“.
შესაბამისად, რუსთავის საქალაქო სასამართლოს ლოგიკით, საჯარო მოხელის კაბინეტში შესული მოქალაქე პრეზიდენტის ფოტოსა და იქვე წითელი ხუთიანის დანახვისას უნდა მიხვდეს, რომ ეს არა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პლაკატი, არამედ  სულ სხვა პარტიის - „ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატების“ სააგიტაციო პოსტერია. მოსამართლე ეკატერინე პართენიშვილს, ალბათ, სჯერა, ან დააჯერეს, რომ საზოგადოებაში პრეზიდენტი და ციფრი ხუთი ერთად „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ სულაც არ ასოცირდება.
თუმცა, კიდევ უფრო საინტერესო ის არის, რომ საქმიდან ერთი მნიშვნელოვანი დეტალი გაქრა.  Humanrights.ge-ზე გამოქვეყნებულ სტატიაში საუბარი არ იყო მხოლოდ ერთ სააგიტაციო პოსტერზე. მასალაში გარკვევით გვეწერა, რომ აფციაურს  კაბინეტში პრეზიდენტის გამოსახულებიანი პლაკატის გარდა, ერთი მცირე ზომის პოსტერიც ჰქონდა გაკრული. მასზე კი მხოლოდ წითელი ხუთიანი იყო გამოსახული, ისე, რომ გვერდით არც „ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატები“ ეწერა და არც  „ერთიანი ნაციონალური-მოძრაობა“. ორივე ეს სააგიტაციო მასალა ერთმანეთის გვერდით იყო გაკრული.
რატომღაც მეორე, მხოლოდ წითელხუთიანი პოსტერი სასამართლოს განხილვის თემა არ გახდარა. არადა, სააგიტაციო მასალა კაბინეტში მხოლოდ ერთი რომ არ ყოფილა, ეს ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ სასამართლოში წარდგენილ აუდიოჩანაწერშიც ჩანს, სადაც პლაკატებთან დაკავშირებით მინდია აფციაურს მრავლობით რიცხვში ვეკითხებით.
აღნიშნულ პლაკატთან დაკავშირებით რუსთავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი ამბობს, რომ სტატიის წაკითხვის შემდეგ აფციაურს ესტუმრა. თუმცა, მასთან მხოლოდ, ერთი პლაკატი დახვდა და ისიც უკვე ჩამოხსნილი ედოთ.

Public servant was not fined for election agitation materials placed in his working room
On August 9, Human Rights Center discovered one small poster with the National Movement’s election number 5 and large poster of the same political party in the working room of the head of Military Office at the Rustavi self-government body. The large poster is photo of the President and elderly people; at the bottom of it there is a slogan together with Number 5: “Georgia without Poverty.”
We wrote an article about this issue on humanrights.ge - Red Fives in Working Rooms of Rustavi Self-government, Military Registration and Recruiting Service.
After the article was published, head of Rustavi District Election Commission Soso Shvelidze got in touch with us and said Interagency Task Force got interested in the fact and requested evidence from the Human Rights Center to prove that agitation materials really were placed in the working room of the public servant.
We brought audio-recording of the interview to the DEC where the public servant clearly answered our question – why he had posters of a political party in the working room, and head of Military Office Mindia Aptsiauri replied: “How did I know that the National Movement would have same election number 5 this time too? There is a big hole in the wall and I covering it with the poster. Bring me something better and I will replace it.”
“Rustavi DEC appealed to the court regarding this fact and requested to fine Mindia Aptsiauri with 1 000 lari. However, Judge Ekaterine Partenishvili did not satisfy our appeal. Now, we will discuss this issue with the CEC and decide to appeal the decision at the higher court or not,” chairman of the Rustavi DEC Soso Shvelidze said.
On September 3, Rustavi City Court forwarded its decision regarding number 5 to the parties. The resolution part of the verdict reads that Mindia Aptsiauri is right; he does not deny presence of the poster in his working room but he has not breached the law.
The judgment reads: “Court concluded that photo-illustration with the inscription “National Movement-Democrats”, number 5 and Mikheil Saakashvili was really placed in Mindia Aptsiauri’s working room.
Court clarifies that National Movement – Democrats is no longer participating in the upcoming parliamentary elections. It is not registered and is completely different subject which participated in the Parliamentary Elections of 2004. In 2004, National Movement and Free Democrats unified and participated in the Parliamentary Elections of 2004.
This election bloc does not exist nowadays. Consequently, existence of number 5 on the poster does not mean that Mindia Aptsiauri has placed agitation materials of the political party which has election number 5 in the upcoming elections and was carrying out pre-election campaign in the prohibited place.”
Consequently, according to the logic of the Rustavi City Court, when a citizen enters the working room of the public servant, he/she shall realize that it is not poster of the United National Movement but completely different party. Judge Ekaterine Partenishvili might believe or was compelled to believe that president and number 5 are not associated with the National Movement at all.
One more interesting issue is that one significant detail disappeared from the case. Article on humanrights.ge mentioned two posters; and only number five was circled on one of the posters and neither National Movement-Democrats nor UNM were written on it. Both agitation materials were places next to each other on the wall.
Court did not consider the second poster at all. However, audio-materials provided to the court by the Human Rights Center mentioned the second poster too.
Head of Rustavi DEC said he had visited Aptsiauri after reading the article but he found only one poster on the table in his working room which was already removed from the wall.