„პრაიმ ტაიმი“ ადამიანის უფლებათა ცენტრის კორესპონდენტის საქმიანობით დაინტერესდა
ლანჩხუთის გამგეობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის სპეციალისტის თანამდებობიდან ნინო მშვიდობაძის გათავისუფლების ბრძანების დაწერიდან მეოთხე თვე იწურება. გაზეთი „პრაიმ ტაიმი“ კი, ამ ამბით რატომღაც ახლა დაინტერესდა.
უფრო მეტიც, ნინო მშვიდობაძის განცხადებით, „პრაიმ ტაიმის“ ჟურნალისტი, რომელიც მას ტელეფონით დაუკავშირდა, ცდილობდა, მასთან მორალსა და ზნეობაზე ესაუბრა. ჟურნალისტი მშვიდობაძეს უმტკიცებდა, რომ როდესაც იგი ლანჩხუთის გამგეობის პრესსამსახურის წარმომადგენელი იყო, თურმე, ინფორმაციებს ყიდდა და ამაში 35 დოლარს იღებდა.
„პრაიმ ტაიმის“ ჟურნალისტთან საუბრის შემდეგ ნინო მშვიდობაძემ მედიისთვის ბრიფინგის გამართვა გადაწყვიტა.
„სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი, რომელსაც ქალბატონი ია ანთაძე ხელმძღვანელობს, წინასაარჩევნოდ ნამდვილად ახორციელებდა პროექტს „მოქალაქე ჟურნალისტი“, სადაც ადამიანები ანონიმურად აწვდიდნენ ინფორმაციებს და ეს პროექტიდან გამომდინარე, დაფინანსებული იყო, მაგრამ მე - ნინო მშვიდობაძე, ამ პროექტის ფარგლებში ნამდვილად არ ვთანამშრომლობდი სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტთან და ჩემს ანგარიშზე არანაირი თანხა არ ჩარიცხულა“, - განაცხადა ნინო მშვიდობაძემ.
მისი თქმით, დაინტერესებულ პირებს ეს შეუძლიათ უშუალოდ ია ანთაძესთან გადაამოწმონ.
ნინო მშვიდობაძე მიიჩნევს, რომ საქმე სიმართლის დადგენა კი არაა, არამედ ის, რომ ვიღაცას ამ ამბით მისი დისკრედიტაცია სურს.
„მავანს სურვილი გაუჩნდა, საზოგადოებაში ჩემთვის რეპუტაცია შეელახა და შესაბამისად, ასეთ ბინძურ ხერხებსაც მიმართა. თუმცა, ამ მავანმა ერთი რამ ვერ გაითვალისწინა: მე, ნინო მშვიდობაძე, არასოდეს ვუშინდები სიმართლის თქმას, როგორი მტკივნეულიც უნდა იყოს ის; საზოგადოებამ ძალიან კარგად იცის, ვინ არის მორალური თუ ამორალური პიროვნება. ამას გარდა, ვიღაცას დაავიწყდა ისიც, რომ ხალხი ლანჩხუთის გამგეობას და საკრებულოს ჯეობარს ეძახდა. დღეს კი ისევ ამ „ჯეობარის“ მონაწილეები არიან თანამდებობებზე და არ ეთმობათ სავარძლები. თუმცა, ფაქტია, მათ საჯარო სამსახურს დრო და ადამიანები დაატოვებინებენ!
„პრაიმ ტაიმის“ ჟურნალისტს აშკარად ეტყობოდა, ვიღაცისგან, მაპატიეთ და, „დაქოქილი“ რომ იყო. ის არ ცდილობდა დაეცვა სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებული ადამიანის უფლებები. პირიქით, ძალიან აქტიურად აპელირებდა მორალზე. როგორც ჩანს, ჯერ კიდევ პოსტებზე მყოფ ნაციონალური მოძრაობის „ფან–მოხელეებს“ არ მოსწონთ ჩემი, როგორც ჟურნალისტის აქტიურობა და არც ის, რომ მე ვთანამშრომლობ ისეთ პრესტიჟულ ორგანიზაციებთან, როგორიცაა გაზეთი „რეზონანსი“ და არასამათავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრი." თუმცა, სადაც არ უნდა ვიყო, როგორც არ უნდა ვიყო, ვიმეორებ, საზოგადოებამ კარგად იცის, ვინ რა მორალისა და შეგნებისაა, ვინ როგორი ზნეობის ადამიანია. ამიტომ „ნაციონალების“ წევრებისა და „ფანების“ მცდელობა, შემილახონ სახელი, როგორც მოქალაქესა და როგორც ჟურნალისტს, იმთავითვე წამგებიანია და წესით, ეს მათ უნდა სცოდნოდათ“, - აცხადებს ნინო მშვიდობაძე.
