უფლებადაცვითი ორგანიზაციები თამაზ თამაზაშვილზე მომზადებული სარეკლამო რგოლების გავრცელების შეწყვეტას ითხოვენ
უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა – „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს,“ მოძრაობა „არა“, პატიმართა უფლებების დაცვის საქველმოქმედო ფონდი, სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების დაცვის ასოციაცია, ტელეკომპანიების მიერ თამაზ თამაზაშვილის მიმართ უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევის გამო პროტესტი გამოთქვეს და განცხადება გაავრცელეს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
„ჩვენ, არასამთავრობო უფლებადამცველი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ პროტესტს პოლიტიკურ პატიმრად აღიარებული თამაზ თამაზაშვილის მიმართ ყოველდღიურად უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევის გამო.
ვგულისხმობთ ხელისუფლების მიერ მომზადებულ ვიდეო სარეკლამო რგოლებს, რომლითაც თამაზ თამაზაშვილის პატივისა და ღირსების შემლახავი, უდანაშაულობის პრეზუმფციის ხელმყოფი კომენტარები კეთდება.
ამ ფაქტმა გადაგვაწყვეტინა მივმართოთ საგანგებო განცხადებით ხელისუფლებას, ასევე უფლებადამცველ საერთაშორისო საზოგადოებას და დიპლომატიურ ორგანიზაციებს ყურადღება მივაპყროთ შემდეგ ფაქტებს:
2011 წლის 11 ოქტომბერს ე.წ სამართალდამცველებმა, უსაფუძვლოდ, პოლიტიკური ნიშნით დააკავეს პოლიციის გენერალი თამაზ თამაზაშვილი. იგი 236–ე მუხლის მე-2 ნაწილის მიხედვით გასამართლდა, რაც იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებას მოიცავს.
თამაზ თამაზაშვილის პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულად აღიარება მოხდა სწორედ იმის გამო, რომ სასამართლო განხილვის დროს, ბრალდების მხარემ ვერ წარმოადგინა უტყუარი მტკიცებულებები, რომელიც დაადასტურებდა თამაზ თამაზაშვილის მიმართ წარდგენილ ბრალდებას. ამის მიუხედავად, სასამართლოს მიერ გამოტანილ იქნა გამამტყუნებელი განაჩენი.
საყურადღებოა ის ფაქტი, რომ თამაზ თამაზაშვილის დაპატიმრება მოხდა მას შემდეგ, რაც ბიძინა ივანიშვილის მიერ გაკეთდა პოლიტიკური განცხადებები. თამაზ თამაზაშვილის სიძე კი იმ დროისათვის ფონდ „ქართუს“ პრეზიდენტი იყო. თამაზ თამაზაშვილის დაკავების შემდეგ, სახელისუფლებო ტელევიზიებმა დაიწყეს დაუსაბუთებელი, ცილისმწამებლური გადაცემების მომზადება. სპეციალურ სიუჟეტში თამაზ თამაზაშვილი, პოლიციის გენერალი დადანაშაულებულ იქნა ნარკოვაჭრობის ხელშეწყობასა და მონაწილეობაში, ადამიანების გატაცებაში, პანკისის ხეობაში გამაგრებულ კრიმინალებთან თანამშრომლობაში. ასევე, მის სახელს დაუკავშირდა ყოველგვარი უსამართლობა, რაც ე.წ „გაი“-ში (საგზაო პოლიციაში) ხდებოდა 1996-2001 წლებში. მომზადებული სიუჟეტი ქმნიდა ეფექტს, რომ თითქოს თამაზ თამაზაშვილი იყო არამხოლოდ დამნაშავე, არამედ ერთადერთი დამნაშავე და მონაწილე ყოველგვარ უკანონობაში.
თითოეული ადამიანი, რომელსაც ბრალად ედება სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენა, უდანაშაულოდაა მიჩნეული მანამ, სანამ მისი დანაშაული არ დამტკიცდება ღია სასამართლო პროცესზე ბრალდებულის დაცვისათვის აუცილებელი კანონით გათვალისწინებული ყველა საპროცესო გარანტიის დაცვით. პოლიტპატიმარი თამაზ თამაზაშვილი ისე ცხადდება სარეკლამო ვიდეო რგოლებით კრიმინალად, ნარკომოვაჭრედ, ადამიანების გამტაცებლად, ფინანსური მაქინაციების განმახორციელებლად, რომ მსგავს დანაშაულზე გამოძიება არც არასოდეს ჩატარებულა და არც პროკურატურას წაუყენებია მისთვის ბრალი.
