სამოქალაქო საზოგადოების მიმართვა ბიძინა ივანიშვილს და დავით უსუფაშვილს ქვეყანაში რეალური თვითმმართველობის ჩამოყალიბების თაობაზე
კოალიცია „ბიძინა ივანიშვილი -  ქართული ოცნების“ ლიდერს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატს,  ბატონ ბიძინა ივანიშვილს;
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, ბატონ დავით უსუფაშვილს.
1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ დღის წესრიგში დადგა მმართველობის სისტემის რეფორმირების საკითხი, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს ქვეყნის დემოკრატიული განვითარება, სახელმწიფოს მართვის პროცესში საზოგადოების თანამონაწილეობის გაზრდა და საქართველოს კიდევ უფრო დაახლოება ევროატლანტიკურ სივრცესთან. ვფიქრობთ, ამ ამოცანის გადაჭრა შეუძლებელი იქნება თვითმმართველობის სრულფასოვანი რეფორმის მომზადებისა და გახორციელების გარეშე.
სამწუხაროდ, დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, საქართველოს ყველა ხელისუფლება წარუმატებლად ცდილობდა, ადმინისტრაციული და ფინანსური რესურსების ცენტრალურ ხელისუფლებაში მობილიზების გზით გადაეჭრა ქვეყნის სოციალურ-პოლიტიკური პრობლემები. ამ პროცესის კულმინაცია იყო 2005-2006 წლებში გატარებული თვითმმართველობის რეფორმა, რომლის შედეგადაც, ქვეყანაში, ფაქტობრივად, აღდგა მართვის საბჭოური სისტემა, ქალაქებმა და სოფლებმა დაკარგეს შესაძლებლობა, თავად ეზრუნათ საკუთარი პრობლემების მოგვარებაზე და ისინი პრეზიდენტისა და მმართველი პარტიის პოლიტიკურ ნებაზე დამოკიდებული გახადეს. ამ რეფორმით საბოლოოდ დასრულდა საქართველოში ერთპიროვნული და ერთპარტიული სახელისუფლო ვერტიკალის ფორმირება. ამ რეფორმის შედეგად, მივიღეთ ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებებისა და სურვილების აბსოლუტურად მოწყვეტილი ხელისუფლება, რომელიც ხშირად მხოლოდ ქვეყნის პირველი პირის მოსაზრებებიდან გამომდინარე, ადგილობრივი ინტერესებისა და საჭიროებების სრული იგნორირებით, უზარმაზარი საბიუჯეტო დანახარჯებით ახორციელებდა ინფრასტრუქტურულ პროექტებს. აუცილებლად აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ თვითმმართველობის ძირითადი პრინციპის - ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესების სრული უგულვებელყოფის გამო, საპარლამენტო არჩევნებში ხელისუფლებამ სწორედ იქ წააგო, სადაც ყველაზე მეტი პროექტი განახორციელა (ბათუმი, ბორჯომი, ქუთაისი, სიღნაღი და ა.შ.) ამრიგად, წინა ხელისუფლებათა მიერ რეფორმის გაუტარებლობა, მარტო სახელმწიფოს განვითარებას კი არ აფერხებდა, არამედ თავად ხელისუფლებას უქმნიდა პრობლემებს. ძალაუფლების მხოლოდ ცენტრალურ ხელისუფლებაში კონცენტრაციამ მიგვიყვანა იმ მდგომარეობამდე, როცა ადგილზე ნებისმიერი საკითხის მოუგვარებლობას მოსახლეობა ყველა შემთხვევაში ცენტრალურ ხელისუფლებას აბრალებს.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ გაითვალისწინებთ წინამორბედების მიერ ამ მიმართულებით დაშვებულ შეცდომებს, შეასრულებთ წინასაარჩევნო დაპირებას და გადადგამთ ნაბიჯებს რეალური დეცენტრალიზაციისკენ.
თანამედროვე ცივილიზებული სამყაროს გამოცდილება ერთმნიშვნელოვნად ადასტურებს, რომ რეალური თვითმმარველობის გარეშე შეუძლებელია დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს ჩამოყალიბება, სახელმწიფო მართვის პროცესში მოქალაქეების რეალური ჩართულობის უზრუნველყოფა და თავისუფალი საზოგადოების ფორმირება. ამასთან, კიდევ ერთხელ ნაჩქარევად, შემჭიდროვებულ ვადებში რომ არ მოხდეს აღნიშნულ საკითხებზე გადაწყვეტილებების მიღება, აუცილებლად მიგვაჩნია, თვითმმართველობის არჩევნებამდე დარჩენილი დრო ეფექტურად იქნას გამოყენებული რეფორმის მომზადებისა და გატარებისთვის, რისთვისაც მოგიწოდებთ, დროულად დაიწყოს შესაბამისი მოსამზადებელი სამუშაოები და უზრუნველჰყოთ ამ პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა.
