პოლიტიკური ლიდერების ვიდეომიმართვები
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილე პარტიებმა, სარეკლამო კამპანია, ლიდერების მიმართვით დაასრულეს. 1 ოქტომბრამდე რამდენიმე დღით ადრე სხვადასხვა ტელეარხებზე არა მარტო ოთხი კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის, არამედ სხვა პოლიტიკური პარტიების ლიდერების ვიდეომიმართვები გამოჩნდა.
ტელეეკრანებზე პირველად „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერის, მიხეილ სააკაშვილის მიმართვა გამოჩნდა. „ამ დღეებში ჩვენ ვნახეთ შემაშფოთებელი კადრები და ვიხილეთ კადრები, რომელმაც ყველა შოკში ჩაგვაგდო. როგორც პრეზიდენტი, მე ავიღე პასუხისმგებლობა და დაუყოვნებლივ მივიღე ზომები: პოსტები დატოვეს მინისტრებმა, დავითხოვე ციხის დირექტორები და ადმინისტრაცია. ჩვენ დავაპატიმრეთ ისინი ვინც ეს საშინელი დანაშაული ჩაიდინა და თითოეული მათგანი უმკაცრესად დაისჯება კანონის ფარგლებში. რაც მოხდა სრულიად მიუღებელია და ჩვენ ვუზრუნველყოფთ იმას, რომ ეს არასდროს არ განმეორდეს“, - აცხადებდა პრეზიდენტი გლდანის N8 საპყრობილეში მომხდართან დაკავშირებით და მოსახლეობას იმ შედეგებს ახსენებდა, რომელიც მის ხელისუფლებაში ყოფნას მოჰყვა: „როგორც იქცევიან ყველაზე განვითარებული დემოკრატიის ქვეყნები, ასე მოიქცა საქართველოც. თუ პრობლემა არსებობს, ჩვენ ვერთიანდებით, ჩვენ ვიღებთ გამოწვევას და ვაგვარებთ პრობლემას. ასე ვიქცეოდით ამ წლების განმავლობაში, ასე მოვაგვარეთ შუქის, კორუფციის პრობლემა. ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ ბევრი რამ უნდა გამოვასწოროთ ქვეყანაში. უმუშევრობის შემცირება, ჯანდაცვის საყოველთაო ხელმისაწვდომობა, სოფლის გაძლიერება. ნაციონალური მოძრაობა შეებრძოლება ყველა პრობლემას და მოუტანს მეტ სარგებელს ხალხს. ერთად მუშაობით ჩვენ შევძლებთ პრობლემების აღმოფხვრას და წავიყვანთ საქართველოს წინ“.  (ვიდეოს სანახავად იხ. ლინკი  goo.gl/FZBiA)
რეკლამა პრეზიდენტის კაბინეტშია გადაღებული და კადრში მიხეილ სააკაშვილის უკან საქართველოს დროშასთან ერთად კარგად ჩანს ღვთისმშობლის ხატი.
სხვა ლიდერებისგან განსხვავებით, კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმა, მიმართვის სახით, რუსთავში ჩატარებულ წინასაარჩევნო აქციაზე საჯარო გამოსვლის ნაწყვეტი გამოიყენა:  „არჩევნების დღე ის დღეა, როდესაც ხელისუფლება ხალხის ხელშია; ეს გადამწყვეტი დღეა; თქვენს სამშობლოს 1 ოქტომბერს საარჩევნო უბნებზე აუცილებლად სჭირდებით და აუცილებლად უნდა მოხვიდეთ!  მოხვიდეთ და შემოხაზოთ 41! ქვეყნის ბედს წყვეტთ თქვენ! ჩვენ ისეთ ქვეყანას ავაშენებთ, სადაც ვეღარავინ წაართმევს ხალხს თავის არჩევანს! ჩვენ ღირსებას დავუბრუნებთ ჩვენს ქვეყანას! ჩვენ ღირსებას დავუბრუნებთ და გავაერთიანებთ ხალხს! საქართველოში დაცული იქნება ადამიანის ყველა უფლება! საქართველოში თავისუფალი ხალხი იცხოვრებს, რომელსაც აღარ ექნება პოლიტიკური დევნის შიში.  საქართველო გახდება თავისუფალი, დემოკრატიული ქვეყანა, ევროპული თანამეგობრობის ღირსეული წევრი! ერთმანეთს ვჭირდებით იცოდეთ პირველ ოქტომბერს! მხოლოდ ერთად დგომით მოვიგებთ ამ ბრძლას! ჩვენ გვწამს და მტკიცედ გვჯერა, რომ გავიმარჯვებთ არჩევნებში! ქართველი ხალხი გაიმარჯვებს! საქართველო გაიმარჯვებს!  ჩვენ ერთად შევქმნით უკეთეს მომავალს და ერთად ავისრულებთ ქართულ ოცნებას!“ - აცხადებდა ბიძინა ივანიშვილი. ვიდეოს ფონად აქციის ხალხმრავალი  კადრები ახლდა.
