„დემოკრატიის ტესტი“ - საქართველოში ხელისუფლება არჩევნების გზით იცვლება
1 ოქტომბერს საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა. ქვეყნის დამოუკიდებლობის ოცწლიან ისტორიაში ეს იყო პირველი არჩევნები, სადაც ოპოზიციამ ხელისუფლებისგან ძალაუფლება არჩევნების გზით მიიღო: ბიძინა ივანიშვილი-ქართული ოცნება - 54.85%, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - 40.43%. მანამდე საქართველოში ხელისუფლება შეიარაღებული გადატრიალების გზით ან რევოლუციის გზით იცვლებოდა.
წინასაარჩევნო პერიოდში ხელისუფლებამ ოპოზიციური გაერთიანების, „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ მრავალ რეპრესიულ და ძალადობრივ საშუალებას მიმართა. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა თავიანთ ანგარიშებში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების უამრავი ფაქტი დააფიქსირეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებულ წინასაარჩევნო პერიოდის კვლევის პირველ შუალედურ ანგარიშში ასევე საუბარია ხელისუფლების მიერ სპეციალურად არჩევნების წინ მიღებულ საკანონმდებლო ბაზაზე, რითაც ოპოზიციას ხელოვნური ბარიერები შეექმნა. მიუხედავად ამისა, საარჩევნო ბლოკმა „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“ მმართველ პარტიას, ნაციონალურ მოძრაობას დამაჯერებლად მოუგო როგორც პროპორციულ, ისე მაჟორიტარულ არჩევნებში.
1 ოქტომბერს საქართველო რეგიონებში არჩევნების პროცესი განსხვავებულ ვითარებაში ჩატარდა. არსებობდა როგორც მშვიდი, ისე ხმაურიანი და პრობლემატური საარჩევნო უბნები. ადგილობრივი დამკვირვებლების ინფორმაციით, ყველაზე მეტი დარღვევა იმ რეგიონებში დაფიქსირდა, სადაც ეთნიკური უმცირესობები ცხოვრობენ. ეს რეგიონებია: საგარეჯო, მარნეული, გარდაბანი, დმანისი, ბოლნისი... ამ რეგიონების საარჩევნო უბნებზე ადგილი ჰქონდა ისეთ დარღვევებს, როგორიცაა ე.წ. სომხური კარუსელი, მარკირების გარეშე ამომრჩევლის დაშვება, კაბინაში რამდენიმე ამომრჩევლის ერთად შესვლა, ბიულეტენების ნაკლებობა, ზეწოლა დამკვირვებლებსა და მედიაზე, აგრესია საარჩევნო და საოლქო კომისიის წევრებისგან, აგიტაცია საარჩევნო ადმინისტრაციისგან და სხვა.
ერთ-ერთი ყველზე დაძაბული საარჩევნო პროცესი დაფიქსირდა ხაშურში. „ინტერპრესნიუსის“ ინფორმაციით, ამ რეგიონში სპეცრაზმმა მხუთავი გაზი და რეზინის ტყვიები გამოიყენა ოპოზიციური გაერთიანების მომხრეთა დასაშლელად, მას შემდეგ, რაც უბნიდან  საარჩევნო ყუთი გაიტაცეს. მოსახლეობის ინფორმაციით, ხაშურის საარჩევნო უბნებზე „ქართული ოცნება“ უპირობოდ ლიდერობდა და სპეცრაზმის გამოყენებით ძალადობრივი პროვოკაციის მოწყობა ხელისუფლების მიერ იყო ინსპირირებული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენიმე საარჩევნო უბნის შედეგების გაუქმება მოითხოვა, სადაც კი ადგილი ჰქონდა მძიმე დარღვევებს. ერთ-ერთი ასეთი პრობლემატური უბანი დაფიქსირდა გარდაბანში, სადაც, სხვა რიგ დარღვევებთან ერთად, კომისიის წევრები პირდაპირ აგიტაციას უწევდნენ კონკრეტულ პოლიტიკურ პარტიას. ჯერჯერობით ადამიანის უფლებათა ცენტრის არც ერთი საჩივარი არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობასთან დაკავშირებით დაკმაყოფილებული არ არის.
