აქციის მონაწილეები ქუთაისის ციხეში შესვლას ითხოვენ
მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიერ შექმნილი საზოგადოებირვი მოძრაობა „შეაჩერე აქტი“  10-დღიანი აქციების ფარგლებში ქუთაისში, სახელმწიფო უწყებების მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებებს აგრძელებს.
24 სექტემბერს აქციის მონაწილეები ქუთაისის #2 საპყრობილეში შესვლის მოთხოვნით ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოსთან შეიკრიბნენ. ისინი აცხადებენ, რომ #2 საპყრობილეში პატიმრები ვძიმე ვითარებაში იმყოფებიან და ციხის თანამშრომელთა გათავისუფლების მოთხოვნით უკვე მე-4 დღეა შიმშილობენ.
„ჩვენ ციხეში შესვლის მოთხოვნით სახალხო დამცველის ქუთაისის ოფისს მივმართავთ და მოვითხოვთ, მოგვეცეს საშუალება საკუთარი თვალით ვიხილოთ იქ არსებული მდგომარეობა. მხოლოდ ამის შემდეგ დავიჯერებთ, რომ პატიმრებს რაიმენაირი საფრთხე არ ემუქრებათ“, - აცხადებენ აქციის მონაწილეები.
humanrights.ge სახალხო დამცველის ქუთაისის წარმომადგენლობას დაუკავშირდა. სახალხო დამცველის რწმუნებული იმერეთშში მადონა ბასილაძე აცხადებს, რომ მსგავსი მოთხოვნით მისთვის ჯერ არავის მიუმართავს.
„ჩვენ გუშინ მთელი დღე ქუთაისის #2 საპყრობილეში გავატარეთ. საფუძვლიანად ვიკვლევთ იქ არსებულ მდგომარეობას. ვადასტურებ ფაქტს, რომ რამდენიმე პატიმარი იქ მართლაც შიმშილობს. ისინი ციხის თანამშრომელთა გათავისუფლებას ითხოვენ“, - აცხადებს სახალხო დამცველის რწმუნებული. მისივე განმარტებით, იმ პირთაგან, რომელთა გათავისუფლებას პატიმრები ითხოვენ, რამდენიმემ უკვე დატოვა სამსახური.

Demonstrators Request Entrance to Kutaisi Prison
Representatives of media and nongovernmental organizations continue demonstrations in front of state institutions within the context of 10-day rallies of the public movement “Stop Act”.
On September 24, demonstrators gathered in front of Kutaisi Appeal Court and requested entrance into Kutaisi Prison # 2. They state that prison inmates are in horrible conditions and they have been on hunger-strike for four days already, requesting the dismissal of prison personnel.
“We applied to the Public Defender’s Kutaisi office to allow us to enter the prison; we want to see personally the real situation in the prison. Only after that will we be assured  that prisoners are not in danger,” the protestors said.
Humanrights.ge got in touch with the Public Defender’s Kutaisi office. Ombudsman’s attorney in Imereti region Madona Basiladze said nobody had applied to them with the request.
“Yesterday we spent the whole day in Kutaisi Prison #2. We are thoroughly studying the current situation there. I confirm that several inmates are on hunger strike and they are demanding the dismissal of prison personnel,” the Ombudsman’s attorney said. According to her, some employees of the prison have already quit their jobs.