„ქართული ოცნების“ კოორდინატორები და კომისიის წევრები არჩევნების მეორე დღეს პოლიციაში დაიბარეს
საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა წყალტუბოს #58 საარჩევნო ოლქში, პაატა ზაქარეიშვილმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს „ქართული ოცნების“ ადგილობრივ კოორდინატორებზე მასობრივი ზეწოლის ფაქტების თაობაზე შეატყობინა.
პაატა ზაქარეიშვილის ინფორმაციით, წყალტუბოს #58 მაჟორირატულ საარჩევნო ოლქში, 30 სექტემბრის 22:00 საათიდან განხორციელდა მასირებული ფსიქოლოგიური ზემოქმედება პოლიტიკური კოალიცია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო უბნების კოორდინატორებზე და ქვეკოორდინატორებზე. აღნიშნულ ფსიქოლოგიურ ზემოქმედებას ახოციელებდნენ პოლიციის თანამშრომლები სატელეფონო ზარების საშუალებით.
პაატა ზაქარეიშვილის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში 13 პირია დასახელებული, ვისზეც ფსიქოლოგიური ზეწოლა განხორციელდა:
„სალიის, ფარცხანაყანების, მუხიანის პოლიციის უფროსმა  თემურ მჟავიამ  დაურეკა ქვემოთ ჩამოთვლილ  # 8 უბნის კოორდინატორებს - მამუკა ფხაკაძეს, შალვა გოდუაძეს და თემურ იამანიძეს, რომ თითქოს მათ აიღეს „ქართული ოცნებიიდან“  250 ლარი და დაიბარა პოლიციაში სამშაბთს 10:00 საათზე.
ოფურჩხეთის პოლიციის უფროსმა დაფარული სატელეფონო ნომრიდან დაურეკა #17 საარჩევნო უბნის კოორდინატორს, გიორგი კახიძეს და დაიბარა ოფურჩხეთის პოლიციაში სამშაბათს 12:00 საათზე.
წყალტუბოს პოლიციის გამომძიებელმა მალხაზ ბასილაძემ დაურეკა #1 უბნის კოორდინატორს ნანა ქუთათელძეს, უთხრა, რომ მას აღებული ჰქონდა 250 ლარი და ამის გამო დაიბარა წყალტუბოს პოლიციაში სამშაბათს.
#4 საარჩევნო უბნის კოორდინატორ ნინო ნემსიწვერიძეს დაურეკეს პოლიციიდან და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს 12:00 საათზე.
#21 საარჩევნო უბნის კოორდინატორ გელა ნიჟარაძეს დაურეკეს პოლიციიდან და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს 12:00 საათზე.
#36 საარჩევნო უბნის კოორდინატორს, მერაბ კოსტავას დაურეკეს ოფურჩხეთის პოლიციიდან  და დაიბარეს ოფურჩხეთის პოლიციაში.
#22 -ე საარჩევნო უბნის კოორდინატორს კონსტანტინე ტყეშელაშვილს დაურეკეს პოლიციიდან  და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს.
#44-ე საარჩევნო უბანზე კოორდინატორს მირზა ნუცუბიძეს დაურეკეს პოლიციიდან  და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს.
#31 საარჩევნო უბანზე კოორდინატორს ვანო სიმსივეს დაურეკეს ოფურჩხეთის პოლიციიდან და დაიბარეს პოლიციაში.
#42 საარჩევნო უბნის კოორდინატორს ლადო ბაზაძეს პოლიციიდან დაურეკა თემურ მჟავიამ და დაიბარა პოლიციაში სამშაბათს.
#43 საარჩევნო უბნის კოორდინატორს ლაშა ციბაძეს დაურეკეს და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს.
#12 საარჩევნო უბნის კოორდინატორს კახა ფანცხავას დაურეკეს და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს.
#32 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრს თეა გველებიანს დაურეკეს და დაიბარეს პოლიციაში სამშაბათს“.
პაატა ზაქარეიშვილის მიერ მოწოდებული დოკუმენტის დედანში ასევე მითითებულია ის სატელეფონო ნომრები, საიდანაც კოორდინატორებს ურეკავდნენ და პოლიციაში იბარებდნენ.
