ნინა ხატისკაცს გაურკვეველი არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელმა შეურაცხყოფა მიაყენა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი, ექსპერტი საარჩევნო საკითხებში, ნინა ხატისკაცი თბილისში ვაკის მე-2 საარჩევნო ოლქზე აკვირდებოდა სამ საარჩევნო უბანს: მე-11, მე-12, და 76-ე უბნებს, სადაც ფაქტობრივად, ერთნაირი ტიპის დარღვევები დააფიქსირა.
საარჩევნო უბნის გარეთ იდგნენ ავტომანქანები და მასში მყოფი „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები საარჩევნო უბნიდან გამოსულ ამომრჩევლებს ართმევდნენ გაურკვეველ ფურცლებს, ასევე ეკითხებოდნენ რაღაც ნომერს და ამომრჩევლის გვარს. ამომრჩევლები მხოლოდ ამის შემდეგ ტოვებდნენ საარჩევნო უბანის ტერიტორიას.
ნინა ხატისკაცის შეფასებით, ეს ფაქტი მიუთითებს, რომ ნაციონალური მოძრაობა გავლენას ახდენს ამომრჩეველთა ნებაზე.
მისივე ინფორმაციით, დამკვირვებლებს ასევე ხელი ეშლებათ საარჩევნო პროცესის მონიტორინგში, რადგან თითქმის ყველა რეგისტრატორის მაგიდა დგას კედელთან ახლოს და 5 რეგისტრატორის შემთხვევაში, რთულდება შუაში მდგომი რეგისტრატორების დაკვირვება და საარჩევნო სიის კონტროლი, სადაც შეიძლება დაფიქსირდეს სიებთან დაკავშირებული დარღვევები.
დამკვირვებლებმა მაგიდების გაცალკევება მოითხოვეს, მაგრამ კომისიამ მაინც არ მოახდინა რეაგირება, რითაც დღის განმავლობაში გართულებული იყო  დაკვირვების პროცედურა დამკვირვებლებისათვის.
კამერებს სთხოვდნენ გადაეღოთ მხოლოდ საარჩევნო ყუთი, რაც მხოლოდ ნინა ხატისკაცის დაჟინებული მოთხოვნის და საოლქო საარჩევნო კომისიიდან დასტურის შემდგომ აღმოიფხვრა.
მე-12 და მიმდებარე უბნებზე დამკვირვებლის სტატუსით მყოფი ირაკლი კვარაცხელია, რომელიც წარმოადგენდა ორგანიზაციას - „მომავლის არჩევანი“, მკვეთრად აჭარბებდა თავის უფლება-მოვალეობებს და ითვისებდა საარჩევნო კომისიის წევრების ფუნქციებს. კერძოდ,  ნინა ხატისკაცის მიერ შედგენილ საჩივრებზე, კვარაცხელია პასუხობდა კომისიის წევრების ნაცვლად და კამათობდა მასთან, უფრო მეტიც - ხელითაც კი შეეხო.
„ეს ადამიანი აქტიურად ერეოდა საარჩევნო პროცესში და გამოკვეთილად წარმოადგებდა მხარეს ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ. ერთ-ერთ ამომრჩეველს მან გამოართვა პირადობის მოწმობა და საარჩევნო ბარათი, რაზეც მე მივუთითე მას და რომ ამის უფლება არ ჰქონდა. ჩემს შენიშვნებზე, რასაც გამოვთქვამდი კომისიის წევრების მისამართით, იგი მეპასუხებოდა, რაზეც მას კორექტულად მივმართე, რომ თავი შეეკავებინა ისეთ თემებზე პასუხებისგან, რაც მის კომპეტენციას სცილდებოდა. ამაზე მითხრა - წესიერად ილაპარაკეო, ჩემსკენ გამოიწია და ხელით შემეხო. ამ ინციდენტის თაობაზე მე საჩივარიც დავწერე და ორ მოწმეს მოვაწერინე ხელი“, - ამბობს ნინა ხატისკაცი.
