ფოთში „ქართული ოცნების“ ორი აქტივისტი დააკავეს
23 სექტემბერს ფოთში „ქართული ოცნების“ ორი აქტივისტი - გიზო ცაცუა და გოდერძი შონია პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ბრალდებით დააკავა. დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით „ქართული ოცნების“ ფოთის მაჟორიტარობის კანდიდატმა, ეკა ბესელიამ საგანგებო ბრიფინგი გამართა, სადაც ხელისუფლების მხრიდან დაგეგმილ პროვოკაციებზე ისაუბრა.
დეპუტატობის კანდიდატის თქმით, 22 სექტემბერს ახალ რაიონში მცხოვრები „ქართული ოცნების“  მხარდამჭერები ზუგდიდში გასამართ აქციაზე წასასვლელად  ემზადებოდნენ. ამ დროს მათთან „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი აქტივისტი თემურ კარბაია მივიდა და მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. კოალიციის აქტივისტმა გიზო ცაცუამ კარბაია გვერდით გაიყვანა და მოუწოდა სიმშვიდისკენ. ამით ინციდენტიც იმ დღესვე აღმოიფხვრა. თუმცა, მეორე დღეს პოლიციამ „ქართული ოცნების“ აქტივისტებს - გიზო ცაცუასა და გოდერძი შონიას სახლში მიაკითხა და დაკითხვის მიზნით პოლიციის სამართველოში წაიყვანა, სადაც ისინი დააკავეს.
ეკა ბესელია ოპოზიციის აქტივისტების დაკავების გახშირებას თავისებურ ახსნას უძებნის: „ზუგდიდში დიდმა და მაშტაბურმა თავყრილობამ ხელისუფლებას წონასწორობა დააკარგვინა. როგორც ვხედავთ, ქალბატონი შს მინისტრის პირველი დღე დაიწყო რეპრესიებითა და პოლიტიკური თავდასხმებით. დაგეგმილია „ქართული ოცნების“ აქტივისტებისა და მხარდამჭერების მიმართ პროვოკაციების მოწყობა, რათა შეიქმნას „სამართლებრივი საფუძვლები“ პოლიტიკური დევნისა და რეპრესიების განსახორციელებლად. ჩვენი აქტივისტები სრულიად უკანონოდ არიან დაკავებულები და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ მათ გასანთავისუფლებლად“.
ბრიფინგზე ეკა ბესელიამ დაკავებულების მიმართ სამართლებრივ დარღვევებზეც ისაუბრა. „სასამართლოს დაკავების დღესვე უნდა შეეფარდებინა მათთვის აღმკვეთი ღონისძიება, რაც არ მომხდარა და ეს ერთ-ერთი კანონდარღვევაა, რაზეც ჩვენ აუცილებლად მოვახდენთ რეაგირებას“, – აღნიშნა მან და მხარდამჭერებს სიმშვიდისკენ მოუწოდა: „სულ ცოტა, ერთი კვირაა დარჩენილი არჩევნებამდე. მოგიწოდებთ, შევინარჩუნოთ სიმშვიდე, ვიყოთ მაქსიმალურად ფრთხილად, არ ავყვეთ პროვოკაციებს. ხელისუფლება გადავიდა უკვე ისეთ ფაზაში, რომ მისი გაკონტროლება შეუძლებელია. არ გამოვრიცხავ სხვადასხვა ტიპის პროვოკაციებს. მინდა, ყველა მოსამართლე და პოლიციელი გავაფრთხილო: ნუ აყვებიან ამ რეჟიმს, ნუ გამოიტანენ კანონსაწინააღმდეგო გადაწყვეტილებებს. თავი დაანებონ შანტაჟს და უკანონო დაკავებებს. ჩვენ დავიცავთ ყველა მხარდამჭერს და აქტივისტს. ამ ხელისუფლების დღეები დათვლილია და ნურავინ ნუ შეასრულებს უკანონო ბრძანებებს.