თამაზ თამაზაშვილს გადაცემული აქვს მედალი მხედრული მამაცობისათვის, შსს-ს მიერ 45–ჯერ დაჯილდოვდა მადლობითა და სიგელით, ამათგან უმეტესობა მიღებული აქვს კახეთის მასშტაბით (მათ შორის პანკისის ხეობაში) ჩატარებული ათეულობით წარმატებული სპეცოპერაციისა და ასზე მეტი კრიმინალის, ადამიანების გამტაცებლების, ნარკომოვაჭრეების დაკავების გამო. ყოფილმა იუსტიციის მინისტრმა, ამჟამინდელმა პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა მას განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა, წარმატებული სპეცოპერაციების განხორციელებისათვის. 1996-2001 წლებში ის იყო პოლიციის ერთადერთი მაღალჩინოსანი, რომელიც ღიად, საჯაროდ, მედიის მეშვეობით საუბრობდა ხელისუფლებასა და ნარკომოვაჭრეებს, ადამიანების გამტაცებლებს შორის არსებულ გარიგებებზე.
ამ ფონზე კი, სრულიად ნათელი ხდება, რომ სატელევიზიო სარეკლამო ვიდეო რგოლები არღვევს საქართველოს კონსტიტუციით და ევროპის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა კონვენციით დაცულ უდანაშაულობის პრეზუმფციას თამაზ თამაზაშვილის მიმართ.
აღნიშნულის გამო მოგმართავთ, დაუყოვნებლივ შეწყდეს და აიკრძალოს პოლიტპატიმარ თამაზ თამაზაშვილის შეურაცმყოფელი, პატივისა და ღირსების შემლახავი, უდანაშაულობის პრეზუმფციის დამრღვევი ვიდეო რგოლების გავრცელება სატელევიზიო მედია საშუალებებით“.

Georgian human rights organizations – Solidarity with Illegal Prisoners, Public Movement “NO”, Charity Foundation for the Protection of Prisoners’ Rights, Association for the Defense of Civil and Political Rights protested violation of presumption of innocence by TV-Companies and spread statement.
Information Center of Kakheti published the full text of the statement:
“We, nongovernmental human rights organizations protest daily violation of innocence presumption of the political prisoner Tamaz Tamazashvili.
More precisely, we protest the video-rolls prepared by the government of Georgia which degrade honor and dignity of Tamaz Tamazashvili and breach the innocence presumption.
We decided to call upon the government of Georgia, international human rights and diplomatic organizations to pay attention to the following facts:
On October 11, 2011 so-called law enforcement officers groundlessly arrested police general Tamaz Tamazashvili on political motives. He was tried under Article 236 Part II of the Criminal Code of Georgia that envisages punishment for illegal possession-storage-carrying of weapon.
Tamaz Tamazashvili was declared political prisoner because the prosecutor could not provide valid evidence to prove Tamaz Tamazashvili’s guiltiness at the trial. Despite that, the court passed guilty-verdict.
It is also noteworthy that Tamaz Tamazashvili was arrested after Bidzina Ivanishvili made political statements. At that time, Tamazashvili’s son-in-law was president of Ivanishvili’s foundation Cartu. After his detention, governmental TV-channels started preparation of groundless, slander programs. Special Topic (of Imedi TV) alleged that Tamaz Tamazashvili assisted and participated in narco-trafficking, in kidnapping of people and cooperated with criminals deployed in Pankisi Valley. They connected many illegal activities of the so-called GAI (road inspection) in 1996-2001 with him. The TV-story created effect as if Tamaz Tamazashvili was the only criminal and participant of all illegal activities.
Any person, who is charged under criminal law, is declared innocent before his/her crime is proved by the court through all procedural guarantees envisaged by the law. Political prisoner Tamaz Tamazashvili is declared criminal and narco-trafficker in those video-rolls, human trafficker and author of financial machinations that no investigation has been conducted on those charges yet; neither prosecutor’s office has charged him for those crimes.
Tamaz Tamazashvili was awarded for military bravery; MIA has awarded him 45 times; most awards he has received for successfully conducted special operations and detention of more than hundred criminals, human-traffickers, narco-dealers in Kakheti region. Former Minister of Justice and currently President of Georgia Mikheil Saakashvili particularly thanked him for successful special operations. In 1996-2001 he was the only high-ranking official in police who publicly exposed the government in cooperation with narco-dealers and human-kidnappers on media sources.
Thus, it is evident that TV video-rolls breach the innocence presumption, guaranteed by the Constitution of Georgia and European Convention on Human Rights and Basic Freedoms with regard to Tamaz Tamazashvili.
We appeal to you to immediately stop and prohibit airing of video-rolls by TV-Channels which insult, degrade honor and dignity of Tamaz Tamazashvili and breach presumption of innocence.