„თავისუფალი საქართველოს“ ლიდერი კახა კუკავა თავის მიმართვაში ამომრჩეველს დამნაშავეებთან ბრძოლაში ბიძინა ივანიშვილის თანადგომას ჰპირდებოდა და აქცენტს სააკაშვილის რეჟიმის დამარცხებაზე აკეთებდა. „ძვირფასო თანამემამულეებო, სულ რამოდენიმე დღე რჩება სააკაშვილის რეჟიმის დასრულებამდე! დაუჭირეთ მხარი ნომერ პირველს - „თავისუფალ საქართველოს“ და გპირდებით, ბოლომდე მხარს დავუჭერთ ბატონ ბიძინა ივანიშვილს დამნაშავე ხელისუფლების წინააღმდეგ ბრძოლაში. იმავდროულად, მხარი დაუჭირეთ თავისუფალ საქართველოს და გპირდებით აღარასოდეს დავუშვებთ საქართველოში კიდევ ერთ ერთპარტიულ მმართველობას“, - აცხადებდა კახა კუკავა. (ვიდეოს სანახავად იხ. ლინკი goo.gl/Xzobs
„ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ ლიდერის, გიორგი თარგამაძის გამოსვლა „ქართული ოცნებისა“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კრიტიკის ფონზე, საზოგადოებას „ერთადერთ გონივრულ ალტერნატივას“ - საკუთარ პარტიას სთავაზობდა: „ძვირფასო თანამემამულეებო, უკანასკნელმა მოვლენებმა ყველანი კიდევ ერთხელ დაგვარწმუნა, რომ მორალურად გაკოტრებულ ნაციონალურ მოძრაობას აღარ შესწევს ძალა მართოს ჩვენი ქვეყანა. უკიდურესი პოლარიზაციის გამო, განადგურების საფრთხის წინაშეა ყველა ის მნიშვნელოვანი მიღწევა, რასაც ადგილი ჰქონდა უკანასკნელ წლებში, რასაც ჩვენ ქრისტიან-დემოკრატები კარგად ვხედავდით და ვაფასებდით, რადგან ყოველთვის ვიყავით ხელისუფლების ოპოზიციაში, მაგრამ არასოდეს ვყოფილვართ საქართველოს ოპოზიციაში. მოგმართავთ თქვენ, ექიმებს და პედაგოგებს, პოლიციელებს და სამხედროებს, საჯარო მოხელეებს, ყველა პატრიოტს - თუ თქვენ აღარ გსურთ, რომ მომდევნო 4 წელი ისე ვიცხოვროთ, რომ ვიყოთ მუდმივი რევოლუციისა თუ რევანშის ქვეშ, აღარ გსურთ, რომ ქვეყანა მართოს გაუწონასწორებელმა ძალამ და არც ის გინდათ, რომ ერთი მილიარდერის ექსპერიმენტების ლაბორატორიად გადავიქცეთ; თუ თქვენ დაიღალეთ რადიკალიზმით, რომელსაც ორივე მხარე ნერგავს ჩვენს ცხოვრებაში, კომპრომატებითა და ფარული ჩანაწერებით. თუ თქვენ თვალი აგეხილათ და გული აგიცრუვდათ თქვენთვის აქამდე სასურველი პარტიის ხმის მიცემაზე. ნუ ჩაიქნევთ ხელს! ნუ დატოვებთ საქართველოს ბედის ანაბარად! 1 ოქტომბერს მხარი დაუჭირეთ არსებული ხელისუფლების ერთადერთ გონივრულ ალტერნატივას, ზომიერ კონსტრუქციულ ძალას, რომელიც მოუტანს ქვეყანას მშვიდობას და თქვენს ოჯახებს კეთილდღეობას, რომელიც შეინარჩუნებს მიღწეულს და განავითარებს მას!“ - აცხადებდა გიორგი თარგამაძე. (ვიდეოს სანახავად იხ. ლინკი http://www.youtube.com/watch?v=iWaWxOp-W2E&feature=plcp
„ახალი მემარჯვენეების“ ლიდერი, დავით გამყრელიძეც აქცენტს ხელისუფლებისა და „ქართული ოცნების“ კრიტიკაზე აკეთებდა: „ყველა აღიარებს, რომ „ახალ მემარჯვენეებს“ კავალიფიციური და რეალისტური პროგრამა გვაქვს. ყველას, ვისაც არ მოსწონს სააკაშვილის ავტორიტარული მმართველობა, ვისაც აეჭვებს ივანიშვილის მიზნები, ვისაც მოსწონდა და აღარ მოსწონს ხელისუფლება; ვინც იმედით შეხვდა ოპოზიციაში ახალ ლიდერს და დღეს იმედგაცრუებულია; ვისაც აშინებს წინასაარჩევნო რადიკალიზაცია და დაპირისპირების საფრთხე, ვისაც უნდა ცვლილება, მაგრამ უპირობოდ მშვიდობიანი! მხარი დაგვიჭირეთ! გავაძლიეროთ ერთმანეთი“, - აცხადებდა დავით გამყრელიძე. (ვიდეოს სანახავად იხ. ლინკი http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYdMGXdQ9VU
