ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მედიამონიტორინგის ორი პერიოდული ანგარიში წარმოადგინა
28 სექტემბერს სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პრესკონფერენცია გამართა და საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის ორი პერიოდული ანგარიშის შედეგები გამოაქვეყნა.
ანგარიშების პრეზენტაციაზე, ჟურნალისტების გარდა, მოწვეულნი იყვნენ ამ თემით დაინტერესებული ორგანიზაციები. პრესკონფერენციას დაესწრნენ საზოგადოებრივი მაუწყებლების წარმომადგენლები, რომლებმაც ანგარიშთან დაკავშირებით თავიანთი მოსაზრებები გამოთქვეს.
ამჯერად, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გამოაქვეყნა პერიოდული ანგარიშები, რომელიც მოიცავს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის შედეგებს 27 აგვისტოდან 9 სექტემბრის ჩათვლით.
აღნიშნულ პერიოდში საზოგადოებრივ მაუწყებელზე კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტები დაბალანსებულად გაშუქდა, რასაც ვერ ვიტყვით „რუსთავი 2“-ზე, „იმედზე“, „კავკასიასა“ და „მაესტროზე“, სადაც ეთერში ბევრად უფრო მეტ ადგილს იკავებს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის პოლიტიკური რეკლამები. რაც შეეხება „მე-9 არხს“, აქ „ქართული ოცნების“ რეკლამები უფრო მეტად არის წარმოდგენილი. ამავე დროს, ნაციონალური მოძრაობა იყენებს „საქართველო არ იყიდებას“ მიერ „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ დამზადებულ ვიდეორგოლებს, სადაც უარყოფითი ტონით არის წარმოჩენილი მოწინააღმდეგე პოლიტიკური ძალა - საარჩევნო ბლოკი „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“. შედეგად ოთხ ტელეარხზე ვიღებთ აგრესიულ პიარ-კამპანიას ოპოზიციური კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის - „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ.
ანგარიშები სრული სახით იხ. ლინკებზე:
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგი 27 აგვისტო - 2 სექტემბრის შედეგები
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგი 3 სექტემბერი - 9 სექტემბრის შედეგები
ამ ანგარიშის გავრცელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“, USAID-ის მეშვეობით. გამოთქმული შეხედულებები ეკუთვნის მხოლოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრს და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES), USAID-ის ან ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის შეხედულებებს.

Human Rights Center will present the findings of the two last periodic reports of the Media Monitoring
Today, on September 28, at 3:00 pm Human Rights Center organized press-conference in the Hotel Courtyard Marriott and presented results of the two periodic reports of the Media Monitoring of the Parliamentary Elections.
Besides journalists, Center kindly invited interested organizations to the presentation. Representatives of the GPB attended the presentations and expressed their opinions regarding the report.
This time, Human Rights Center published last periodic reports which present findings of the Media-monitoring of the Parliamentary Elections in the period of August 27-September 9.
During this period of monitoring, Public Broadcaster covered qualified election subjects in balanced manner though we cannot say the same about TV-Companies Rustavi 2, Imedi, Kavkasia and Maestro where political advertisements of the United National Movement occupy more time than ads of other political parties. As for TV-9, it allocated more time to the advertisements of the Georgian Dream. At the same time, National Movement used video-clips against Georgian Dream prepared by the NGO Georgia Not for Sale, where political party – Election Bloc Bidzina Ivanishvili- Georgian Dream is presented in a negative tone. As a result, we receive aggressive PR campaign against the qualified opposition election subject – Bidzina Ivanishvili- Georgian Dream in all four TV-Channels.
Media Monitoring of Parliamentary Elections  Results from August 27-September 2
Media Monitoring of Parliamentary Elections Results from September 3 – September 9
This press-release is made possible by the support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the sole responsibility of Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the International Foundation for Electoral Systems, USAID or the United States Government.