„ნაციონალების“ უკანონო შემწირველების შესახებ ინფორმაცია გასაიდუმლოებულია
სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, თბილისის საქალაქო სასამართლო და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ ორ კვირაზე მეტია, არ გასცემენ ინფრომაციას „ნაციონალური მოძრაობის“ იმ ხუთი შემომწირველის შესახებ, რომლებიც მოგელაძის უწყებამ სამართალდამრღვევად მიიჩნია და საქმე სასამართლოს გადაუგზავნა განსახილველად.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა 2012 წლის 27 აგვისტოს გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, უწყებამ მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ უკანონო შემომწირველების მიმართ 1 მლნ 575 ათასი ლარის ოდენობით სანქციის გამოყენების თაობაზე.
„სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ ოფიციალურად მოპოვებული მტკიცებულებებით დადასტურდა, რომ პოლიტიკური სუბიექტისათვის სოლიდური თანხების შემომწირველი ხუთი პირის შემოსავლები შეუსაბამოა რაიმე სახის დანაზოგის განხორციელების შესაძლებლობასთან“, – ჯერ კიდევ 27 აგვისტოს აცხადებდა აუდიტის სამსახური.
აღნიშნულ განცხადებას აუდიტის სამსახურის მსგავსი შინაარსის სხვა განცხადებებისგან მნიშვნელოვანი დეტალი განასხვავებს –  აქ დასახელებული არ არიან ის პირები, რომელთა შემოწირულობა მმართველი პარტიისადმი აუდიტის სამსახურმა უკანონო შემოწირულობად მიიჩნია.
როდესაც აუდიტის სამსახური აქვეყნებს ინფორმაციას ოპოზიციური პარტიების უკანონო შემომწირველებზე, მუდამ ასახელებს მათ ვინაობას და დეტალურ სქემას, რომლის მიხედვითაც აღნიშნული პირები ოპოზიციურ პარტიებს ფულს ურიცხავდნენ.
„ნეტგაზეთმა“ 28 აგვისტოს აღნიშნულ პირთა ვინაობის გარკვევა აუდიტის სამსახურში სცადა, თუმცა, პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა ფატი მამიაშვილმა მაშინ განგვიცხადა, რომ ეს იყო პირადი ინფორმაცია ამ ადამიანების შესახებ და ჯერ არ გამოქვეყნდებოდა.
ჩვენ ასევე მივმართეთ „ნაციონალურ მოძრაობას“, სადაც მრავალი მცდელობის შემდეგ განგვიცხადეს, რომ სავარაუდო სამართალდამრღვევთა შესახებ ინფორმაციას ისინი ვერ მოგვცემდნენ, რადგან ეს „აუდიტის სამსახურის პრეროგატივა“ იყო.
საქალაქო სასამართლოს პრესსამსახურის თანამშრომელმა ქეთი ბასილაშვილმაც განგვიცხადა, რომ მას ამ ტიპის ინფორმაციაზე ხელი არ მიუწვდება და სასამართლოს ოფიციალური განცხადებით უნდა მივმართოთ.
„ნეტგაზეთმა“ 13 სექტემბერს გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია აუდიტის სამსახურისგან და თბილისის საქალაქო სასამართლოსგან და ოფიციალურად მოვითხოვეთ ზემოაღნიშნული ხუთი პირის ვინაობის დასახელება და სასამართლოს გადაწყვეტილება მათი დაჯარიმების შესახებ. აღნიშნული ინფორმაციის გადმოსაცემად სასამართლოსა და აუდიტის სამსახურს მაქსიმუმ 10 დღე აქვთ.
13 სექტემბერს ინფორმაცია ხუთი შემომწირველის შესახებ, რომელსაც ჟურნალისტებს უმალავენ საჯარო უწყებები, „ნეტგაზეთს“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ მიაწოდა. მათ კი ეს ინფორმაცია აუდიტის სამსახურმა რამდენიმე დღის წინ უპრობლემოდ გადასცა. „ნაციონალური მოძრაობის“ ხუთივე შემომწირველი ინდივიდუალური მეწარმეა. ესენი არიან: 1. კობა ნასყიდაშვილი, რომელმაც 48 000 ლარი გადაურიცხა „ნაციონალურ მოძრაობას“, 2. ლაგოდეხის რაიონში მცხოვრები ამირახ ამირახოვი – 49 000 ლარი, 3.  ავთანდილ სულხანიშვილი ახმეტიდან – 53 000 ლარი, 4. გურამ ბექაური კასპიდან – 55 000 ლარი, 5. ილია ნონიაშვილი, კასპი –  60 000 ლარი.
ჯერჯერობით, უცნობია, აღნიშნული პირები თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააჯარიმა თუ არა „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ გადარიცხული თანხის ხუთმაგი ოდენობით. იმის გამო, რომ ინფორმაცია აუდიტის სამსახურმა, „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ და საქალაქო სასამართლომ არ მოგვაწოდა, „ნეტგაზეთმა“ ვერ შეძლო მათი სასამართლო პროცესის გაშუქება.

Information about Illegal Donators of the National Movement Is Secret
State Audit Office, Tbilisi City Court and United National Movement have refused to issue information about five donators of the UNM, who were declared to be illegal donators by Mogeladze’s institution and sent to the court for farther discussion.
On August 27, 2012 State Audit Office reported that they had petitioned to the Tbilisi City Court to impose sanction of 1, 575 million lari on illegal donators of the UNM.
“Official evidence obtained by the SAO confirmed that five contributors who made donations to the UNM did not have savings that would have allowed them to make the donations from their own funds,” on August 27 SAO stated.
A significant detail differentiates this statement from other statements of the SAO – the illegal donators are not mentioned in this statement.
When SAO releases statements about illegal donators of opposition political parties, it always lists the names and detailed scheme of money transfer.
On August 28, Netgazeti tried to estimate the names of those donators but the head of the press-center Pati Mamiashvili said it was personal information and they could not publish it.
We also applied to the National Movement with the same request but after our many attempts to get the information from them but they said they could not release information about possible perpetrators because it was competence of the SAO.
Representative of the City Court’s press-center Keti Basilashvili said she did not have access to similar information and we should officially appeal to the Court with the same request.
On September 13, Netgazeti requested public information from the SAO and Tbilisi City Court and officially requested to name those five people and release court judgment on their fining. Court and SAO have maximum 10 days to release this information.
On September 13, Georgian Young Lawyers’ Association provided Netgazeti with the information about illegal donators which is hidden for journalists. The SAO had released this information on them several days ago without any problem. All five donators of the UNM were individual entrepreneur and they are: Koba Naskidashvili, donated 48 000 lari to the UNM; 2. Lagodekhi district resident Amirakh Amirakhov – 49 000 lari; 3. Avtandil Sulkhanishvili from Akhmeta – 53 000 lari. 4. Guram Bekauri from Kaspi – 55 000 lari and 5. Ilia Noniashvili from Kaspi – 60 000 lari.
It is not known yet whether the Tbilisi City Court has fined the abovementioned people with five-fold amount of the donated sum. Since SAO, National Movement and City Court did not provide us with the requested information, Netgazeti could not cover the court proceeding.