მაღაზიის მეპატრონის სკანდალური ჩვენება - როგორ აღმოჩნდა 2011 წლის 27 მაისს მაღაზიის სახურავზე ორი ცხედარი
24 ოქტომბერი, 2012
მეტროს სადგურ „თავისუფლების მოედნის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული კომერციული ფართის მფლობელი ოლეგ ჟვანია 2011 წლის 27 მაისს იხსენებს, როდესაც საპროტესტო აქციის დარბევის შემდეგ მაღაზიის სახურავზე გარდაცვლილთა ცხედრები აღმოაჩინეს.
ინტერვიუ ოლეგ ჟვანიამ ტელეკომპანია „მაესტროს“ მისცა. ჟვანიას განცხადებით, მას სამართალდამცავები აიძულებდნენ, ტყუილი ეთქვა, თითქოს ელექტროკაბელი იყო დაზიანებული, რომელზე შეხებამაც ნიკა კვინტრაძისა და სულიკო ასათიანის გარდაცვალება გამოიწვია.
„მაღაზიის სახურავზე მაჩვენეს კაბელი. ეტყობოდა, რომ ახალი გადაჭრილი იყო. მთხოვდნენ მეთქვა, თითქოს ეს კაბელი დამიზიანდა, წინა დღით დავუკავშირდი „თელასს“ და ვთხოვე კაბელის შეკეთება. ასევე მითხრეს, რომ 2 კაცი მოყვანილი გვყავს „თელასიდან“, რომლებიც დაგიდასტურებენ, რომ ისინი უნდა მოსულიყვენ აქ, მაგრამ მერე სხვა ობიექტზე გააგზავნეს და ეს დარჩა შეუკეთებელი და მოხდა უბედური შემთხვევაო. მე უარი ვთქვი - ამ საქმეს არ ჩამოვიკიდებ კისერზე-მეთქი, მით უმეტეს ვიცი, როგორ პირობებშია ეს ხალხი დახოცილი-მეთქი“, - აღნიშნა ოლეგ ჟვანიამ.
მისივე ინფორმაციით, ვინაიდან სამართლდამცავებმა სასურველი ჩვენება ვერ მიიღეს, იგი ხუთ დღეში საბუთების გაყალბების მოტივით დააპატიმრეს. 4 თვის განმავლობაში  ჯერ მე-8 საპყრობილეში, შემდეგ კი მე-18 სამკურნალო დაწესებულებაში იხდიდა სასჯელს.
„მე-8 საპატიმროდან 3 თვის თავზე მე-18 იზოლატორში გადამიყვანეს. ამ პერიოდში გამოიკვეთა, რომ არანაირი დანაშაული არ მედებოდა ბრალად. დამიძახეს ამ საპყრობილის კაბინეტში. მუშტებით, წიხლებით, ხელკეტებით მცემდნენ და რამდენჯერმე დავკარგე გონება. იატაკზე ვეგდე და წიხლებს მირტყამდნენ მუცელში, წვივებზე და მტკივნეულ ადგილებზე“,-აღნიშნა ოლეგ ჟვანიამ.
მაღაზიის დირექტორის, მაია ცუცქირიძის განცხადებით, მასაც ფაქტის გაყალბება და იგივე ჩვენების მიცემა მოსთხოვეს, რაც ოლეგ ჟვანიასგან სურდათ, მიეღოთ.
„სანამ ესენი რამეს მომთხოვდნენ, მე მეტროს თანამშრომლებმა მითხრეს, რომ ღამით მოიყვანეს და დილით წაიღეს ცხედრები. რომელიღაც თანამშრომელმა დაინახა, თუმცა არ ვიცი - ვინ. ამის შემდეგ მთხოვდნენ, მომეწერა აქტზე ხელი, რომ ადამიანების დაზიანებული კაბელით გარდაცვალება აგვეღო ჩვენ თავზე, თითქოს ისინი გარდაიცვალნენ დენისგან“, - განაცხადა მაია ცუცქირიძემ.
ოფიციალური ვერსიით, 2011 წლის 26 მაისის აქციის დაშლის შემდეგ სამართალდამცავებმა, მეტრო „თავისუფლებასთან“ მაღაზიის თავზე ორი გარდაცვლილი აღმოაჩინეს. მაშინ შსს-ში განმარტეს, რომ აქციის მონაწილეები გაქცევისას სახურავზე აღმოჩნდნენ და დაზიანებულ კაბელთან შეხებისას გარდაიცვალნენ.

Shocking Testimony of Shop-Owner – Two Dead Bodies Appeared on Shop Roof on May 27, 2011
Oleg Zhvania, the owner of a commercial property in the area of the metro-station Tavisupleba Square recalled an incident on May 27, 2011 when dead bodies were discovered on the shop roof after a peaceful protest demonstration was dispersed on Rustaveli Avenue.
Maestro TV interviewed Oleg Zhvania. He said law enforcement officers had forced him to lie and say that an electrical cable, which was damaged, killed Nika Kvintradze and Suliko Asatiani when they touched it.
“They showed me a cable on the shop roof. It was evident that it had recently been cut. They asked me to say that the cable had been damaged previously and even that I had called Telasi (Tbilisi Electricity Distribution Company) to ask them for repairs. The law enforcement officers also told me they had brought two men from Telasi who could confirm that they had been sent to mend the cable but later they were sent to another place and this particular cable remained damaged; so it became the cause of this accident. I refused, saying I would not get involved in this affair because I knew how those people were killed,” Oleg Zhvania said.
According to him, since law enforcement officers could not get the testimony they desired from him, five days later he was arrested for fabrication of documents. Zhvania spent 4 months in prison, first in Prison # 8 and then in Jail hospital # 18.
“Three months after my arrest I was taken to jail hospital # 18 from prison # 8. In the meantime I had been acquitted of the charges against me. They took me to a room in the jail hospital and started beating me with their fists, legs, truncheons; I fainted several times. I was on the floor and they were kicking me in the abdomen, legs and painful areas,” Oleg Zhvania said.
Shop manager Maia Tsutskiridze said she was also forced to give false testimony about the incident.
“Before the police met with me, employees of the metro station told me bodies were brought at night and taken away in the morning. Somebody saw them but I do not know who exactly witnessed it. Then I was forced to write a statement saying people died because of a damaged cable; so we had to take responsibility for their deaths,” Maia Tsutskiridze said.
According to the official version, after the dispersal of the May 26, 2011 demonstration, law enforcement officers discovered two dead people on the roof of a shop in the area of the metro station. MIA confirmed that demonstrators climbed up onto the shop-roof when running from the demonstration and were killed by damaged cable there.