ამომრჩეველმა კაბინაში ბიულეტენებს ფოტო გადაუღო
მცხეთის 27-ე საარჩევნო ოლქში, მე-5 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა თემურ მარტოლიკმა თავის საარჩევნო ბიულეტენებს ფოტო გადაუღო. ფოტოკამერის ჩხაკუნის ხმის გაგონებისთანავე დამკვირვებლებმა, მათ შორის - ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა და კომისიის თავმჯდომარემ, ვახტანგ ყიფშიძემ ეს ფაქტი დააფიქსირეს.
ამის შემდეგ საუბნო საარჩევნო კომისიამ თემურ მარტოლიკის ბიულეტენები გააბათილა და აღმოჩნდა, რომ მას ორივე ბიულეტენში ნაციონალური მოძრაობის საარჩევნო ნომერი - ხუთიანები ჰქონდა შემოხაზული.
დამკვირვებელთა შეკითხვაზე, თუ რატომ გადაუღო ფოტო თავის ბიულეტენს, ამომრჩეველმა თემურ მარტოლიკმა გაიცინა და თქვა, რომ უნდოდა, თავისი არჩევანი ისტორიისთვის შემოენახა.
ამ შემთხვევის შემდეგ საუბნო კომისიის თავმჯდომარე ვახტანგ ყიფშიძემ უბანზე მყოფ ამომრჩევლებს ხმამაღლა მოუწოდა, კაბინაში არ გადაეღოთ ფოტო ბიულეტენებისთვის, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მათი ხმა გაბათილდებოდა.
არჩევნებამდე ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ ნაციონალური მოძრაობის კოორდინატორები თავიანთ მხარდამჭერ ამომრჩევლებს, განსაკუთრებით - საჯარო სამსახურებში დასაქმებულ მოქალაქეებს, ავალებდნენ კაბინაში არჩევანის გაკეთების შემდეგ, ფოტო გადაეღოთ ბიულეტენებისთვის და მიეტანათ მათთვის, რათა ამ გზით დაედასტურებინათ, რომ ხმა ნამდვილად ნაციონალურ მოძრაობას მისცეს.

Voter Took Photo of Ballot Paper in the Cabin
Voter Temur Martolik took photo of his ballot paper in Polling Station # 5 in Mtskheta Election District # 27. As soon as observers, HRC observer among them and commission chairman Vakhtang Kipshidze heard sound of photo-camera, they responded to the fact.
Afterwards, commission chairman annulled ballot papers of Temur Martolik and as it was found out he had marked election number 5 of the National Movement on both papers.
Observers asked him why he had taken photo of the ballot paper and Martolik replied he wanted to save his choice as a memory.
After this incident, the chairman called upon the voters in the polling station not to take photos of their ballot papers in the cabin; otherwise their ballot papers will be annulled.
Before the Election Day it was reported that coordinators of the National Movement instructed their supporters, particularly public servants, to take photos of their ballot papers in the cabin after making the choice. Then they had to show those photos to the UNM coordinators to prove that they had really voted for the ruling party.