შემდგომში ირაკლი კვარაცხელია ასევე იდგა გარეთ მყოფ მანქანასთანაც, სადაც ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერები იყვნენ შეკრებილი და უბნიდან გამოსულ ამომრჩეველს ნომერს და გვარს ეკითხებოდნენ. ხატისკაცის შეკითხვაზე - თუ რა ნომრებზე იყო საუბარი და რატომ ხდებოდა უბნის ტერიტორიაზე ამომრჩეველთა გვარების აღწერა, მათ უპასუხეს: ეგ „ნაციონალური მოძრაობის ოფისში გაარკვიეთო!
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა გაურკვეველი წარმოშობის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები კიდევ სხვა ბევრ უბანზე დააფიქსირეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრს აქვს ეჭვი, რომ მსგავსი რამდენიმე ორგანიზაცია სპეციალურად შეიქმნა არჩევნების დღისთვის, რათა მათ საარჩევნო უბნებზე მხარი დაუჭირონ არჩევნების გაყალბებას ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ.
დარღვევა ასევე დაფიქსირდა ქ. თბილისში, საბურთალოს #65 უბანზე. როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი გიორგი ნანუაშვილი ამბობს, უბანზე დილიდან ხალხმრავლობა იყო. ოთახში განლაგებულ მაგიდებიდან 4 სრულიად თავისუფალი იყო. მიუხედავად ამისა, კართან მდგომი კომისიის წევრი ამომრჩეველს უფლებას არ აძლევდა, შესულიყო უბანზე, რაც, დამკვირვებლის აზრით, ხელოვნურად აფერხებს საარჩევნო პროცესს.

Observer of the Human Rights Center and expert in election issues Nina Khatiskatsi observed three polling stations # 11, 12 and 76 in Vake DEC # 2 in Tbilisi. She detected almost equal violations in all polling stations.
Cars with the representatives of the National Movement sitting in them are standing outside polling stations; they take some papers from voters, who leave polling stations; they also ask number and their surnames. The voters left the territory only after answering their questions.
Nina Khatiskatsi stated that this fact demonstrates that National Movement tries to influence voters’ will.
According to her, observers are hindered to carry out monitoring of polling process because almost every table of a registrator is placed close to the wall and it is difficult to monitor activities of registrators, who are sitting in the middle; so observers cannot detect violations in the voters’ lists.
Observers requested to separate tables but the commission did not respond to their notice so observers could not properly implement their activities.
The cameramen were demanded to video-record only ballot box in the PS but after Nina Khatiskatsi protested it and commission members received notifications from the DEC the problem was eradicated.
Irakli Kvaratskhelia, an observer from the organization Choice of Future in PS # 12 and neighboring polling stations clearly exceeded his power and acted like commission member. Namely, Kvaratskhelia replied to Nina Khatiskatsi’s complaints instead commission members and argued with her; moreover he even physically assaulted her.
“This person actively interfered in polling process and acted in favor of the National Movement. He took ID card and ballot paper from one of the voter and I said he did not have right. He replied to my remarks instead commission members and I suggested him to refrain from answering the questions which were beyond his competence. He replied – “mind your speech” and physically assaulted me. I filed a complaint regarding the incident and two witnesses signed it,” Nina Khatiskatsi said.
Later on Irakli Kvaratskhelia was still standing near a car outside the PS where UNM supporters were sitting and asking voters number and name after leaving polling stations. Khatiskatsi asked them what numbers they were asking people about and why they recorded names of voters in the territory of PS and they replied: “you should get answers at the UNM office.”
Human Rights Center’s observers detected representatives of unidentified nongovernmental organizations in some other polling stations too. Center doubts several organizations were specially established for the Election Day in order to support fabrication of election results in support of UNM in polling stations.
Violation was observed in PS 65 in Saburtalo district, Tbilisi. HRC observer Giorgi Nanuashvili said that a lot of people had arrived at the PS from the early morning; although 4 registration tables were completely free in the room, the controller standing at the door did not allow voters to enter the room. Voters believe they artificially hindered the polling process.