რა ბედი ეწია შსს-ს მიერ არჩევნების დღეს დაანონსებულ საქმეს „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ
შსს-ში 3 ოქტომბრისთვის დუმილს ამჯობინებენ იმ განცხადების თაობაზე, რაც 1 ოქტომბერს, არჩევნებამდე რამდენიმე საათით ადრე გაავრცელეს რეგიონებში კონკრეტული პოლიტიკური სუბიექტის სახელით ფულის დარიგების  მასობრივი ფაქტების შესახებ.
„ნეტგაზეთი“ იმ პოლიციელებსაც დაუკაშვირდა, რომლებმაც დაიბარეს წყალტუბოში „ქართული ოცნების“ კოორდინატორები დაკითხვაზე 2 ოქტომბრისთვის, მათ მიერ ფულის აღების საკითხთან დაკაშვირებით.
წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სალიის, ფარცხანაყანების, მუხიანის პოლიციის უფროსმა მალხაზ მჟავიამ ნეტგაზეთს დაუდასტურა, რომ კოალიცია „ქართული ოცნების“ სამი კოორდინატორი - მამუკა ფხაკაძე, შალვა გოდუაძე და თემურ იამანიძე პირადად დაიბარა დასაკითხად 2 ოქტომბერს პოლიციაში.
„მაგრამ არ ვიცი, დაიკითხნენ თუ არა, გამომძიებელთან უნდა მოსულიყვნენ“, - ამბობს პოლიციის უფროსი.
წყალტუბოს პოლიციის გამომძიებელი, მალხაზ ბასილაძე, რომელიც ასევე ადასტურებს "ქართული ოცნების" კოორდინატორის, ნანა ქუთათელაძის პოლიციაში დაბარების ფაქტს, ამბობს, რომ დეტალური ინფორმაციისთვის შსს-ს პრესსამსახურს უნდა მივმართოთ.
შსს-ს პრესსამსახურში აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით პასუხი არ აქვთ.
„ამასთან დაკავშირებით რამე თუ აქვს სათქმელი შსს-ს, უკვე გაავრცელებდა განცხადებას. თუმცა, მაინც დაგიზუსტებთ და დაგირეკავთ“, - განუცხადა ნეტგაზეთს შსს-ს პრესსამსახურის უფროსმა, სალომე მახარაძემ 3 ოქტომბერს, მაგრამ შემდეგ მას ჩვენთვის აღარ დაურეკავს.
განცხადება, რომ რეგიონებში ფულის დარიგების მასობრივ ფაქტებს აქვს ადგილი და პოლიცია ინფორმაციის გადამოწმებას ახორციელებს, შსს-მ 1 ოქტომბერს, გამთენიისას გაავრცელა. განცხადებაში ნათქვამი იყო, რომ შსს-ს მიღებული ინფორმაციის მიხედვით, მონაწილე პირები  ფულის დარიგებისას კონკრეტული   პოლიტიკური სუბიექტის სახელით მოქმედებენ.
„პოლიცია აღნიშნული ინფორმაციის გადამოწმებას აწარმოებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს არჩევნებში მონაწილე ყველა პოლიტიკურ პარტიას  -  გააკონტროლონ საკუთარი პარტიული სტრუქტურების წარმომადგენლები, რათა არ დაუშვან კანონის უხეში დარღვევა. იმის გათვალისწინებით, რომ ხვალ ტარდება საპარლამენტო არჩევნები, პოლიცია თავს იკავებს პარტიათა წარმომადგენლების დაბარებისა და დაკითხვისაგან“, - ნათქვამი იყო შსს-ს განცხადებაში, რომელიც მან არჩევნების დღეს გაავრცელა.
