ქუთაისს ახალი მერი ჰყავს
8 ოქტომბერს ქუთაისის საკრებულომ ახალი მერი დაამტკიცა. აღნიშნულ თანამდებობაზე ქალაქის სათათბიროს უმრავლესობის წევრი ბესიკ ბრეგაძე დაინიშნა. მის დანიშვნას საკრებულოში დაპირისპირება მოჰყვა. ოპოზიციური ფრთა თვლის, რომ ქუთაისის მერის დანიშვნა დაჩქარებული წესით მოხდა, რაც ქალაქისთვის მხოლოდ ცუდის მომტანი იქნება.
საკრებულოს „მემარჯვენე“ წევრის, მამუკა მღვდელაძის აზრით, საკრებულოს გადაწყვეტილება საბოლოოდ ჩიხში შეიყვანს ქალაქს, რადგან ახალი მერი ახალ ხელისუფლებასთან ვერ ითანამშრომლებს. იგი თვლის, რომ საკრებულოს წევრები ჯერ კიდევ ძველ დროში არიან დარჩენილი და აშკარად შიშის ქვეშ მოქმედებენ.
ხელჩართულ კამათში გადასული ურთიერთდაპირისპირების ფონზე საკრებულოს უმრავლესობამ თავისი გაიტანა - ქუთაისს ახალი მერი ჰყავს. უკვე ყოფილი დეპუტატი „ნაციონალური მოძრაობიდან“ ბესიკ ბრეგაძე აცხადებს: „ქუთაისის აღმშენებლობის საქმეში თავს ჯარისკაცად ვთვლი. ამ მხრივ კი, გასაკეთებელი მართლაც ბევრია“.
ქუთაისის ყოფილმა მერმა გიორგი თევდორაძემ თანამდებობა მიმდინარე წლის 16 აგვსიტოს, საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის გამო დატოვა. მართალია, „ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა საპარლამენტო არჩევნები კოალიცია „ქართული ოცნების“ კანდიდატთან გუბაზ სანიკიძესთან წააგო, თუმცა, საკანონმდებლო ორგანოში იგი მაინც მოხვდა, როგორც „ნაციონალური მოძრაობის“ პროპორციული სიის მეხუთე ნომერი.

Kutaisi has a new Mayor
On October 8, the city council approved a new mayor in Kutaisi. Besik Bregadze, a member of the majority party in the city council was appointed to his new position. The opposition thinks that the new mayor was appointed in a rushed way and that it will bring only bad things for the city.
Mamuka Mgvdeladze, a member of the right wing in the city council says that this decision will lead the city into a deadlock because the new mayor will be unable to cooperate with the new government. He thinks that the city council members are still in the old times and they are acting in this way due to fear.
Despite the quarrel, the majority was able to appoint the new mayor for Kutaisi.  Besik Bregadze, a former deputy of the National Movement states: “I consider myself as a soldier in the rehabilitation process of Kutaisi. We have so many things to do”.
George Tevdoradze, the former mayor, left his post on August 26 due to his participation in the parliamentary elections. Despite the fact that he lost the elections in the majoritarian list against Gubaz Sanikidze, he still was able to enter the parliament from the proportional list for National Movement, where he was number 5 in the list.