„ქართული ოცნების“ კანდიდატის სასარგებლოდ მოხსნილი კანდიდატურები
კოალიცია „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ ჩოხატაურსა და ოზურგეთში თანამდებობები დატოვეს წვევამდელთა სამსახურის უფროსმა და გურიანთას რწმუნებულის თანაშემწემ. მართალია, ლანჩხუთში მსგავს ფაქტს ადგილი არ ჰქონია, მაგრამ სამაგიეროდ აქ „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის სასარგებლოდ თავიანთი კანდიდატურები მოხსნეს პარტია „თავისუფალი საქართველოსათვის“ კანდიდატმა მინდია კეჭეხმაძემ და „ქართული დასის“ სახელით დარეგისტრირებულმა კანდიდატმა, პარტია „განახლებული საქართველოსთვის“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის თავმჯდომარე ალექსანდრე მახათაძემ.
„მე მივიღე ეს გადაწყვეტილება მას შემდეგ, რაც ის ამაზრზენი კადრები ვნახე. ვხსნი ჩემს კანდიდატურას თემურ ჩხაიძის სასარგებლოდ, რომელიც „ქართული ოცნების“ კანდიდატია ლანჩხუთში და მოვწოდებ ყველა ჩემს მხარდამჭერს, მხარი დაუჭიროს თემურ ჩხაიძეს“, - განაცხადა მინდია კეჭეხმაძემ ლანჩხუთში ბიძინა ივანიშვილთან შეხვედრაზე.
ამ საკითხს საგანგებო ბრიფინგი მიუძღვნა ალექსანდრე მახათაძემ: „პარტია „განახლებული საქართველოსათვის“ ჯონდი ბაღათურიას „ქართულ დასთან“ გაერთიანდა და არჩევნებში თავისი კანდიდატურები სწორედ ამ პარტიის სახელით წარმოადგინა. ლანჩხუთში კანდიდატი მე გახლდით. თუმცა, ბოლო დროს განვითარებული მოვლენების შემდეგ „ქართულმა დასმა“ გადაწყვიტა, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით მოეხსნა მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატურები და მხოლოდ ბატონ ჯონდის დაეტოვებინა თავისი კანდიდატურა. მე ვუერთდები ამ ნაბიჯს და ჩემს კანდიდატურას ვხსნი „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, თემურ ჩხაიძის სასარგებლოდ“.
მახათაძემ ასევე აღნიშნა, რომ ის მთელი თავისი გუნდით დგას „ქართული ოცნების“ გვერდით.
„ახალი მემარჯვენეების“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერმა დავით წულაძემ კი პროტესტის ნიშნად პარტია დატოვა და ისიც კოალიციას შეუერთდა.

Cancelled Candidatures in favor of Georgian Dream
The head of Military Registration, Call-up and Mobilization Service and the assistant to Gurianta village attorney resigned in support of coalition Georgian Dream. Although similar facts did not occur in Lanchkhuti, two people cancelled their candidatures in favor of the majoritarian candidate of Georgian Dream. They are Mindia Kechekhmadze from Free Georgia and Aleksandre Makhatadze-the chairman of the Renewed Georgia’s Lanchkhuti office. Aleksandre Makhatadze was registered candidate of the political party Georgian Dasi.
“I made this decision after I saw that horrible video. I cancel my candidature in support of the Georgian Dream’s candidature in Lanchkhuti- Temur Chkhaidze. I call on all my supporters to vote for Temur Chkhaidze,” Mindia Kechekhmadze stated when he met Bidzina Ivanishvili in Lanchkhuti.
Aleksandre Makhatadze dedicated a special briefing to this issue:”Renewed Georgia united with Georgian Dasi of Jondi Baghaturia and nominated its candidatures under the name of this party. I am a majoritarian candidate in Lanchkhuti. Though, Georgian Dasi decided to cancel its candidatures throughout Georgia after latest events. Only Jondi Baghaturia did not cancel his candidature. I join this decision and cancel my candidature in benefit of Temur Chkhaidze-the majoritarian candidate of Georgian Dream.
Makhatadze also added that he with his whole party supports Georgian Dream.
Davit Tsuladze-the head of Lanchkhuti local branch of New Rights left the party in protest and joined the coalition too.