ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება „ამომრჩეველთა ლიგის“ წინააღმდეგ განხორციელებულ შეზღუდვებთან დაკავშირებით
საქართველოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ვებგვერდზე 2012 წლის 5 სექტემბერს გამოქვეყნდა განცხადება , რომლის თანახმად, ააიპ „მოძრაობა ამომრჩეველთა ლიგა“ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა ცნო „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 261 მუხლით განსაზღვრული მონიტორინგის სუბიექტად. შესაბამისად, მასზე გავრცელდა ორგანული კანონით დადგენილი შეზღუდვები.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ეს გადაწყვეტილება, როგორც განცხადებიდან ირკვევა, გამომდინარეობს „ააიპ „მოძრაობა ამომრჩეველთა ლიგის“ საქმიანობიდან, ასევე საჯაროდ გაცხადებული მიზნებიდან და ამოცანებიდან…“
როგორც სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის განცხადებაშია აღნიშნული, ააიპ „მოძრაობა ამომრჩეველთა ლიგის“ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 261 მუხლით განსაზღვრული მონიტორინგის სუბიექტად ცნობის ძირითად მოტივს წარმოადგენს ის გარემოება, რომ მისი მიზნები და ამოცანებია: „გაერთიანდნენ სახელისუფლო მონოპოლიისაგან, უსამართლობითა და სიცრუით გამოწვეული უიმედობისგან გასათავისუფლებლად... გაერთიანდნენ, რათა შეაჩერონ ხელისუფლების ბატონობა პიროვნებაზე, დაიცვან საკუთარი ღირსება, თავისუფლება და მომავალი“. აგრეთვე, ის, რომ „ამომრჩეველთა სიების დაზუსტების ეგიდით მიმდინარე აქტივობას, რისთვისაც ორგანიზაცია ფინანსურ რესურსებს იყენებს, თან ახლავს მკაფიოდ პოლიტიკური შინაარის განცხადებები, რაც ქმნის ფონდის მიზნებისა და ამოცანების პირდაპირ მიმართებას პოლიტიკურ და საარჩევნო მიზნებთან და საქმიანობასთან. ამასვე მიუთითებს ფონდის ხელმძღვანელი პოლიტიკურად აქტიური პირების საჯარო გამოსვლები, რომლებიც თავიანთ ქმედებებში ცდილობენ, მოახდინონ საკუთარი პოლიტიკური და საარჩევნო მიზნების კომუნიკაცია საზოგადოებასთან, რაც იწვევს ორგანიზაციის საქმიანობის პოლიტიკური ნიშნით აღქმადობას“.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“  საქართველოს ორგანული კანონის 261 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, „პარტიისთვის ამ თავით დადგენილი შეზღუდვები ვრცელდება პირზე, რომელსაც აქვს გაცხადებული საარჩევნო მიზნები და რომელიც ამ მიზნების მისაღწევად შესაბამის ფინანსურ და სხვა მატერიალურ რესურსებს იყენებს“.
საქართველოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული პოლიტიკური დაფინანსების მონიტორინგის მეთოდოლოგიიდან ირკვევა, რომ „გაცხადებული საარჩევნო მიზანი… შეიძლება განიმარტოს, როგორც პოლიტიკურ პროცესებზე გავლენის მოხდენის განზრახვა, პოლიტიკური რეალობის შეცვლის ან შენარჩუნებისაკენ მისწრაფება, როდესაც იკვეთება კონკრეტული პირის არჩევნებში მონაწილეობისა და გამარჯვების, ხელისუფლებაში მოსვლის სურვილი“.  ამრიგად, იმისათვის, რათა კონკრეტულ პირს ჰქონდეს ე.წ. „გაცხადებული საარჩევნო მიზანი“, მისი მოქმედება მიმართული უნდა იყოს არა მხოლოდ პოლიტიკურ პროცესებზე გავლენის მოხდენისაკენ, არამედ, აგრეთვე, უნდა იკვეთებოდეს კონკრეტული პირის არჩევნებში მონაწილეობისა და გამარჯვების, ხელისუფლებაში მოსვლის სურვილი.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის განცხადებაში აღნიშნული არც ერთი მიზეზი არ განეკუთვნება ორგანული კანონის 261 მხულის პირველი პუნქტით განსაზღვრულ სფეროს.
ჩვენ მოვუწოდებთ სახელწიფო აუდიტის სამსახურს, რათა უფრო დამაჯერებლად წარმოადგინოს სამართლებრივი დასაბუთება და კონკრეტული ფაქტები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შეწყვიტოს „მოძრაობა ამომრჩეველთა ლიგის“ წინააღმდეგ განხორციელებული, ან მომავალში განსახორციელებელი მოქედებები.
ეს ფაქტი, ასევე მოხვდება ადამიანის უფლებათა ცენტრის, როგორც არჩევნებზე დამკვირვებელი ადგილობრივი ორგანიზაციის შესაბამის ანგარიშში და ეს ინფორმაცია მიეწოდება საერთაშორისო დამკვირვებლებსა და საზღვარგარეთის საელჩოებს.

Human Rights Center’s Statement on Sanctions Imposed on Voters’ League
On September 5, 2012 statement was published on the website of the State Audit Office of Georgia. According to the statement, SAO declared organization Movement Voters’ League to be subject of the monitoring regulated by Article 261 of the Organic Law of Georgia on Political Union of Citizens. Consequently, restrictions envisaged by the Organic Law were imposed on it.
The decision of the SAO was motivated by publicly declared goals and purposes of the Voters’ League, as well as their implemented activities…
The SAO statement reads that main motive of declaring Voters’ League to be subject of the monitoring regulated by Article 261 of the Organic Law of Georgia on Political Union of Citizens is goals and purposes of the organization: “to unify to liberate the country from governmental monopoly, injustice and hopelessness caused by falsification… to unify to stop government’s supremacy over individuals, to protect personal dignity, freedom and future.” In addition to that, “Ongoing verification activities of the voters’ lists, on which the organization spends its financial resources, are accompanied by clearly political statements that directly connect organization’s purposes and goals with political and election purposes and activities. Public statements of politically active leaders of the Foundation demonstrate political goals of the organization as well; those people try to communicate their political and election goals with the society.”
In accordance to Article 261 Part I of the Organic Law of Georgia on Political Union of Citizens “restrictions envisaged for political parties in this chapter shall work for the individuals who have declared election goals and use financial and other material resources to achieve those goals.”
Methodology of financial monitoring published by the SAO clarifies that “declared election purpose… can be clarified as intention to influence political process, as aspiration to change or maintain political reality when desire of a concrete individual to participate and win the elections, and to come into government is evident. Thus, if a concrete individual has so-called declared election goal, his/her activities shall aim not only at influencing political processes but also has desire to participate and win elections.
Relying on the abovementioned circumstances we believe that none of the motives mentioned in the statement of the SAO do not meet requirements of the Article 261 Part I of the Organic Law of Georgia.
We call upon the State Audit Office to provide more valid legal verifications and concrete facts to verify their position. Otherwise, the institution shall stop activities against Movement Voters’ League.
This fact will be reflected in the report of the Human Rights Center, which acts as a local  monitoring organization of election process and this information will be forwarded to international observers and foreign embassies accredited in Georgia.