დააკავეს „ქართული ოცნების“ აქტივისტი, სამბოში მსოფლიოს ჩემპიონი მამუკა ჯანანაშვილი
კასპის რაიონში, სოფელ ხოვლეში „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი აქტივისტი და მობილური ჯგუფების უფროსი მამუკა ჯანანაშვილი დააკავეს. როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი იუწყება, ჯანანაშვილი საკუთარ საცხოვრებელ სახლში აიყვანეს. როგორც მისი მამა, პავლე ჯანანაშვილი აცხადებს, 23 სექტემბერს დილის 06:00, დაახლოებით თხუთმეტამდე პოლიციელი შეიჭრა მათ საცხოვრებელ სახლში და ჩხრეკა დაიწყეს.
„მოვითხოვე ორდერი, თუმცა ჩვენთვის ჩხრეკის ორდერი არავის წარმოუდგენია და ერთ-ერთ უჯრიდან, სადაც მე და ჩემი მეუღლე პირად ნივთებს და თეთრეულს ვინახავთ, პოლიციელებმა კარაბინის და ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღის ვაზნები ამოიღეს“, - აცხადებს პავლე ჯანანაშვილი.
მისი თქმით, უჯრაში ვაზნები თავად პოლიციელებმა ჩადეს. ჯანანაშვილის ცნობით, ბოლო პერიოდში რამდენჯერმე გააფრთხილეს ოჯახი, რომ მათ წინააღმდეგ გარკვეული პროვოკაცია იგეგმებოდა.
მამუკა ჯანანაშვილი სამბისტია, მსოფლიო ჩემპიონია, ევროპის რამდენიმე გზის პრიზიორი. ის ასევე პოლიციის მაიორია, თუმცა იგი 3 წლის განმავლობაში აღარ მუშაობდა სამართალდამცავ სტრუქტურებში. მას ტაბელური იარაღის ტარების უფლება ჰქონდა.
ამ დროისთვის დაკავებული ჯანანაშვილი კასპის პოლიციის სამმართველოს შენობაშია გადაყვანილი. მის ადვოკატს, რომელიც თბილისიდან ჩამოვიდა, მასთან შეხვედრის შესაძლებლობა ამ დრომდე არ ეძლევა.
„ქართული ოცნების“ წევრები „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას აცხადებდნენ, რომ მამუკა ჯანანაშვილის დაკავების ერთადერთი მოტივი მისი განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულება და აქტიურობაა.
ასევე ცნობილი გახდა, რომ რამდენიმე ადამიანი გორშიც დააკავეს. როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი იუწყება , ყველა მათგანი „ქართული ოცნების“ წევრი ან მხარდამჭერია.

World Champion and Activist of the Georgian Dream Mamuka Jananashvili Arrested
Mamuka Jananashvili, an activist and head of mobile groups, was arrested in Khovle village in Kaspi. Interpresnews’ correspondent reports that Jananashvili was arrested in his house.  His father Pavle Jananashvili said that on September 23 at 06:00 am about 15 police officers burst into their house and started search procedures.
“I asked them to produce search warrant but they did not; they withdrew and confiscated carbine and gun bullets from the drawer were I and my wife keep personal items and linen,” Pavle Jananashvili said.
He said police officers had planted bullets in the wardrobe. Jananashvili reported his family had been warned about some provocations against his family several times recently.
Mamuka Jananashvili is world champion and prize winner of several European tournaments in wrestling. He is police major but has not worked for police for three years. He had permission to have a gun.
Right now Jananashvili is in the Kaspi police office. His lawyer arrived from Tbilisi and has not had chance to meet him yet.
Members of the Georgian Dream told IPN that only motive of Mamuka Jananashvili’s arrest was his different political opinion.
Also, it was reported that several other people were also arrested in Gori. As Interpressnews correspondent reports, all of them are either Georgian Dream members or supporters.