არჩევნების დღესვე, შსს-ს განცხადების გამოქვეყნების შემდეგ, კოალიცია „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს მაჟორიტარმა კანდიდატმა პაატა ზაქარეიშვილმა გაავრცელა განცხადება, რომ  აღნიშნულ ოლქში კოალიციის კოორდინატორებსა და ქვეკოორდინატორებზე პოლიციის თანამშრომლები ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ახორციელებენ სატელეფონო ზარებით, რომ თითქოს მათ ფულადი თანხა აიღეს და ამის გამო დაბარებულები არიან პოლიციაში.
ზაქარეიშვილმა მაშინ კონკრეტული პიროვნებები დაასახელა, ვინც დაბარებული იყო პოლიციაში. მისივე თქმით, ყველა ეს პირი კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქტივისტი იყო.
„ისინი არჩევნების დღეს უნდა იმყოფებოდნენ საარჩევნო უბნებზე და ახორციელებენ მათზე კანონით დაკისრებულ მოვალეობებს. მათთან განხორციელებული სატელეფონო ზარები მკაფიოდ შეიძლება შეფასდეს, როგორც ფსიქოლოგიური ზემოქმედების ფორმა, რათა ხვალისთვის პოლიციაში დაბარებულმა პირებმა დღეს (არჩევნების დღეს) თავიანთი მოვალეობის შესრულებისას კორექტირება გაუკეთონ თავიანთ მოქმედებებს. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ პოლიტიკური კოალიცია „ქართული ოცნებიდან“ მათთვის არანაირი ფორმით არ მომხდარა არანაირი თანხის გადაცემა. აქედან გამომდინარე, 30 სექტემბრის ღამეს პოლიციის მასირებული შეტევა განხორციელდა მხოლოდ და მხოლოდ არჩევნებზე ზემოქმედების მოტივით და მას აქვს პოლიტიკური დატვირთვა“, - განაცხადა ზაქარეიშვილმა.

What is about case against Georgian Dream which MIA announced on the Election Day?
On October 3, MIA representatives kept silence about the statement which they made on October 1 and alleged about mass distribution of money in the name of concrete political party in the regions of Georgia.
Netgazeti called those police officers who had summoned Georgian Dream’s coordinators to interrogation for accepting money on October 2 in Tskaltubo.
Malkhaz Mzhavia, Chief police officer in the villages of Salia, Partskhanakanebi and Mukhiani in Tskaltubo district confirmed with Netgazeti that he had personally summoned three coordinators of the Georgian Dream Mamuka Pkhakadze, Shalva Goduadze and Temur Iamanidze to interrogations in police on October 2.
“But I do not know whether they were questioned or not; they should have met an investigator,” the chief police officer said.
Tskaltubo district police investigator Malkhaz Basiladze, who confirms summoning of the Georgian Dream’s coordinator Nana Kutateladze to police, told us we should appeal to the MIA press-center for detailed information.
MIA press-center could not answer our questions about these facts.
“If MIA had something to say regarding these facts, we would have already spread statement about it. However, I will try to find out details for you,” head of MIA press-center Salome Makharadze told Netgazeti on October 3 but she never called us back.
Early morning of October 1, MIA spread information about mass distribution of money in the regions and police is working to check information. MIA statement read that According to the received information, the distribution is happening on behalf of a concrete political entity.
“The Ministry of Internal Affairs calls on all parties to take all measures to discourage its members and activists from potential criminal offenses. Bearing in mind that parliamentary elections are tomorrow, the police will refrain from summoning and questioning any representatives of political parties,” the statement read.
On the same day, Georgian Dream’s majoritarian candidate in Tskaltubo district Paata Zakareishvili spread statement that police officers psychologically oppressed their coordinators and sub-coordinators by phone calls and blamed them in taking money and summoned to police stations.
Zakareishvili named concrete people who were summoned to the police. He said those people were activists of the Georgian Dream.
“They must be at the polling stations and carry out their legal duties on the Election Day. The phone calls shall be clearly interpreted as form of psychological intimidation in order to control their activities on polling day. We can openly declare that Georgian Dream has not paid money to the coordinators. So, police officers intimidated our coordinators with phone calls in order to influence their activities during the polling process and it has a political motive,” Zakareishvili said.