„ფან“-მოხელე - ახალი ფენომენი ქართულ პოლიტიკაში
რამდენიმე დღის წინ, ქალაქ ლანჩხუთის სკვერში „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი ორგანიზაციის ახალგაზრდა აქტივისტს, ბაჩო მშვიდობაძეს გამგეობის კულტურის, განათლების, სპორტის, ძეგლთა დაცვისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სამსახურის უფროსმა ირმა მგელაძემ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ამ ფაქტთან დაკავშირებით თავად დაზარალებული გვესაუბრება.
- ირმა მგელაძე სკვერში შემხვდა და გამაჩერა - გამარჯობას რატომ არ მეუბნებიო. შევახსენე, რომ ორი დღის წინ ვნახე და გადავკოცნე კიდეც. მე არ მახსოვსო, შენ ცუდ გზაზე დგახარ და გონს მოეგეო. რას გულისხმობ–მეთქი და მოულოდნელად გამარტყა.
- თქვენ და მგელაძის ვაჟი თანაკლასელები და მეგობრებიც ხართ ხომ?..
- კი, ასეა. ერთ კლასში ვსწავლობდით და ვმეგობრობდით. არ ვიცი, ამ ფაქტის მერე როგორ გაგრძელდება ჩვენი მეგობრობა. გული მტკივა, რომ ასე მოხდა. დღისით, პარკში უამრავი ადამიანის თვალწინ გამარტყა.
ირმა მგელაძემ აღნიშნულთან დაკავშირებით კომენტარი არ გააკეთა და ტელეფონი გაგვითიშა.
საინტერესოა, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა ირმა მგელაძე მსგავს სკანდალში ეხვევა. მიმდინარე წლის 8 აგვისტოს, რუსეთის ოკუპაციის წინააღმდეგ, მგელაძის სამსახურის ინიციატივით, ქალაქ ლანჩხუთის ცენტრში მოეწყო სიმბოლური ჯაჭვი. ჯაჭვში ჩადგომის სურვილი „ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ახალგაზრდული ორგანიზაციის ერთ–ერთმა წევრმა, ეკა კვაჭაძემაც მოისურვა, მაგრამ მგელაძემ მას ამის უფლება არ მისცა.
ეკა კვაჭაძე: „2008 წლის აგვისტოს ტრაგედია მარტო ერთი პოლიტიკური პარტიის კი არა, სრულიად საქართველოს ტრაგედიაა. ამიტომ არც დავფიქრებულვარ, ისე მივედი და ჩავდექი. სულ არ მიფიქრია, რომ შეიძლებოდა ვინმეს იქ დგომა აეკრძალა. ირმა მგელაძე კი მოვიდა და მითხრა - აქ შენი ადგილი არაა, შენ „ოცნების“ აქციაზე დადექიო და მაიძულა, იქაურობა დამეტოვებინა.
მგელაძე არც ამ ფაქტზე აკეთებს კომენტარს.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის  73(2)– ე მუხლში წერია: „საჯარო მოსამსახურემ თავიდან უნდა აიცილოს ნებისმიერი მოქმედება, რომელიც ზიანს მიაყენებს პირადად მის, მისი დაწესებულების ან საჯარო სამსახურის რეპუტაციას.“
ამავე კანონის 78–ე მუხლი ეხება დისციპლინურ გადაცდომას, რომლის მიხედვითაც: „1. დისციპლინურ გადაცდომას წარმოადგენს: გ) ზოგადზნეობრივი ნორმების წინააღმდეგ ან მოხელისა და დაწესებულების დისკრედიტიციისაკენ მიმართული უღირსი საქციელი (ბრალეული ქმედება), განურჩევლად იმისა, სამსახურშია ჩადენილი თუ მის გარეთ. მსგავსი ქმედების ჩადენის შემთხვევაში, საჯარო მოხელისადმი მოქმედებს კანონის 79–ე მუხლი, რომელიც ითვალისწინებს დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომებს“.
იმის გასაგებად, მომხდარის შემდეგ რაიმე შენიშვნა თუ მიეცა მგელაძეს, ვესაუბრეთ ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს, კახა ასკურავას.
- ეს ფაქტები ჩემთვის უცნობია და კომენტარს ვერ გავაკეთებ.
- ზოგადად თუ თვლით საჭიროდ, რომ მსგავსი ქმედებების შემთხვევაში, საჯარო მოხელეს უნდა მიეცეს თუნდაც სიტყვიერი შენიშვნა?