ე.წ. სომხური კარუსელი ისეთ უბნებშიც შეიმჩნეოდა, სადაც საარჩევნო პროცესი საეჭვოდ მშვიდ გარემოში ტარდებოდა. ამ ეჭვის საფუძველს ის იძლევა, რომ ამომრჩეველთა და ბიულეტენთა რაოდენობა ბოლოს ერთმანეთს არ ემთხვეოდა.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ არჩევნებისა და კენჭისყრის პროცესში მრავალი დარღვევა დაფიქსირდა, რაც გავლენას ახდენს არჩევნების საბოლოო შედეგზე. საქართველოს ახალგაზრა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე თამარ ჩუგოშვილის თქმით, საარჩევნო უბნებზე ერთ-ერთი გავრცელებული დარღვევა იყო ის, რომ უბანზე მისულ ამომრჩეველს სიაში საკუთარი სახელისა და გვარის გასწვრივ ხელმოწერა ხვდებოდა. შესაბამისად, არის ეჭვი, რომ კენჭისყრაში კონკრეტული არმომრჩევლის ნაცვლად ყალბი პირადობის მოწმობით სხვა პირები მონაწილეობდნენ.
„მრავალეროვანი საქართველო“ სისტემური ხასიათის დარღვევებზე საუბრობს. ამ ორგანიზაციის წარმომადგენლის, ალექსანდრა კალატოზიშვილის თმით, კენჭისყრის კაბინაში ერთდროულად რამდენიმე ამომრჩეველი შედიოდა. ასეთი რამ დაშვებულია, როცა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველს დახმარება სჭირდება. თუმცა, ამ ადამიანებს შეზღუდული შესაძლებლობის არანაირი ფიზიკური ნიშანი არ ეტყობოდათ.
დარღვევების დიდი ნაწილი დამკვირვებლებს შეეხოთ. „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელი დირექტორი ნინო ლომჯარია დამკვირვებლების მიმართ აგრესიის შესახებ ამახვილებს ყურადღებას.
1 ოქტომბრის არჩევნებს 61 საერთაშორისო ორგანიზაცია უწევდა მონიტორინგს. არჩევნების პროცესის დასაკვირვებლად ქვეყანას ეუთოს, ნატოს, ევროსაბჭოსა და ევროპარლამენტის დელეგაციები ეწვივნენ. მათი შეფასებით, საპარლამენტო არჩევნები კონკურენტული და სანდო იყო. საერთაშორისო დამკვირვებლები ასევე დასძენენ, რომ ეს არჩევნები ქვეყნის მიერ „დემოკრატიის ჩაბარებული ტესტია“.
ნატოს საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელის ასენ აგოვის თქმით, ამ არჩევნებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ქართველი ხალხის სურვილი და სწრაფვა ევროატლანტიკური სტრუქტურებისკენ.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის წარმომადგენელმა არჩევნებზე, გრძელვადიანი სადამკვირვებლო  მისიის ხელმძღვანელმა ნიკოლაი ვულჩანოვმა კი შენიშნა, რომ საარჩევნო კანონმდებლობა, მიუხედავად მასში ბოლო დროს განხორციელებული ცვლილებებისა, კვლავაც დასახვეწია და ამ მხრივ მუშაობა უნდა გაგრძელდეს.
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის, IRI-ის წინასწარი დასკვნის მიხედვით, არჩევნებზე არ ყოფილა სისტემური ხასიათის დარღვევები. დავიდ დრაიერი - IRI-ის ხელმძღვანელი ამბობს: „მე ვფიქრობ, ახლა მნიშვნელოვანია როგორც საარჩევნო კამპანიაში მონაწილე ადამიანებმა, ისე მთლიანად ქართველმა ხალხმა გააცნობიეროს, რომ კამპანია უკვე წარსულს ჩაბარდა; ახლა მნიშვნელოვანია, სხვადასხვა პოლიტიკურმა ძალებმა შეასრულონ ხალხის დაკვეთა, გაერთიანდნენ და ერთად იზრუნონ ქვეყნის ეკონომიკური ზრდისთვის, ჯანდაცვის სისტემის განვითარებისა და ყველა სხვა გამოწვევისთვის, რაც გარშემო არსებობს“.
პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა და ნაციონალური მოძრაობის სხვა ლიდერებმა განაცხადეს, რომ მათ შეუძლიათ პოლიტიკური კრიზისის გამოწვევა, მაგრამ ამ გზას არ მიმართავენ და ახალ საპარლამენტო უმრავლესობას არ შეუშლიან ხელს, დააკომპლექტოს მთავრობა ისე, როგორც თვითონ გეგმავენ.
ცესკოს უკანასკნელი მონაცემებით, საქართველოს პარლამენტში პროპორციული მანდატები ასე ნაწილდება: ქართული ოცნება (54,85%) - 44 მანდატი, ნაციონალური მოძრაობა (40,43%) - 33 მანდატი. მაჟორიტარული მანდატები შემდეგნაირად გადანაწილდა: „ქართული ოცნება“ – 39 მანდატი, ნაციონალური მოძრაობა - 34 მანდატი. სურათი უმნიშვნელოდ შეიძლება შეიცვალოს, თუკი სასამართლო გააუქმებს არჩევნების შედეგებს ზოგიერთ საარჩევნო ოლქში, რაზეც სასამართლოში სარჩელებია შეტანილი.