ლეიბორისტული პარტიის ლიდერის შალვა ნათელაშვილი თავის მიმართვაში აღნიშნავდა: „ერთადერთი პარტია, რომელმაც შეუძლებელი გააკეთა თქვენთვის, რომელმაც გაჩუქათ უფასო განათლება, გაჩუქათ უფასო სასწრაფო სამედიცინო დახმარება, გაჩუქათ საბავშვო ბაღები, დღემდე დაგიწიათ დენის ტარიფი სამი წელი, გადაარჩინა ქვეყანა ვენახების აჩეხვას, ტყეების გაყიდვას, მიწების გაყიდვას. ერთადერთი პარტია, რომელიც თქვენ დაგიწესებთ უფასო განათლებას უმაღლესი მაგისტრატურის ჩათვლით. ერთადერთი პარტია, რომელიც უარს იტყვის სადაზღვეო მატყუარა მედიცინაზე და ბიუჯეტიდან დაგაფინანსებთ,  ერთადერთი პარტია, რომელიც ჩამოგაწერთ საბანკო პროცენტიან ვალებს  და ამ ვალებს ჩვენი ხარჯით გამდიდრებულებს, ჩვენი ანაბრების მიმთვისებლებს წაართმევს ამ ქონებას და მეანაბრეების ფონდს შექმნის. ერთადერთი პარტია, რომელიც გადასინჯავს ყველა უკანონო გადაწყვეტილებას და ყველა პატიმარ, ყველა საპროცესო გარიგების ქვეშაა მისცემს ამნისტიას, რეაბილიტაციას, კონმპენაციას. ერთადერთღი პარტია, რომლიც ნატოში შესვლაზე უარს იტყვის და რუსეთს კარებს გახსნის თქვენთვის თქვენი შვილებისათვის, ქართული ბაზრისთვის იქიდან ნედლეულის შემოსატანად ბიზნესის გასავითარებლად. ერთადერთი პარტია, რომელსაც შეუძლია დაიწყოს მოლაპარაკებები ცხინვალის დაბრუნებაზე და აფხაზეთის დაბრუნებაზე რუსეთის ხელმძღვანელობასთან“.

Video-Statements of Political Leaders
Political parties participating in the 2012 parliamentary elections finished their advertising campaign with video-statements of their leaders. Several days before October 1, TV-Channels circulated video-statements of the leaders of not only qualified political parties but of other parties too.
Initially we saw video-statement of the leader of the United National Movement Mikheil Saakashvili. “Lately we saw horrifying scenes which shocked everybody. I, as a president of the country, took responsibility and immediate measures: ministers, prison directors and administration resigned. We arrested those who committed crimes and each of them will be strictly punished under the law. What happened is absolutely unacceptable for us and we will ensure not to allow similar facts in future,” the president said with regard to torture facts in Gldani Prison # 8 and reminded population of the country achievements after they came in office. “Georgia acted like any developed democratic countries. If there is a problem, we unify, accept the challenge and resolve any problem. We acted with these methods during many years; we resolved problems of electricity, corruption in this way. We all know that much more must be improved in this country. Reduction of unemployment, overall healthcare, reinforced villages. National Movement will fight against every problem and will bring more benefit to people. We will manage to eradicate problems with joint effort and lead Georgia ahead.” (to see the video visit: http://goo.gl/FZBiA)
The video-statement was recorded in the president’s working room and behind Mikheil Saakashvili we clearly see the Godmother’s Icon alongside the Georgian flag.
