პარტიული სიმბოლიკა კომერციულ რეკლამებში
პარტიული სიმბოლიკის კომერციულ რეკლამებში გამოყენება ფარული პოლიტიკური რეკლამის ერთ-ერთი სახეა. საქართველოს კანონმდებლობა ფარული პოლიტიკური რეკლამის ცნებას არ იცნობს და აღნიშნულ საკითხს რეგულირების მიღმა ტოვებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ფარულ პოლიტიკურ, სოციალურ და ფასიან პოლიტიკურ რეკლამებს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის პროექტის ფარგლებში აკვირდება. მონიტორინგმა პარტიული სიმბოლიკის კომერციულ რეკლამებში გამოყენების ერთი შემთხვევა გამოავლინა.
ფარული რეკლამის ნიშნებია „რუსთავი 2-სა“ და „იმედზე“ გასულ „კაუკასუს ონლაინის“ კომერციულ რეკლამაში სახელწოდებით „ქალაქში კარგი ინტერნეტია“. რეკლამის ბოლოს ისმის ფრაზა - „კარგი ინტერნეტი იწყება ხუთი მეგაბიტიდან“ - და წითელ ფონზე ჩნდება ციფრი 5 , რაც ნაციონალური მოძრაობის საარჩევნო ნომერს წარმოადგენს, რომელშიც, ასევე წითელი და თეთრი ფერები ფიგურირებს. აღნიშნული ფორმით ციფრი 5-ის წარმოდგენა „ნაციონალური მოძრაობის“ სიმბოლოს ასოციაციას იწვევს.
პარტიულ სიმბოლიკას იყენებს ასევე რეკლამა საზაფხულო სამუშაოების შესახებ, რომელიც ასევე „რუსთავი 2-სა“ და „იმედზე“ გადის. რეკლამაში მონაწილე ახალგაზრდებს აცვიათ თეთრი მაისური,  წითელი წარწერით SJ (summer job) .  წარწერის პირველი ასო,  S  მმართველი გუნდის საარჩევნო ნომრის, 5-ის ასოციაციას იწვევს.
აღნიშნული რეკლამა სოციალური რეკლამის ნიშნებს შეიცავს. იგი მოსახლეობას აწვდის ინფორმაციას გარკვეული საზოგადოებრივი სიკეთის შესახებ, რაც სოციალური რეკლამის დეფინიციის ერთ-ერთი კრიტერიუმია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა „იმედსა“ და „რუსთავი 2“-ს მიმართა მათ ეთერში გასული სოციალური რეკლამების სიის თხოვნით. „რუსთავი 2“-მა ორგანიზაციის წერილს არ უპასუხა. „იმედისგან“ მიღებული პასუხის თანახმად, აღნიშნული რეკლამა არ შედის იმ რეკლამების სიაში, რომელთაც ტელეარხმა სოციალური რეკლამის სტატუსი მიანიჭა. აქედან გამომდინარე, აღნიშნული რეკლამა წარმოადგენს ფასიან რეკლამას.
აღსანიშნავია, რომ 2008 და 2010 წლებში, წლის განმავლობაში და წინასაარჩევნო პერიოდში ხშირი იყო შემთხვევები, როცა სხვადასხვა კერძო კამპანიები თავიანთ სარეკლამო კამპანიებში (რგოლები, ბანერები, ბეჭდური მასალები) იყენებდნენ საარჩევნო სუბიექტის ნომერს და პარტიული სლოგანის სხვადასხვა ვარიაციებს, რითაც არაპირდაპირ რეკლამას უწევდნენ მმართველ პარტიას. მაგალითად: ბილაინი  - ტარიფი  5 თეთრი;  მაგთი - საჩუქარი ბალიდან ბალზე, 5 თეთრი;  ლაი-ლაი-ს 5 რჩეული ნომერი.
ციფრი 5-ის გამოყენება დაფიქსირდა ასევე კომპანია მაგთის მიერ 2012 წელს დამზადებულ ვიდეორგოლში :
სარეკლამო ბანერებში ციფრი 5-ის კერძო კომპანიების მიერ გამოყენების შემთხვევები წელსაც გვხვდება. ბათუმში, რამდენიმე თვეა, სარეკლამო ბანერები გაჩნდა, სადაც ციფრი ხუთიანი ფიგურირებს: „5 წუთი გალფთან ერთად“, „5 ჰიუნდაის ჯიპი“, „ყოველი მე-5 ბინა უფასოდ“ .
არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიცია „ეს შენ გეხება“  ფარული პოლიტიკური რეკლამის აღსაკვეთად გამოსავალს შესაბამისი საკანონმდებლო რეგულაციების შემოღებაში ხედავს. კოალიციის აზრით, საჭიროა ფარული პოლიტიკური რეკლამის საკანონმდებლო დეფინიციის შემოღება. სხვადასხვა ქვეყნებში არსებული საკანონმდებლო პრაქტიკიდან გამომდინარე,  კოალიცია ფარულ რეკლამად მიიჩნევს მასობრივი ინფორმაციის საშუალების მიერ ნებისმიერი ფორმით (სატელევიზიო სიუჟეტი, გადაცემა, სარეკლამო რგოლი და სხვ.) გავრცელებულ ინფორმაციას, რომელიც პირდაპირ დაკავშირებული არ არის წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქებასთან და რომელშიც ნაჩვენებია ან/და ნახსენებია საარჩევნო სუბიექტი/ სუბიექტობის კანდიდატი / პოლიტიკური პარტია / კანდიდატობის მსურველი, მისი დასახელება, სლოგანი, ან/და რიგითი ნომერი (თუ ეს ნომერი ასოცირდება საარჩევნო სუბიექტთან / სუბიექტობის კანდიდატთან / პოლიტიკურ პარტიასთან /კანდიდატობის მსურველთან) ან/და სხვა საიმიჯო რეკვიზიტები.

Party Symbols in Commercial Advertisements
Using party symbols in commercial advertisements is a type of hidden political advertising. Georgian legislation does not recognize the notion of the hidden political advertisement and leaves this issue beyond its regulation.
Human Rights Center monitors hidden political, social and paid political advertisements in the frame of the project Media Monitoring of the Parliamentary Elections. The monitoring revealed one fact of using party symbols in commercial advertisements.
Signs of hidden advertisement were detected in the commercial advertisement of the Caucasus Online aired by Rustavi 2 and Imedi TV; the title of the advertisement is There Is a Good Internet in the City. At the end of the advertisement we hear a phrase “Good internet starts from five megabits” and we see number 5 on the red background, that is election number of the National Movement in red and white colors. Figure 5 causes association of the National Movement in this advertisement.
Advertisement about summer jobs also uses party symbols and it was aired by Rustavi 2 and Imedi as well. Young people participating in the advertisement wear white t-shirts with red inscription SJ (summer job). The first latter S causes association of the election number 5 of the ruling party.
This advertisement contains sings of social advertisement. It informs population about public welfare that is one of the criteria of the social ad definition.
Human Rights Center requested Rustavi 2 and Imedi to provide them with the list of social advertisements they air. Rustavi 2 did not reply to the Center. But this particular advertisement was not in the list of social advertisements in the letter received from Imedi. So, it was paid one.
It is noteworthy that throughout election years of 2008 and 2010 various private companies used the number and different variations of the party slogans of election subjects in their advertisements (video-rolls, banners, printed materials) during the pre-election period. Thus, they directly advertised the ruling party. For example, Beeline – tariff 5 tetri; MagtiCom – 5 tetri gift for the calls from Bali to Bali; Lailai – 5 selected numbers.
Number 5 was observed in the video-roll of the Company Magti prepared in 2012.
We observed number 5 in the advertising banners of private companies this year too. An advertisement banners appeared several months ago in Batumi and number 5 is observed on them too: “5 minute with Galf,” “5 Hyundai Jeeps”, “Every fifth flat for free.”
Coalition of nongovernmental organizations This Affects You believes introduction of relevant legislative regulations can resolve the problem of prohibiting hidden political advertisements in the country. Coalition thinks definition of hidden political advertisement must be worked out in the law. Due to legislative practice of various countries, Coalition evaluates information spread by mass media sources (TV-story, TV-program advertisement and others) as hidden advertisement which is not directly connected with the coverage of pre-election campaign and which presents or/and mentions election subject/candidate/political party/candidate-to-be, mentions above-listed subjects, their slogan and/or number (if it is associated with the election number of any subject/candidate/political party/candidate-to-be) or/and other requisites.
Human Rights Center implements Media Monitoring of Parliamentary Elections by financial support of International Foundation for Electoral Systems (IFES) under the framework of four-year project Increased Trust in Electoral Process (ITEP) financed by USAID (US Agency for International Development).