პაატა ზაქარეიშვილი აცხადებს, რომ ყველა ის პირი, ვისაც გუშინ ღამით დაურეკეს და არჩევნების მეორე დღეს პოლიციაში დაიბარეს, პოლიტიკური კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქტივისტია: „ისინი არჩევნების დღეს უნდა იმყოფებოდნენ საარჩევნო უბნებზე და ახორციელებდნენ მათზე კანონით დაკისრებულ მოვალეობებს. მათთან განხორციელებული სატელეფონო ზარები მკაფიოდ შეიძლება შეფასდეს, როგორც ფსიქოლოგიური ზემოქმედების ფორმა, რათა ხვალისთვის პოლიციაში დაბარებულმა პირებმა დღეს (არჩევნების დღეს) თავიანთი მოვალეობის შესრულებისას კორექტირება გაუკეთონ თავიანთ მოქმედებებს. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ კოალიცია „ქართულ ოცნებას“ კოორდინატორებისათვის არანაირი ფორმით არანაირი თანხა არ გადაუცია. აქედან გამომდინარე, 30 სექტემრის ღამით პოლიციის მასირებული შეტევა განხორციელდა მხოლოდ და მხოლოდ არჩევნებზე ზემოქმედების მოტივით და მას აქვს პოლიტიკური დატვირთვა“.

According to Paata Zakareishvili, coordinators and sub-coordinators of the political coalition Georgian Dream in Tskaltubo DEC # 58 have been victims of mass psychological intimidation since 10:00 pm on September 30. Police officers are calling and intimidating them.
Paata Zakareishvili listed 13 victims of psychological oppression, who are included in his statement.
“Chief police officer of Salia, Partskhanakanebi and Mukhiani villages, Temur Mzhavia, called the coordinators of Polling Station # 8 – Mamuka Pkhakadze, Shalva Goduadze and Temur Iamanidze and accusedthem of accepting 250 lari from Georgian Dream, summoning them to the police station at 10:00 am on Tuesday.
Opurchkheti village chief police officer called the coordinator of the PS # 17 Giorgi Kakhidze from a hidden phone-number and summoned him to the police office at 12:00 am on Tuesday.
Tskaltubo district police investigator Malkhaz Basiladze called the coordinator of the PS # 1 Nana Kutateladze, told her she had accepted 250 lari from the Georgian Dream and said that for that reason he was summoning her to the police station on Tuesday.
Coordinator of the PS # 4 Nino Nemsitsveridze was called and summoned by the police at 12:00 pm on Tuesday.
Coordinator of the PS # 21 Gela Nizharadze was called and summoned by the police at 12:00 pm on Tuesday.
Coordinator of the PS # 36 Merab Kostava was called and summoned to Opurchkheti village police station as well.
Coordinator of the PS # 22 Konstantine Tkeshelashvili was called and summoned by the police on Tuesday.
Coordinator of the PS # 44 Mirza Nutsubidze was summoned by the police on the same day.
Coordinator of the PS # 31 Vano Simsive was summoned to Opurchkheti police station for the day after the elections.
Temur Mzhavia called and summoned coordinator of the PS # 42 Lado Bazadze to the police station on Tuesday.
Coordinator of the PS # 43 Lasha Tsabadze was also summoned to the police station for October 2.
Coordinator of the PS # 12 Kakha Pantskhava was summoned to the police station for October 2.
Tea Gvelebiani, member of the PEC at PS # 32 was also summoned to the police station for Tuesday.
The original text of Zakareishvili’s statement also contains those phone numbers used to call Georgian Dream coordinators and summon them to police stations.
Paata Zakareishvili added that every person who was called and summoned to police stations last night is an activist of Georgian Dream: “They must be at the polling stations and carry out their legal duties on the Election Day. The phone calls shall be clearly interpreted as form of psychological intimidation in order to control their activities on polling day. We can openly declare that Georgian Dream has not paid money to the coordinators. So, police officers intimidated our coordinators with phone calls in order to influence their activities during the polling process and it has a political motive.”