„ქართული ოცნების“ საჩივრები ხელვაჩაურის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა
11 ოქტომბერს ხელვაჩაურის სასამართლომ ქედის საარჩევნო ოლქიდან შესული საჩივრების განხილვა დაასრულა. „ქართული ოცნება“ საპარლამენტო არჩევნებისა და აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შედეგების გადასინჯვას, კერძოდ კი - ქედის საარჩევნო ოლქში 11 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელი ოქმების ბათილად ცნობას ითხოვდა. სასამართლომ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. საჩივრებს მოსამართლე დავით მამისეიშვილი განიხილავდა.
იმ შემთხვევაში, თუკი აღნიშნულ საარჩევნო ოლქში ბათილად ორი საარჩევნო უბნის შედეგები მაინც გამოცხადდებოდა, კანონის მიხედვით, იმ უბნებზე განმეორებითი კენჭისყრა უნდა დანიშნულიყო. „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები სასამართლო გადაწყვეტილების გასაჩივრებას აპირებენ.
კახაბერ სოფრომაძე, „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი: „11 უბნის ბათილად ცნობაზე უარი გვითხრეს. ჩვენს მიერ წარდგენილი არანაირი მტკიცებულება და  არგუმენტი სასამართლომ არ გაიზიარა. იყო როგორც პროცედურული დარღვევები, ასევე ოქმში უზუსტობები. ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას აუცილებლად გავასაჩივრებთ ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში. არ ველოდებოდით ისეთი ხილული არგუმენტების უარყოფას, რაც წარმოდგენილი გვქონდა“.
„თუ გავითვალისწინებთ იმ მტიკიცებულებებს და არგუმენტებს, რაც ჰქონდა ჩვენს ოპონენტებს წარმოდგენილი, დარწმუნებული ვიყავი, სასამართლო ერთადერთ სწორ გადაწყვეტილებას გამოიტანდა და გამარჯვებულად გამოაცხადებდა „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას - მეტი სარგებელი ხალხს“. რეალურად სწორედ ასეც მოხდა“, - აღნიშნა ირაკლი ბარამიძემ, „ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ქედის ოლქიდან, აჭარის უმაღლეს საბჭოში.
აჭარის 6 საარჩევნო ოლქიდან, „ერთიანმა ნაციონალურ მოძრაობამ - მეტი სარგებელი ხალხს“ 3 ოლქში გაიმარჯვა. ყველა მათგანი აჭარის მაღალმთიანი რაიონებია: ქედა, შუახევი და ხულო.

On October 11, Khelvachauri district court finished discussion of complaints filed from Keda PS. Georgian Dream requested to revise results of the parliamentary elections and elections of Adjara Supreme Council; more precisely, they requested to annul final protocols of 11 polling stations in Keda. The court did not satisfy this request; judge Davit Mamiseishvili was discussing the complaints.
If the results of two polling stations were annulled, in accordance to the law, repeated polls were to be fixed in the relevant districts. Georgian Dream members intend to appeal court verdict.
Kakhaber Sopromadze, Georgian Dream: “They refused to annul results in eleven polling stations. The court did not accept any of our evidence or arguments. We had inlcuded procedural violations and mistakes in the protocol in the lawsuits. We will definitely appeal the judgment of the Khelvachauri district Court at the Kutaisi Appeal Court. We did not expect them to decline such obvious evidence.”
“Taking into consideration evidence and arguments provided by our opponents, I was sure the court would pass right judgment and declare United National Movement – More Benefit to People to be a winner. It really happened so,” said Irakli Baramidze, UNM’s majoritarian candidate in Keda for the Supreme Council of Adjara.
United National Movement – More Benefit to People won in 3 out of 6 election districts in Adjara. All of three districts were mountainous regions: Keda, Shuakhevi and Khulo.