თელავის უნივერსიტეტის ყოფილ ლექტორს გერმანიამ პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართალმცოდნეობის მიმართულების ყოფილ კოორდინატორს არჩილ ჯორჯაძეს გერმანიამ პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა. ეს ინფორმაცია კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თავად არჩილ ჯორჯაძემ დაუდასტურა.
არჩილ ჯორჯაძე 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, თელავში, „ახალი მემარჯვენეების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ფიქრია ჩიხრაძის საარჩევნო შტაბის იურისტი იყო. ამ თანამდებობაზე მუშაობისას, მან უნივერსიტეტიდან წასვლის შესახებ განცხადება დაწერა. ჯორჯაძის თქმით, იმ შემთხვევაში, თუ უნივერსიტეტიდან არ წავიდოდა, აფრთხილებდნენ, რომ უნივერსიტეტს პრობლემებს შეუქმნიდნენ. 2009 წელს, ჯორჯაძე სწავლის გასაგრძელებლად ესპანეთში წავიდა. მისი განმარტებით, სწორედ ამის შემდეგ, მას საქართველოდან შეუთვალეს, რომ უკან დაბრუნების შემთხვევაში დააპატიმრებდნენ. ვისგან ხორციელდებოდა ზეწოლა, ჯორჯაძეს არ დაუსახელებია.
ყოფილმა ლექტორმა გერმანიას პოლიტიკური თავშესაფრის მიღების მოთხოვნით 2010 წლის ნოემბერში მიმართა. მისი მოთხოვნა გერმანიის ხელისუფლებამ ახლა დააკმაყოფილა.

Germany Granted Political Shelter to Former Lecturer of the Telavi University
Germany granted political shelter to Archil Jorjadze, former coordinator of the Law Faculty at the Telavi Iakob Gogebashvili State University. Archil Jorjadze confirmed the information with the Information Center of Kakheti.
During 2008 parliamentary elections Archil Jorjadze was lawyer of the New Rights majoritarian candidate in Telavi Pikria Chikhradze. When working on this position, he quitted the university. Jorjadze said he was warned about creating problems unless he left the university. In 2009, Jorjadze went to Spain to study. According to him, he received a warning message from Georgia - if he arrived back, he would be arrested. Jorjadze did not name the harasser.
Former lecturer applied to the German authority for political shelter in November of 2010. The German authority satisfied his request now.