Unlike other leaders, Bidzina Ivanishvili of the Coalition Georgian Dream used extract of his public speech at the Rustavi assembly in the advertisement: “The Election Day is the day when you decide the fate of government. It is decisive day. Your homeland needs you at polling stations on October 1 and you must come by all means! You must come and mark number 41! You decide the fate of the country! We will build the country where nobody will deprive people from their right to vote. We will return dignity to our country and unify people! Every right will be protected in Georgia! Free people will live in Georgia, who will no longer be afraid of political persecution. Georgia will be free, democratic country, honorable member of the European community! We need each other on October 1! We can win this battle only together! We strongly believe that we will win elections! Georgian people will win! Georgia will win! We will create better future together and will make our Georgian Dream true!”
Free Georgia’s leader Kakha Kukava promises voters he would support Bidzina Ivanishvili in the struggle against criminals in his video-appeal and spoke about defeat of Saakashvili’s regime. “Dear compatriots, few days are left before the end of Saakashvili’s regime! Vote election number 1, Free Georgia and we promise that we will assist Bidzina Ivanishvili in his fight against criminal government till the end; at the same time, please vote for Free Georgia and we will never allow single-party government in Georgia,” Kakha Kukava said. (to see the video visit http://goo.gl/Xzobs).
Leader of the Christian-Democrat Movement Giorgi Targamadze offers his political party as the “only reasonable alternative” alongside anti-advertisement of the Georgian Dream and United National Movement. “Dear compatriots, recent events convinced us again that morally bankrupted National Movement can no longer govern the country; due to extreme polarization all recent significant achievements are under threat of disappearance; we, Christian Democrats, see and value those achievements because we always opposed government but never opposed Georgia; I appeal to you – doctors and teachers, police officers and soldiers, public servants, every patriot – if you do not want to live under permanent threat of revolution or revenge for the next 4 years, if you do not want unbalanced power to govern the country and do not want to turn into a experimental laboratory of one billionaire, if you are fed up with radicalism which is established in our country by both parties [Georgian Dream and National Movement], if you are fed up with publishing discrediting evidence and secret recordings, if you have opened your eyes and got disappointed with any of political parties, which you supported before, do not get miserable! Do not leave Georgia alone! Vote for the only reasonable alternative of the current government on October 1, the moderate and constructive party which will bring peace in the country and welfare in your families, which will maintain all achievements of the recent time and develop them!” said Giorgi Targamadze (see video on the link:  http://www.youtube.com/watch?v=iWaWxOp-W2E&feature=plcp)
Leader of the New Rights Davit Gamkrelidze focuses on the criticism of the government and Georgian Dream. “Everybody admits that New Rights has qualified and realistic program; everybody, who does not like Saakashvili’s authoritarian government and who doubts about Ivanishvili’s goals, who liked but dislikes the government now; who hoped for the appearance of the new leader in the opposition but is disappointed now, who is scared by pre-election radicalism and threat of controversy, who wants peace! Vote for us! Let us reinforce each other,” Davit Gamkrelidze said (see video on the link: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYdMGXdQ9VU).
Leader of the Labor Party Shalva Natelashvili said in his statement: “The only political party, which has done impossible for you, who gave you free education, free medical emergency service, kindergartens, who lowered electricity tariffs for three years, who saved vine-yards from disappearance, forests and lands from selling out; the only party which will introduce free high education including master courses; the only party, which will refuse false medical insurance and will fund insurance from the budget, which will discharge your debts in banks and will seize property from the rich people, who have gained fortune at our expense, and will create creditor’s foundation; the only party which will revise all illegal decision and will pardon, rehabilitate and compensate every prisoner, who has singed plea-agreement; the only party which will refuse to join NATO and open Russian gate for you, your children, Georgian market and assist you to bring row materials for the development of local business; the only party which can start negotiations on the return of Tskhinvali and Abkhazia with Russian government.”