1. ირაკლი მელაშვილი  -ექსპერტი საარჩევნო და თვითმმართველობის საკითხებში; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
2. კოტე კანდელაკი  - ”სამოქალაქო კულტურის საერთაშორისო ცენტრი”;  კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
3. დავით ლოსაბერიძე   - ”ადგილობრივი დემოკრატიის ქსელის ცენტრი”; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
4. უჩა ნანუაშვილი  - "ადამიანის უფლებათა ცენტრი" ; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
5. ია მამალაძე  - ”საქართველოს მედია მონიტორინგის ცენტრი”; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
6. ელგუჯა ხოკრიშვილი - ”კავკასიის ეკონომიკისა და სოციალური კვლევის ინსტიტუტი”; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
7. მაგდა პოპიაშვილი  - ”საქართველოს მედია კლუბი”; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
8. ზვიად ქორიძე  - მედია ექსპერტი; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;
9. გიორგი ხუციშვილი  ”კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო კვლევითი ცენტრი”; კოალიცია ”არჩევნის თავისუფლებისთვის”;

Civil Society Appeal to Bidzina Ivanishvili and Davit Usupashvili about Establishment of Real Self-Government in the Country
Leader of the Coalition Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream and candidate for the position of Prime Minister Bidzina Ivanishvili
Chairman of the Parliament of Georgia
Davit Usupashvili
After the parliamentary elections of October 1, the reform of the self-governmental system was put on the agenda of the new government. This should ensure the democratic development of the country, increase civic engagement in state governing processes and further the rapprochement of Georgia with the Euro-Atlantic space. We consider that these goals cannot be achieved without the preparation and implementation of real self-governmental reform.
Unfortunately, since independence, every government of Georgia has unsuccessfully tried to resolve the socio-political problems of the country through concentrating administrative and financial resources in central government. The culmination of this process was the self-governmental reform of 2005006when a Soviet-style system of government was restored in the country; cities and villages lost the opportunity to independently work towards the resolution of their problems and were subordinated to the political will of the president and the ruling party. This reform was the ultimate step in the formation of a vertical, single-person and single-party government in Georgia. As a result of this reform, the government became completely isolated from the population’s needs and desires and spent huge sums on the implementation of infrastructural projects whilst remaining ignorant to local interests and needs. It is also noteworthy that due to negligence of a central concern of self-governmental institutions, that is,local population’s interests, the government lost parliamentary elections in the cities where they had implemented the most infrastructural projects (in Batumi, Borjomi, Kutaisi, Signagi, etc). So, the unimplemented reforms of previous governments hindered not only state development but also created problems for the government itself. The concentration of power in central government led us into a situation  where the population holds only the central authorities responsible for any unresolved problems in the regions.
We hope that you will recall the mistakes of your predecessors in this area and that you will implement your pre-election promise of taking steps towards real decentralization.
The example of the modern civilized world demonstrates that the establishment of democratic and just states has ensured real engagement of citizens in state government processes. The formation of a free society is impossible without real self-governmental institutions. Additionally, decisions on these issues should not be made in a hurry or within a limited time frame; we believe it is urgently important to use the time left before the self-governmental elections effectively in order to prepare and implement this reform. For this reason, we advise you to start preparation soon and ensure civic engagement in this process.
1. Irakli Melashvili – member of the Coalition for Freedom of Choice;
2. Kote Kandelaki, International Center for Civic Culture, member of the Coalition for Freedom of Choice;
3. Davit Losaberidze - Center of Local Democratic Network; member of the Coalition for Freedom of Choice;
4. Ucha Nanuashvili – Human Rights Center; member of the Coalition for Freedom of Choice;
5. Ia Mamaladze, Georgian Media-Monitoring Center; member of the Coalition for Freedom of Choice;
6. Elguka Khokrishvili - Caucasian Institute of Economics and Social Research; member of the Coalition for Freedom of Choice
7. Magda Popiashvili, Georgian Media-Club; member of the Coalition for Freedom of Choice;
8. Zviad Koridze – journalist, member of the Coalition for Freedom of Choice;
9. Giorgi Khutsishvili -International Center for Conflict and Negotiations; Coalition for Freedom of Choice;
10. Murman Pataraia, Resource Center of Civic Education, member of the Coalition for Freedom of Choice;