ბრიფინგზე ეკა ბესელიამ პოლიტიკური დევნის სხვა შემთხვევაზეც ისაუბრა: „23 სექტემბერს ასევე კიდევ ერთმა ჩვენმა მხარდამჭერმა, ბესიკ მატკავამ განცხადებით მოგვმართა. მას დილით ავტომანქანიდან უცხო პირები ორი მცირეწლოვანი შვილის მისამართით დაემუქრნენ“.
როგორც მატკავა ამბობს, დილით სახლიდან გამოსულს შავი ფერის უნომრო მანქანამ „ფოლსვაგენმა“ გაუჩერა: „მძღოლის გვერდით მჯდომი პიროვნება მომესალმა და მკითხა - ორი შვილის პატრონი კიდევ დაყიალობ „ოცნებაშიო“?!.. უნდა გეშინოდეს ორი ვაჟკაცის პატრონსო. მაშინებენ ბავშვებით, რომ შევწყვიტო კოალიციაში სიარული. მე ასეთი გადაწყვეტილება მაქვს - კოალიციაში ვხედავ ჩემი ქვეყნის გადარჩენის მომავალს. როგორც ვხედავ, ამ ხელისუფლებას არაფერი დარჩენია იმის გარდა, რომ ბავშვებით შემაშინოს. მიუხედავად ამისა, მე უკან არ დავიხევ“.
მატკავას თქმით, მანქანაში მყოფი ორივე პიროვნების ამოცნობა შეუძლია.
ბესელიას განმარტებით, აღნიშნულ და  მორიგ უკანონობაზე რეაგირების მიზნით,  ინფორმაციას უფლებადამცველ და საერთაშორისო ორგანიზაციას გაუგზავნიან.

On September 23 Georgian Dream activists Gizo Tsatsua and Goderdzi Shonia were arrested by police for violating the administrative code. Majoritarian candidate in Poti from Georgian Dream Eka Beselia held a briefing were she talked about planned provocations from the government.
According to Eka Beselia, on September 22 Georgian Dream supporters were planning to go to the assembly in Zugdidi. During the preparations Temur Karbaia,  a National Movement activist, came to him and verbally assaulted them. Coalition activist Gizo Tsatua called for calm. On that day nothing more took place. But the next day police came to Gizo Tsatua’s and Goderdzi Shonia’s houses to take them to a police station for questioning, where they were arrested.
Eka Beselia has her own explanation for why so many opposition activists are being arrested. She claims that the huge assembly meeting that was held in Zugdidi put the government off balance. The new minister of internal affairs has begun her work with repressions and political attacks. The government plan to provoke Georgian Dream supporters and activists  in order to use repression and political hounding.  Beselia states “Our activists were arrested illegally and we will do anything to release them.”
During the briefing, Eka Beselia also talked about the illegal detention of the arrested people. The court should have confirmed preventive detention measures on that day but they didn’t do so, which is a violation of the law, which we will react to. She calls for calm because only one week is left before the elections: “I call on you to be calm and be extremely careful not to be provoked. The government has started a phase that it cannot control. I fully expect different types of provocations. I want to warn all Judges and police: do not follow this regime and don’t make illegal decisions. Stop blackmailing and illegal detentions. We will protect all supporters and activists. The government's days are numbered and nobody should comply to their orders.”
During the briefing Eka Beselia also mentioned another incident of political persecution: On September 23 our supporter Besik Matkava came to us. In the morning unknown people in a car threatened him about his children.
According to Matkava, in the morning when he came out of his house a black Volkswagen without a number plate stopped in front of him. Matkava said “The person sitting next to the driver greeted me and asked if I, the father of two sons, was still with Georgian Dream? He said I should be afraid. They made threats towards my children in order to stop me going to the coalition. But I have my opinion and I see the future in them. As I can see this government has nothing left except threatening my children. Despite this I won’t back down.”
According to Matkava, he could identify both persons.
Beselia says that they will send information about this to International organizations and human rights protectors.