ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება საქართველოს პენიტენციალურ სისტემაში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი წლების განმავლობაში ამახვილებდა ყურადღებას საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებულ საგანგაშო მდგომარეობაზე. პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები ჩვენი ორგანიზაციის ფაქტობრივად ყველა ანგარიშშია ასახული.  ეს ფაქტები არაერთხელ მოხვდა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის, ჰუმან რაითს უოჩისა და სხვა ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების ანგარიშებშიც. ამის მიუხედავად, 18 სექტემბერს ტელეკომანიების - „მაესტროსა“ და TV9-ს ეთერში გავრცელებულმა ვიდეომასალამ, სადაც გლდანის მე-8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებია აღწერილი, ყოველგვარ მოლოდინს გადააჭარბა.
ვიდეომასალებზე ასახულია, თუ როგორ აწამებენ პატიმრებს გლდანის საპყრობილის თანამშრომლები, უშუალოდ დაწესებულებისა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი პირები. პატიმრების გაუპატიურებისა და არაადამიანური, დამამცირებელი მოპყრობის კადრებმა სამართლიანად აღაშფოთა საქართველოს ყველა მოქალაქე, ვისთვისაც ძვირფასია ადამიანი და მისი ფუნდამენტური უფლებები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აცხადებს, რომ 18 სექტემბერს გავრცელებული შემზარავი კადრები, კიდევ ერთხელ ადასტურებს იმ არაადამიანურ რეჟიმს, რომელიც არსებობს საქართველოს არა მარტო სასჯელაღსრულების, არამედ მთლიანად ძალოვან სისტემაში, რაც თითქმის ყველასთვის არის ცნობილი.
მიგვაჩნია, რომ ის რაც ტელევიზიით ვიხილეთ, სამწუხაროდ არის მხოლოდ მცირედი იმ სისასტიკისა, რაც გამეფებულია ხელისუფლების თითქმის ყველა დონეზე. ვთვლით, რომ აღნიშნული შოკისმომგვრელი ფაქტები უნდა იქნეს განხილული ერთობლიობაში, ვინაიდან ეს არ არის პირველი შემთხვევა. იგი არის 2007 წლის 7 ნოემბრის, 2011 წლის 26 მაისის არაადამიანური დარბევების, სასამართლოსა და პროკურატურის ტენდენციურობის, „ნულოვანი ტოლერანტობის“, სანდრო გირგვლიანისა და უამრავი სხვა ადამიანის სასტიკი მკვლელობის, სახელმწიფო ორგანოთა გაუმჭირვალობის, გაუთავებელი მოსმენების, ადამიანის უფლებათა სრული უგულვებელყოფის და სხვა იმ უამრავ პრობლემათა ლოგიკური გაგრძელება, რომლებზეც არაერთხელ გამოთქვამდნენ შეშფოთებას, მათ შორის, უფლებადამცველი ორგანიზაციები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ არ არის საკმარისი ამ დანაშაულის მხოლოდ აღმსრულებელი პირების თანამდებობიდან გადაყენება, ან თუნდაც მათი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა. პრობლემა, რომელიც დღეს გახდა აქტუალური არ არის მხოლოდ მათი, ერთჯერადი თანამდებობრივი გადაცდომა, ერთეული შემთხვევა. ეს სისტემური პრობლემაა, რომელიც კომპლექსურ გადაწყვეტას მოითხოვს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენ მივმართავთ ხელისუფლებას, რათა შეიქმნას სპეციალური, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი საგამოძიებო კომისია, რომლის შემადგენლობაშიც უნდა შევიდნენ სახალხო დამცველი და უფლებათადამცველი ავტორიტეტული არასამთავრობო ორგანიზაციები. აღნიშნულმა კომისიამ დეტალურად უნდა შეისწავლოს არა მხოლოდ გლდანის მე-8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში შექმნილი მძიმე მდგომარეობა, არამედ მთლიანად სასჯელაღსრულების სისტემა.
დაუყოვნებლივ უნდა მოხდეს ციხეების დაქვემდებარება უფლებადამცველი ორგანიზაციების მუდმივი მონიტორინგისადმი, რაზეც 2011 წელს ხელისუფლებას რეკომენდაცია მისცა ევროპარლამენტმა და საჭიროა ხელისუფლებამ შეასრულოს ეს რეკომენდაცია.
წინააღმდეგ შემთხვევაში, ცხადი იქნება, რომ ის, რაც ხდება სასჯელაღსრულების სისტემაში, ხდება ხელისუფლების უშუალო მონაწილეობით და მისი წახალისებით, რისი გამოსწორების სურვილიც ხელისუფლებას არ გააჩნია.

Statement of the Human Rights Center Regarding the Situation in Georgian Penitentiary System
Human Rights Center has been reporting about alarming situation in Georgian custodies for many years. Almost every report of the organization revealed facts of prisoners’ torture and inhuman treatment. These facts were reflected in the reports of the US State Department, Human Rights Watch and other authoritative international organizations. Despite that, on September 18, video-footage aired by TV-companies Maestro and T V 9, which showed facts of prisoners’ torture and inhuman treatment, exceeded all expectations.
The videos demonstrated how the personnel of the Gldani prison, senior officers of the custody and penitentiary department among them, torture prisoners. The scenes of rape and inhuman, degrading treatment of prisoners astonished every citizen of Georgia who respects human and his/her fundamental rights.
Human Rights Center declares that shocking images spread on September 18 proved existence of inhuman regime that is governing not only the penitentiary system but entire law enforcement system of the country and everybody is fully aware of it.
We believe it was only small part of the cruelty committed by representatives of every layer of the government which we saw on TV. We think these shocking facts must be discussed jointly because it was not first case. It was logic continuation of inhuman dispersals of peaceful demonstrations of November 7, 2007, May 26, 2011, partiality of judiciary system and prosecutor’s office, zero tolerance, cruel murders of Sandro Girgvliani and many others, non-transparency of state institutions, endless listening of citizens, complete negligence of human rights and other many problems. Human rights organizations have been complaining about these problems for a long time.
Human Rights Center believes it is not enough to resign only executors of these crimes or their punishment under the criminal law. The problem, which became urgent today, was not a single case or one separate malfeasance. It is systemic problem and it can be resolved only through complex measures.
Due to abovementioned circumstances, we appeal to the government of Georgia to set up special, independent and impartial investigative commission, whose members must be Public Defender of Georgia and authoritative human rights nongovernmental organizations. This commission shall study the hard situation not only in Gldani prison # 8 but in the entire penitentiary system.
The penitentiary system shall immediately become subject of permanent monitoring of human rights organizations as it was recommended by the European Parliament to the government of Georgia in 2011; and the government shall implement this recommendation.
If the government refuses to satisfy our requests, it will be evident that everything happened in the penitentiary system with direct participation and encouragement of the government and the latter does not wish to eradicate this problem.