ხონის სასამართლომ „ქართული ოცნების“ სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა
8 ოქტომბერს ხონის სასამართლომ  „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ნიკოლოზ სანოძის სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა.  მოსამართლემ მე-8 და მე-10 საუბნო კომისიის თავმჯდომარეების მიმართ დისციპლინარული სასჯელი გამოიტანა, თუმცა უბნების შემაჯამებელი ოქმები  ბათილად არ სცნო.
სასამართლო პროცესის დაწყებისთანავე სანოძის ადვოკატმა მოსამართლისა და მისი მდივნის აცილება მოითხოვა, რადგან, მისივე თქმით, სასამართლო პროცესის დაწყებამდე ნახა, თუ როგორ შევიდა 55-ე საოლქო  საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ია კუჭუხიძე მოსამართლის ოთახში.
„გამიჩნდა დასაბუთებული ეჭვი, რომ თავმჯდომარე შეხვდა მოსამართლეს და სასამართლოს დაწყებამდე  მოსამართლე დაინტერესებული იყო შედეგით. სასამართლომ ფაქტობრივად ურთიერთსაწინააღმდეგო გადაწყვეტილება გამოიტანა, რადგან ერთის მხრივ დასაჯა კომისიის თავჯდომარეები და მეორეს მხრივ მათი შევსებული ოქმები ძალაში დატოვა“, - აღნიშნა ნიკა სანოძის ადვოკატმა რობინზონ ხურცილავამ.
55-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ია კუჭუხიძე ამბობს, რომ მოსამართლის მდივანთან ის ტექნიკური საკითხების გადასამოწმებლად იმყოფებოდა. „ქართული ოცნება“ ხონის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას ზემდგომ ინსტანციაში გეგმავს.

On October 8 Khoni court partly satisfied Nikoloz Sanodze’s claim, majoritarian candidate of the Georgian Dream. Court imposed disciplinary responsibility on the chairmen of PS # 8 and 10 but did not recognize final protocols invalid.
As soon as the trial started Sanodze’s lawyer requested to change the judge and his secretary because he had noticed Khoni DEC # 55 chairwoman Ia Kuchukidze enter the judge’s room before the trial.
“I had a reasonable doubt that DEC chairwoman met the judge and before trial judge was interested in the final judgment. In fact court passed controversial verdict because in one part chairpersons were punished and in the second part final protocols weren’t annulled,” said Robinzon Khurtsilava lawyer of Nika Sanodze.
DEC Chairwoman Ia Kuchukidze said she had entered the secretary’s office for technical issues. Georgian Dream plans to appellate this decision.