ივანიშვილმა რუსეთში კუთვნილი აქტივების გაყიდვა დაასრულა
ბიძინა ივანიშვილმა, კოალიცია „ქართული ოცნების“ მილიარდერმა ლიდერმა რუსეთში კუთვნილი აქტივების გაყიდვა დაასრულა იმით, რომ კუთვნილი აგროსამრეწველო კორპორაცია 180 მლნ აშშ დოლარად გაყიდა.
რუსეთში ივანიშვილის აქტივების მმართველმა კომპანიამ „უნიკორმა“ 6 სექტემბერს განაცხადა, რომ აგროსამრეწველო კორპორაცია „სტოილენსკაია ნივა“ ამერიკულმა საინვესტიციო ფონდმა „არკო ინტერნეიშენალ გრუპ“–მა იყიდა, რომლის განკარგულებაშიც ეს შენაძენი უახლოეს ორ თვეში, გარიგების ყველა პროცედური დასრულების შემდეგ გადავა.
2000 წელს დაარსებული ეს აგროსამრეწველო ჰოლდინგი მოიცავს 14 პურის ქარხანას და ხორბლის გადამამუშავებელ 5 საწარმოს რუსეთის ათ ოლქში.
ივანიშვილმა, რომელიც თბილისში ვიზიტად მყოფ ამერიკელ სენატორებს 6 სექტემბერს შეხვდა,  ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ რუსეთში მისი ბოლო აქტივის გაყიდვის შესახებ პირადად მოახსენა ამერიკელ პოლიტიკოსებს.
„ეს იყიდა ამერიკულმა ძალიან ცნობილმა ფონდმა და ის ილუზიები და ის სიცრუეები, რასაც სააკაშვილი ხატავს, რომ რაღაც კრემლის აგენტი, ძალიან კარგად დაინახეს, რომ ეს ყველაფერი არის სიცრუე“, – განაცხადა ივანიშვილმა.
ეს უკვე მეოთხე მსხვილი გარიგებაა მას შემდეგ, რაც მაისში ივანიშვილმა ოთხი მსხვილი დეველოპერული აქტივი, ასევე ბანკი „როსიისკი კრედიტი“ და სააფთიაქო ქსელი „დოქტორ სტოლეტოვი“ გაყიდა. ოთხივე გარიგებით მისაღები თანხა, დაახლოებით, 1.6 მლრდ აშშ დოლარამდე აღწევს.
ივანიშვილმა, რომელსაც ჟურნალ Forbes-ის მიერ გამოქვეყნებული მსოფლიოს მილიარდერების სიაში 153–ე ადგილი უკავია, ხოლო მისი ქონება 6.4 მილიარდ აშშ დოლარად არის შეფასებული, შარშან ოქტომბერში ქართულ პოლიტიკაში მოსვლისას განაცხადა, რომ რუსეთთან კავშირების გაწყვეტის მიზნით იქ არსებულ მის ბიზნესებს გაყიდდა.

Bidzina Ivanishvili, leader of Georgian Dream opposition coalition, has sold his “last remaining business asset in Russia”, an agriculture corporation, Stoilenskaya Niva, for USD 180 million, Unicor, which manages Ivanishvili’s Russian assets, said in a statement on September 6.
Unicor said that the company, which produces flour, grain crops, breadstuff, and processes meat and milk, was sold to “the American investment fund Arco International Group”; the deal is expected to be closed within next two months, according to Unicor.
Ivanishvili, who met with visiting U.S. Senators in Tbilisi on September 6, told journalists after that meeting that he told the Senators about selling of his last remaining asset in Russia.
“It was bought by a very famous American fund and they [referring to the U.S. Senators] have seen it very well that illusions and lies through which Saakashvili portrays me as the Kremlin agent are false,” Ivanishvili said.
It was announced on May 10, that Ivanishvili sold his bank in Russia, Rossiyskiy Kredit, to a group of six private investors for USD 352 million. He then sold his pharmacy chain in Russia, Doctor Stoletov, for USD 60 million and real estate assets in Moscow for USD 982.5 million.
Ivanishvili, who was ranked at 153 position in Forbes magazine's annual list of the world's billionaires in March with an estimated worth of USD 6.4 billion, announced about intention to sell his assets in Russia, when he declared about going into politics in October, 2011.