პატიმრის ხმის ფასი - არჩევნები, პატიმართა წამების ახალი მიზეზი
მედიაში პატიმართა წამების კადრების გავრცელების შემდეგ, უფრო თვალნათელი გახდა პენიტენციალურ სისტემში არსებული განუკითხაობა. ახალი საარჩევნო კოდექსის თანახმად, ყოველდღიურ ტერორში მყოფ მსუბუქი დანაშაულისთვის გასამართლებულ მსჯავრდებულებს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება აქვთ. რა თქმა უნდა, ხელისუფლება არ აპირებს ეს ხმები წყალს და ქარს გაატანოს.
Humanrights.ge  შეეცადა გამოეკვლია, ვისგან წამოვიდა პირველად  პატიმართა არჩვენებში ჩართვის ინიციატივა.  აღმოჩნდა, რომ მსგავი რეკომენდაცია  2011 წელს საქართველოს მთავრობას ვენეციის კომისიამ მისცა. კომისიის მდივანი თომას მარკერტი მაშინ ოპოზიციას არწმუნებდა, რომ პატიმრებისთვის ამ უფლების მინიჭება აუცილებელი იყო. მართალია,  ვენეციის  კომისია ამ განცხადებასთან ერთად იმაზეც  წერდა, რომ არჩევნები ციხეში ღიად და გამჭვირვალედ უნდა ჩატარდეს, მაგრამ ის, რომ რეკომენდაცია აბსოლუტურად ვერ პასუხობს საქართველოში არსებულ რეალობას, ფაქტია.
ცხადია, ვენეციის კომისიის აღნიშნული რეკომენდაცია მთავრობამ დიდი ხალისით მიიღო. შესაბამისად,  პატიმრები რომლებიც უკვე დასაბუთებულად  ვიცით, რომ ყოველდღიურ რეჟიმში წამებას განიცდიდნენ, 1 ოქტომბერს საარჩევნო პროცესში ჩაერთვებიან.
საარჩევნო უბნები, ძირითადად, ციხის ადმინისტრაციულ შენობაში მოეწყობა - ალბათ, სულ რაღაც 10 მეტრის მოშორებით იმ შენობიდან, სადაც პატიმრებს ფიზიკურად უსწორდებოდნენ. ამ სიტყვის წარსულ დროში ხსენება, შეიძლება, ჩვენი მხრიდან არაობიექტურობა იყოს, რადგან ციხეებში განხორციელებული საკადრო ცვლილებების  მიუხედავად, კვლავ გავრცელდა რამდენიმე ინფორმაცია, რომ პატიმართა ცემა კვლავ გრძელდება.
„რუსთავში პატიმრებისთვის 2 უბანი გაიხსნება. ერთი მთის ძირისკენ, სადაც მე-6 საპყრობილეა და მეორე  მე-16 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში“, - გვიხსნიან რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიაში.
შესაბამისად,  ერთი უბანი იხსენება მე-6 საპყრობილესთან,  რომლის გისოსებიდან ყოველდღე პატიმართა შეძახილები ისმის.
პატიმრები საპყრობილესთან შეკრებილებს კონკრეტული პატიმრის გვარს უსახელებენ, ვისაც სასტიკად სცემეს. ამ  ციხის ერთ-ერთი პატიმრის გოდერძი კიკნაძის ცემის ფაქტი, უკვე უფლებათადამცველების მხრიდანაც არის დაფიქსირებული. მე-6 საპყრობილის კართან უკვე მთელი კვირაა, პატიმრის  დედა შიმშილობს და ითხოვს, არ მოუკლან შვილი.
იმის გასარკვევად, ექნებათ თუ არა დამკვირვებლებს  ციხის უბნებზე მუშაობის საშუალება, ცესკოს დავუკავშირდით. ცესკოს პრესსამსახური და ასევე, ცხელი ხაზის ოპერატორი გვიხსნის, რომ ნებისმიერი ციხის უბანზე დაკვირვების საშუალება გვექნება.
პატიმრები კი ციხეებში გაჩენილ ახალ ტენდენციაზე საუბრობენ. მათი თქმით, ციხის ადმინისტრაცია მათ ახლა არა ქურდების, არამედ ბიძინა ივანიშვილის შეგინებას აიძულებს.  გლდანის მე-8 საპყრობილეში შესულ ჩვენ კოლეგებს პატიმარი უყვება, რომ არჩევნებზე ხუთიანის არშემოხაზვის შემთხვევაში, ფიზიკური ანგარიშსწორებით ემუქრებიან.

Price of Prisoner’s Vote – Elections, a New Reason to Torture Prisoners
After video-footage of prisoners’ torture was depicted in the media, existing illegality in the penitentiary system became more evident. In accordance with the new Election Code, those convicted of minor crimes, though subject to constant intimidation, have the right to vote. Of course, the government is not going to waste their votes.
Humanrights.ge tried to find out who initiated the idea of involving prisoners in the elections. As we were informed, in 2011 the Venice Commission sent a recommendation along these lines to the Government of Georgia. Commission Secretary Thomas Markert assured opposition parties that it was important to grant this right to prisoners. Although the Venice Commission wrote alongside the recommendations that election procedures must be open and transparent in penitentiary institutions, the recommendation does not in fact correspond to the real situation in Georgia.
Of course, the government was happy to accept this particular recommendation of the Venice Commission. Consequently, prisoners who were tortured on daily basis, will take part in the October 1 elections.
The polling stations will function inside the prison administration building – about 10 meters away from the place where prisoners were physically abused. Using this word, abuse, in the past tense may be biased on our part because despite personnel changes in prisons, some information was spread indicating that prisoners’ abuse still continues.
“Two polling stations will be opened in Rustavi for prisoners. One will be located near Prison # 6 and the second in the penitentiary institution # 16,” members of the Rustavi District Election Commission clarified.
So one polling station will function in the prison from where we hear prisoners screaming every day.
Prisoners shout the name of the abused inmate from the prison in front of which relatives are gathered. Human rights defenders have already made statements about physical abuse of Goderdzi Kiknadze, inmate of Prison #6. His mother has been on hunger strike for one week with the request not to kill her son.
We got in touch with CEC to find out whether observers will be allowed into prison polling stations. CEC press-center and hot-line operator clarified that observers will have the chance to observe the ballotting process in every precinct.
Prisoners speak about a new trend in prisons. They allege that the prison staff, who used to order prisoners to insult notorious criminals in the mafia, now demand that they insult Bidzina Ivanishvili . An inmate told our colleagues in Gldani Prison # 8 that unless they circle number 5 (UNM’s election number), they will be physically abused.