- თუკი საჯარო მოხელის მიერ ჩადენილია უკანონო ქმედება, ის, კანონიდან გამომდინარე, დაისჯება შესაბამისად. იმ ფაქტების შესახებ კი რაზეც მეუბნებით არაფერი ვიცი და ამიტომ ვერაფერს გეტყვით.
ირმა მგელაძე რამდენიმე დღის წინ ერთ–ერთ რაიონულ გაზეთში საპასუხო წერილი გამოაქვეყნა, სადაც წერს: „მე ვიყავი და ვარ ჩემი ქვეყნის წარმატებული მომავლისთვის ბრძოლის „ფან“ მოხელე, ჩემი პრეზიდენტის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ და მის მიერ არჩეული კანდიდატის „ფან“ მოხელე და საერთოდ, მთელი გულით და სიმართლით ვდგევარ იქ, სადაც ჩემი აზრით (დღეს განსაკუთრებით) ყველა ქართველი უნდა იდგეს“.
ექსპერტი მედიის საკითხებში, ია ანთაძე ამბობს, რომ ეს საჯარო მოხელის მიერ გაკეთებული პოლიტიკური განცხადებაა. თუმცა, დღეს მოქმედი კანონმდებლობა მოხელეს პარტიის მხარდაჭერის უფლებას მხოლოდ სამუშაო საათების შემდეგ და შვებულების პერიოდში აძლევს.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის 61–ე მუხლში კი, პარტიული საქმიანობის შეზღუდვა, აღნიშნულია: „სახელმწიფო მოსამახურეს არა აქვს უფლება თავისი სამსახურებრივი მდგომარეობა გამოიყენოს პარტიული საქმიანობისათვის“.

“I have been fan-worker of the United National Movement and its nominated majoritarian candidate”
Several days ago, Head of Culture, Education, Sport, Monument Protection and Youth Affairs of the Lanchkhuti District Administration physically assaulted Bacho Mshvidobadze, young activist of the Georgian Dream’s local administration in the square in Lanchkhuti. The victim personally spoke about the incident with us.
-Irma Mgeladze met me in the square and asked me “why do not you greet me.” I reminded her that I had met her two days before and had greeted her. She said she did not remember it and added that I had chosen wrong way and it was high time for me to change my opinion. I asked what she meant but suddenly she slapped me.
-Are not you friends with Mgeladze’s son? You were classmates, are not you?
-Yes, it is true. We studied at school together and we were friends. I do not know how we will continue relation after this incident. I am sorry for this fact. She slapped me in front of a lot of people in the park by day time.
Irma Mgeladze did not comment on the fact.
It is noteworthy that it is not first fact when Irma Mgeladze is linked with similar incidents. On August 8, 2012 Mgeladze’s office organized a symbolic chain in Lanchkhuti center to protest Russian occupation. A member of the Georgian Dream’s local office Eka Kvachadze also wished to join the chain but Mgeladze did not allow her.
Eka Kvachadze: “August 2008 is not tragedy only for one political party; it was tragedy for the entire Georgia. So, I did not hesitate to join the chain. I did not expect anybody to prohibit me to stand there. Irma Mgeladze came and said: it is not right place for you; you should go to the Georgian Dream’s assembly and made me leave the area.
Mgeladze did not comment on this fact either.
Article 73(2) of the Law on Public Service states: “Public servant shall avoid any action that might damage the reputation of his/herself, his/her agency or public service.”
Article 78 of the same law is about disciplinary violation and states: “1. disciplinary violation is: c) dishonest behavior (offensive action) aiming at discrediting general moral norms or worker and institution, regardless the fact the violation was committed at work our outside it. Article 79 of this law envisages disciplinary liability for the public servant if she/he violates this law.”
We conversed with the acting district governor Kakha Askurava whether they had rebuked Mgeladze for similar action.
- I do not know these facts and cannot comment on them.
-Do you think it is necessary to at least rebuke your employee for similar action?
-If public servant violates the law, she/he will be punished in accordance to the law. However, I cannot speak about the facts you speak about because I do not know anything.
Several days ago Irma Mgeladze published a response letter in a local newspaper where she wrote: “I have been fan-worker of the successful future of my country, my president, United National Movement and their nominated majoritarian candidate; and in general with all my heart and truth I stand there where every Georgian shall stand (particularly today).”
Media expert Ia Antadze said it was political statement of a public servant. However, acting legislation allows public servant to demonstrate his/her support for any political party only after working hours or during holiday.
Article 61 of the Law on Public Service states: “Public servant shall not use his/her professional power for the party activities.”