არასათანადო პირობები საარჩევნო უბნებზე
„მომავალი საპარლამენტო არჩევნებისთვის ქუთაისში სრული მზადყოფნა გამოცხადდა. მიმდინარეობს სერიოზული მუშაობა და ყველა პირობაა იმისთვის, რომ არჩევნებს ყველა უბანი მომზადებული შეხვდეს. რაც შეეხება საუბნო კომისიების ტექნიკურად აღჭურვას, არჩევნებამდე ჯერ დრო გვაქვს და ვიმედოვნებთ, ეს პროცესი წარმატებით წარიმართება“, - ეს განცხადება ქუთაისის #59-ე საოლქო კომისიის თავმჯდომარემ ავთანდილ ოსეფაიშვილმა ჯერ კიდევ საუბნო საარჩევნო კომისიების პირველ შეკრებაზე გააკეთა.
აღნიშნული განცხადებიდან თითქმის ერთი თვის შემდეგ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები არასათანადო სამუშაო პირობებზე  საუბრობენ.
„მართალია, საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტების პროცესი დასრულდა და საარჩევნო უბნებზე ამომორჩეველთა სიებიც გაიკრა, თუმცა, ფაქტია, რომ ეს საკმარისი არ არის.  საუბნო საარჩევნო კომისიებს ძალიან ცუდ პირობებში გვიწევს მუშაობა. სამწუხაროდ, კომისიის თავმჯდომარეები, რომელთა უმრავლესობაც სახელისუფლებო პარტიის წარმომადგენელია, ამაზე ყურადღებას არ ამახვილებენ. ისინი სულ სხვა პრობლემების მოგვარებით (როგორიცაა მეტი ამომრჩევლის გადაბირება, არჩევნებში გამარჯვება და ა. შ.) არიან დაინტერესებული“, - აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბარში ერთ-ერთი საუბნო საარჩევნო კომისიის ოპოზიციონერი წევრი, რომელიც ვინაობის გამხელისგან რიგი გარემოებების გამო თავს იკავებს.
საუბნო-საარჩევნო კომისიები ქუთაისში, ძირითადად, სკოლამდელი და სამედიცინო დაწესებულებების, საჯარო სკოლების,   ასევე,  ყოფილი მუნიციპალიტეტების შენობებსა და საცხოვრებელ კორპუსებშია განთავსებული.
2012  წლის მოწვევის პარლამენტს ქუთაისში სულ 127 საარჩევნო უბანზე აირჩევენ. არჩევნებამდე 11 დღით ადრე კი, როგორც ირკვევა, საარჩევნო უბნებზე მთელი რიგი პრობლემებია მოსაგვარებელი.

Unequal Conditions at Polling Stations
“Kutaisi declared full readiness for the upcoming parliamentary elections. Serious preparation activities are taken and all conditions are created for the Election Day in precincts. As for the technical equipment of Precinct Election Commissions, we have time before the Election Day and hopefully this process will finish successfully,” chairman of the Kutaisi District Election Commission # 59 Avtandil Osepaishvili said during the first meeting of the precinct election commissions.
About one month later after this statement, the members of the PECs complain about unequal working conditions.
“Although the process of election administrations’ completion finished and voters’ lists were placed in precincts, it is not enough. PECs work in unbearable conditions. Unfortunately, commission chairpersons, whose majority represents the ruling party, do not pay attention to this problem. They are interested in completely different problems (like gaining voters over, victory in the elections, etc),” a member of the PEC from the opposition party told humanrights.ge who refrained from publishing his name because of certain reasons.
Polling stations were opened in education institutions, medical centers, public schools, buildings of former municipal institutions and in residential buildings.
The 2012 Parliament will be elected in 127 polling stations throughout Kutaisi. 11 days before the Election Day, a set of problems still remain unresolved.