Elene Chumburidze, http://humanrightshouse.org
On October 1 Parliamentary Elections were held in Georgia. It was first elections throughout twenty-year-long independence history of the country when opposition parties obtained authority through elections: Bidzina Ivanishvili- Georgian Dream gained 54, 85% of votes and United National Movement – 40, 43%. Before, governments were changed in Georgia either via armed coup [so-called Tbilisi civil war in 1991-1992] or through revolution [Rose Revolution in 2003].
During the pre-election period government of Georgia used many repressive and violent methods against opposition coalition Georgian Dream. Nongovernmental organizations highlighted numerous facts of the abuse of administrative resources in their reports. First intermediate report on the research of pre-election period by the Human Rights Center highlighted legislative amendments introduced to the election law just before the elections; with those changes artificial barriers were created for the opposition parties. Despite that, election bloc Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream defeated the ruling party – National Movement both in proportional and majoritarian ballots.
Election process of October 1 was conducted in different environments in the regions of Georgia. There were calm, noisy and problematic polling stations. According to local observers, most violations were observed in the regions inhabited by ethnic minorities and they are: Sagarejo, Marneuli, Gardabani, Dmanisi, Bolnisi… so-called Armenian carousels, unmarked voters in election stations, several voters together in one cabin, lack of ballot papers in precincts, oppression on observers and media representatives, aggression from election administration and DEC members, agitation from the election administration and other violations were observed in the polling stations in the regions of Georgia.
One of the most boisterous election processes was observed in Khashuri, Shida Kartli region. According to the local news agency Interpresnews, riot police officers used tear gas and rubber bullets to disperse supporters of the opposition coalition in Khashuri who protested stealing of ballot boxes from the PS. According to local population, Georgian Dream was winning elections in Khashuri and government had inspired violent provocation by usage of riot police in the district.
Human Rights Center requested annulment of election results in several polling stations, where grave violations of the law were observed. One of similar problematic polling stations was in Gardabani, Kvemo Kartli region, where alongside with other violations, commission members directly agitated in favor of the concrete political party. So far, none of the HRC’s complaints on annulling election results were satisfied.
So-called Armenian carousel was observed in the polling stations where ballot process was going on in suspiciously peaceful environment. Our doubt is grounded by the fact that number of voters and ballot papers in the box did not coincide with each other in those particular PSs.
Nongovernmental organizations believe that many violations were observed in the election and ballot process that can impact final results of the elections. Chairwoman of the Georgian Young Lawyers’ Association Tamar Chugoshvili said most frequently, having arrived at the polling stations voters found signatures in their boxes on the voters’ lists. Consequently, there is doubt that other people had participated in the elections with faked ID cards instead them.
Nongovernmental organization Multinational Georgia speaks about systemic violations. Aleksandra Kalatoshvili from the Multinational Georgia said several voters used to enter one cabin together. It is permitted if a voter is a disabled person and needs somebody’s assistance. However, those people did not look like disabled people at all.
Observers became targets of serious violations. Executive director of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) Nino Lomjaria spoke about aggression towards observers.
61 international organizations monitored election process on October 1. OSCE, NATO, CoE and PACE delegations visited Georgia to observe election process. According to their evaluation, Parliamentary Elections were competitive and credible. International observers added that this election was “successful test of democracy” passed by the country.
Head of Delegation of the NATO Parliamentary Assembly Assen Agov said these elections again proved Georgian people’s aspiration for the Euro-Atlantic structures.
Representative of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights and head of long-term observation mission Nikolai Vulchanov noted that election law, despite recently introduced amendments to it, requires farther completion and work shall continue in this direction.
In accordance to the preliminary conclusion of the International Republic Institute IRI systemic violations were not observed during the elections. David Dreier – Head of IRI said: “I think it is significant that people participating in the election campaign and entire Georgian people realized that campaign remained in the past; now it is important that various political parties realize public message, unify and jointly work on economic development of the country, improvement of the healthcare system and on all challenges in the country.”
President Mikheil Saakashvili and other leaders of the National Movement stated they could cause political crisis in the country but they will not use this instrument and will allow new parliamentary majority to staff government according to their own plans.
According to recent data of the CEC, according to the results of proportional ballot Georgian Dream (54.85%) will have 44 mandates  and National Movement (40,43%) will have 33 seats in the parliament.. As for majoritarian ballot: Georgian Dream will have 39 more seats and National Movement – 34 majoritarian MPs. The picture might be insignificantly changed if the court annuls results from several election districts; suits with regard to disputable election districts were already lodged into the courts.