კახა ჟორჟოლიანს 40-დღიანი პატიმრობა შეეფარდა
მესტიის საოლქო კომისიაში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელ კახა ჟორჟოლიანს ზუგდიდის საქალაქო სასამართლომ 40-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ მისმა მეუღლემ, უფლებადამცველმა ნინა ხატისკაცმა განუცხადა, სასამართლო პროცესი 2 საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა და ისე დასრულდა, რომ მასზე მოსამართლე დავით კეკენაძეს არც მოწმეები დაუკითხავს და არც დაცვის მხარის არც ერთი შუამდგომლობა განუხილავს.
ხატისკაცის განმარტებით, მის მეუღლეს საოლქო კომისიაში ცესკოს წარმომადგენლისადმი სიტყვიერი შეურაცხყოფა, კერძოდ, გინება ედება ბრალად, თუმცა, აღნიშნულს ჟორჟოლიანი უარყოფს. „აქედან გამომდინარე, ვფიქრობთ, რომ ზუგდიდის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება პოლიტიკურია. მას ჩვენ ხვალ სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრებთ“, - აღნიშნა ხატისკაცმა.
სამართალდამცველებმა მესტიის საოლქო კომისიაში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი კახა ჟორჟოლიანი 23 სექტემბერს დააკავეს. რაც შეეხება დაკავების მოტივს, ხატისკაცის თქმით, კახა ჟორჟოლიანი ამავე საოლქო კომისიაში ცესკოს წარმომადგენლის, გვარად სოფრომაძის საჩივრის საფუძველზე აიყვანეს, რომელთანაც მის მეუღლეს რამდენიმე დღის წინ შელაპარაკება მოუვიდა.
„კახა მესტიის საოლქო კომისიაში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელია. რამდენიმე დღის წინ მას შელაპარაკება მოუვიდა ცესკოს წარმომადგენელ სოფრომაძესთან იმის გამო, რომ მესტიაში 200-კაციანი სპეცუბანი მიამაგრეს მაშინ, როცა იქ სამხედრო ნაწილები ბაზირებული არასდროს ყოფილა. ეს იყო მცდელობა, რომ დამატებით 200 ხმა შეეტანათ მესტიაში სამხედრო უბნის სახით. სხვათა შორის, ცესკოს სამართლიანი გადაწყვეტილებით, ამ უბნის გაუქმება მოხერხდა. სწორედ ამ თემაზე მოხდა კახასა და სოფრომაძეს შორის შელაპარაკება. იქ იყო ცოტა ცხელი საუბარი, მაგრამ ფიზიკური შეხება და დაპირისპირება არ ყოფილა. როგორც აღმოჩნდა, ამ ფაქტთან დაკავშირებით სოფრომაძემ საჩივარი დაწერა, სადაც კახას სხდომის ჩატარების ხელშეშლაში ადანაშაულებს“, - განაცხადა ნინა ხატისკაცმა.

Kakha Jorjoliani Imprisoned for 40 days
His wife, human rights defender Nina Khatiskatsi told Interpresnews that court hearing lasted 2 hours and Judge David Kekenadze finished it without questioning witnesses and discussing the solicitations of the defense side.
Khatiskatsi says her husband was accused of verbal assault of the CEC representative but Zhorzholiani denies the allegation. “Therefore we believe that the judgment of the Zugidi City Court is politically grounded. We will appeal it at the Appeal Court tomorrow,” Khatiskatsi said.
Law enforcement officers arrested Kakha Zhorzholiani on September 23. As for motive of his detention, as Khatiskatsi said, Zhorzholiani was arrested based on the complaint of Sopromadze, CEC representative in Mestia DEC; several days ago Zhorzholiani and Sopromadze had an argument.
“Kakha represents Georgian Dream in Mestia DEC.  Several days ago he quarreled with Sopromadze, a CEC representative; they argued about opening 200-member special polling station in Mestia when there had never been military bases there. It was attempt to add 200 more votes in Mestia via military precinct. By the way, based on the fair decision of the CEC, this polling station was cancelled. Kakha and Sopromadze had argument on this issue though they did not assault each other.  Sopromadze wrote complaint on this fact and blamed Kakha in hindering the ongoing session,” Nina Khatiskatsi said.