იგი აქვე კითხულობს, რამდენად მორალურია გატეხო სხვისი სკაიპი და ადამიანის უნებართვოდ, გაეცნო მის პირად მიმოწერას? რამდენად მორალურია მოუსმინო ადამიანს სატელეფონო საუბრის დროს? რამდენად მორალურია, გამგეობის საჯარო მოხელეს, რომელიც აპოლიტიკური ფიგურაა, აუკრძალო ქუჩაში შეხვდეს და ესაუბროს მეგობარს, რომელიც ოპოზიციური პარტიის მხარდამჭერია?
„თუკი მე ასეთი ქვეყნის დამაქცევარი ვიყავი და თურმე თანხასაც ვიღებდი რაღაცაში, საინტერესოა, ბრძანებაში რატომ მიწერია, მოვალეობას არაჯეროვნად ასრულებდაო? სადაა აქ მორალი და ზნეობა? ან რა მორალზეა საუბარი, როცა წინასაარჩევნოდ „ნაციონალური მოძრაობა“ დიახაც რომ, ამორალურად იქცეოდა, არღვევდა კანონს, იყენებდა ადმინისტრაციულ რესურსს და საჯარო მოხელეს, თურმე, ამ ყველაფერზე თვალი უნდა დაეხუჭა და ეს კანონდარღვევები ჩვეულებრივ ამბად მიეღო... დიდი ბოდიში ყველასთან, მაგრამ ზოგიერთი ამხანაგი მუშაკისგან განსხვავებით, ვერასოდეს გავხდები და ვერ ვიქნები ვინმეს „ფანი“, სულერთია - ვინ იქნება ეს ვინმე, ქვეყნის პრეზიდენტი, მმართველი პარტია თუ მუნიციპალიტეტის გამგებელი“, - განაცხადა ნინო მშვიდობაძემ და დასძინა, რომ მალე სარჩელს შეიტანს სასამართლოში მისთვის მორალური ზიანის მიყენებისთვის და ზოგიერთ დღეს ჯერ კიდევ საჯარო მოხელეს და თუნდაც უკვე ყოფილს, მოუწევს პასუხი აგოს კანონის წინაშე.

Prime Time Got Interested in the Activities of Human Rights Center’s Correspondent
Four months ago Nino Mshvidobadze was fired from public relation service of Lanchkhuti district administration, where she worked as a specialist. However, newspaper Prime Time got interested in this fact just now.
Moreover, Nino Mshvidobadze said Prime-Time’s journalist contacted her on the phone and tried to speak about moral and dignity with her. The journalist alleged that being a representative of the press-center, Mshvidobadze was selling information for 35 USD.
After her conversation with the Prime Time’s journalist Nino Mshvidobadze decided to hold a briefing for media.
“Before the elections, Civic Development Institute, with Ia Antadze as a director, really implemented projects Citizen Journalist where people anonymously provided the organization with information and it was funded in the framework of the project; however, I- Nino Mshvidobadze did not cooperate with the Civic Development Institute in this project and no money was transferred to my account,” Nino Mshvidobadze said.
She added interested people can check the information with Ia Antadze.
Nino Mshvidobadze believes the purpose of this inquiry was to discredit her rather than to estimate the truth.
“Somebody is eager to discredit me in the society and uses such dirty methods. However she/he failed to foresee that Nino Mshvidobadze is never afraid to tell the truth even if it is painful for somebody; society can differentiate immoral and moral persons from each other. Besides that somebody forgot that people called Lanchkhuti district administration and municipal board Geobar [show-project of the TV-Company Rustavi 2]. Today, the same people, participants of Geobar, still occupy positions and do not wish to resign. However, it is fact that time and people will make them to resign from public service!”
“It was evident that Prime Time’s journalist was prepared to speak with me in such a tone by somebody. She was not going to protect rights of a person, who was illegally fired from job. Just the opposite, she was actively speaking about moral. Apparently, public servants, fancying National Movement, who still occupy positions in the district authority, do not like me acting as a journalist and my cooperation with such prestigious organizations like newspaper Rezonansi and nongovernmental organization Human Rights Center.  However, wherever I work, the society can distinguish moral and consciousness people from immoral ones. So, attempt of the National Movement’s members and fans to discredit me as a citizen and journalist, was disadvantageous for them at the very start and they should have realized it,” Nino Mshvidobadze said.
She also wondered how moral it is to break somebody’s skype account and read correspondence without owner’s permission. How moral it is to listen to people’s phone conversations? How moral is it to forbid public servant of the district administration, who is apolitical person, to meet and talk with her friend in the street, who supports opposition political party?
“If I was such a bad employee and accepted money for illegal service, why did they write in my dismissal notification that I was improperly implementing my duties? Where is moral and dignity here? How they can speak about moral when National Movement was acting immorally before elections, breached law, abused administrative resource and I, as a public servant, was obliged to keep my eyes blind at similar illegal activities… I am sorry but unlike my several former colleagues, I will never become “fan” of anybody – president, ruling party or district governor,” Nino Mshvidobadze said and added that soon she will appeal to the court for moral damage and several former and acting public servants will be held responsible before the law.