„ქართული ოცნება“ ხონის არჩევნების შედეგებს ასაჩივრებს
დაძაბული წინასაარჩევნო კამპანიის შემდეგ, რომელსაც  კოალიცია „ქართული ოცნების“ ორი აქტივისტის 70-70-დღიანი პატიმრობის შეფარდება უძღოდა წინ, ხონში საპარლამენტო არჩევნები შედარებით მშვიდ გარემოში ჩატარდა.
ხონის#55-ე საოლქო საარჩევნო ოლქსი 31 უბანი იყო გახსნილი. აქედან ორ სპეციალურ უბანზე კენჭისყრაში ფსიქიატრიული საავადმყოფოს 273 ამომრჩეველი და საჯარისო ნაწილის 159 ამომრჩეველი მონაწილეობდა. ხონის #55-ე ოლქში სულ 24 231 ამომრჩეველი იყო. თუმცა, სხვა ოლქების მსგავსად ბიულეტენები აქაც ნაკლები რაოდენობის მოვიდა.
არჩევნების პროცესში #2-ე საარჩევნო უბანზე აგიტაციის ფაქტი დაფიქსირდა, რომელსაც „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლის, აკაკი ბობოხიძის დეიდაშვილი პაატა კაკაბაძე აწარმოებდა. იგი ღიად მოუწოდებდა ამომრჩევლებს ხუთი ნომერი შემოეხაზათ. ამავე უბნის კომისიის თავჯდომარე ხათუნა ბახტაძე იყო, რომელიც პაატა კაკაბაძის მეუღლეა. დამკვირვებლების და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების მიერ ამ ფაქტის დაფიქსირების შემდეგ კაკაბაძემ საარჩევნო უბანი დატოვა და აგიტაციისთვის ეზოში გადაინაცვლა.
პროცედურული დარღვევები დაფიქსირდა #8 საარჩევნო უბანზე. ხონში „ქართული ოცნების“  მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ნიკოლოზ სანოძის მიერ შეტანილ საჩივარზე ხონის N8 უბნის გაბათილების შესახებ, 3 ოქტომბერს საოლქო კომისიის სხდომა გაიმართა. სხდომას ხონის #55-ე საოლქო კომისიაში „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი გიორგი ვაშაძეც ესწრებოდა. კომისიის სხდომამ უბნის შედეგები უცვლელი დატოვა. როგორც კომისიის თავმჯდომარე, ია კუჭუხიძე აცხადებს:
„პროცედურული დარღვევები უბანზევე უნდა გასაჩივრებულიყო. მიუხედავად ამისა,  ჩვენ საჩივარი განვიხილეთ“.
ამ ფაქტს საოლქო კომისიის ტერიტორიაზე ინციდენტი მოყვა. საოლქო კომისიის წინ „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები იყვნენ შეკრებილი. კომისიის სხდომის დასრულების შემდეგ მათთან გიორგი ვაშაძე და ხონის „ნაციონალური მოძრაობის“ რაიონული ორგანიზაციის თავჯდომარე ლევან ბობოხიძე გამოვიდა, რასაც შეკრებილი ხალხის აგრესიული შეძახილები მოჰყვა. ვაშაძე პოლიციამ დაცვის საშუალებით გაიყვანა, ხოლო ბობოხიძეს ერთ-ერთმა მხარდამჭერმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. როგორც მონაწილეები ამბობენ, ბობოხიძემ შეკრებილებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რის გამოც სიტუაცია დაიძაბა.
აღსანიშნავია, რომ გიორგი ვაშაძეს საოლქო საარჩევნო კომისიაში „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლის სტატუსი სხდომამდე ერთი დღით ადრე, 2 ოქტომბერს, ჰქონდა მიღებული.
კოალიცია „ქართული ოცნების“ #55-ე ოლქის დამკვირვებლის, ალექსანდრე აკობიძის განმარტებით, საკითხს ზემდგომ ინსტანციებში გაასაჩივრებენ და ისინი საკუთარი ხმების დასაცავად კანონით იხელმძღვანელებენ.
აღსანიშნავია, რომ ხონში საოლქო კომისიამ „ქართული ოცნების“ დეპუტატობის კანდიდატის ნიკოლოზ სანოძის მხრიდან წარმოდგენილ სამ საჩივარს განიხილავდა, თუმცა კომისიამ არც ერთი საჩივარი მათ სასარგებლოდ არ გადაწყვიტა.
#55-ე საარცევნო ოლქში დღეის ვითარებით არჩევნების შედეგი ასეთია: 48,75% დავით ჭავჭანიძეს აქვს „ნაციონალური მოძრაობიდან“ და 46,9% - ნიკა სანოძეს, კოალიცია „ქართული ოცნებიდან“. ამ შედეგებში ხმების ის რაოდენობაც შედის, რომელიც მაჟორიტარულ არჩვენებში სპეციალურ უბნებზე - ფსიქიატრიული საავადმყოფოს ამომრჩევლებმა და საჯარისო ნაწილიში მყოფმა პირებმა დააფიქსირეს.

After a tense pre-election campaign when two activists of Georgian Dream were imprisoned for 70 days, the ballot process was conducted in a peaceful environment.
31 polling stations were opened in the Khoni Election district N55. Two special polling stations were opened - one in psychiatric hospital where 273 voters were registered and second for the military unit where 159 voters participated in elections. There were 24 231 people registered in Khoni election district N55, but shortage of ballot papers was problem in this district like in many others.
Agitation was observed in PS # 2 during elections which was done by Paata Kakabadze cousin of Akaki Bobokhidze, representative of the National Movement. He openly requested voters to mark number five. Khatuna Bakhtadze, wife of Paata Kakabadze, was chair of the PEC # 2. After observers and opposition party representatives found out this fact Kakabadze left polling station, and continued agitation in the PS yard.
Procedural violations were observed at the PS # 8.  On October 3 after Georgian Dream’s majoritarian candidate Nikoloz Sanodze filed complaint DEC held a meeting to annul the Khoni PS # 8. Giorgi Vashadze from the National Movement also attended this meeting. The results were not annulled. DEC Chairwoman Ia Kuchukidze said: “They would have complained the procedural violations in the polling station. Despite that we have discussed their complaint.”
This fact was followed by an incident near the commission territory. Georgian Dream members were gathered in front of the commission. After the session Giorgi Vashadze and Levan Bobokhidze, head of National Movement’s Khoni district organization, left DEC office, the gathered people met them aggressively. Police accompanied Vashadze safely but Bobokhidze was assaulted by one activist. According to people Bobokhidze insulted them and it tensed situation.
It is noteworthy that Vashadze had received the status of the National Movement’s representative in the commission on October 2, a day before the session.
According to Aleksandre Akobidze observer from the Georgian Dream in Khoni Election district N55 they will appeal this decision and they will use all legal sources to protect their votes.
It should be noticed that Khoni DEC discussed three complaints of Nikoloz Sanodze, majoritarian candidate of Georgian Dream but none of them were satisfied.
According to recent data, David Chavchanidze from National Movement obtained 48.75% and Nika Sanodze from Georgian Dream - 46,9 %.  Results from two special polling stations are also included in it.